HOĆE DA STAVE VETO NA VETO Nemačka i Slovenija skovale non – pejper: Članicama EU bi da zabrane blokade, a onima koje to nisu da RASČISTE PUT


Vesti

Politika

Slovenija i Nemačka napisale non-pejper da zabrane blokade za članstvo u EU: Srbija na dobitku?

Slovenija i Nemačka predložile su non pejper EU o ukidanju veta na bilateralna pitanja

Cilj je ubrzati proces proširenja EU i sprečiti blokade od strane susednih država

Slovenija i Nemačka predložile su Evropskoj uniji (EU) non – pejper kojim se predviđa da nema veta i blokade bilateralnih pitanja sa susednim državama. Nije prvi put da se slična ideja pojavi, a pitanje je kakve su šanse da od nezvaničnog dokumenta “poraste” do zvaničnog spisa? I, još važnije, kakvu korist bi od toga Srbija imala? Analitičari kažu da u tom slučaju ne bi bilo dileme da li je sprovođenje reformi korisno i u političkom smislu, a potencijal za uspeh zavisi od toga koliko jak vetar u leđa su spremne da daju ključne države EU, Nemačka i Francuska.

.Foto: Shutterstock/ shirmanov aleksey / Ringier

.

Miloš Pavković, istraživač Centra za evropske politike, za “Blic” kaže da bi za Beograd to značilo sklanjanje prepreka na putu ka EU.

Blic preporučuje

To bi pre svega pomoglo Srbiji da izbegne potencijalno vetiranje od Bugarske i Hrvatske, koje su pre neki dan blokirale otvaranje klastera 3, ali i predupredilo potencijalne blokade Mađarske i Rumunije na osnovu bilateralnih problema a koje su takođe države EU sa kojima se Srbija graniči – kaže Pavković.

Igor Novaković, iz ISAC fonda, kaže za “Blic” da je veliko pitanje da li će se države odreći tog prerogativa.

– Ali za Srbiju bi bila nesumnjiva korist, imajući u vidu otvorena pitanja sa susedima, pre svega sa Hrvatskom. Drugim rečima, političke elite, ne samo u Srbiji, bile bi oslobođene brige da li će sprovođenje reformi biti korisno i u političkom smislu – napominje Novaković.

Za razliku od većine non pejpera, ovog se njeni autori nisu javno odrekli. Ministarka spoljnih i evropskih poslova Slovenije Tanja Fajon pre dva dana objasnila je otkud ova ideja.

– To je inicijativa da ubrzamo ceo proces proširenja, dakle pretpristupni proces, da nećemo imati previše mogućnosti veta blokade suseda zbog bilateralnih pitanja, i da koristimo više puta mogućnost kvalifikovanog većinskog glasanja (QMV) uz sam proces – rekla je Fajon u intervjuu crnogorskoj agenciji Mina.

Hrvatska ispostavlja uslove

Predlog je, čini se, u pravo vreme jer je pre nedelju dana Hrvatska poslala Crnoj Gori uslove koje će morati da ispuni.

Hrvatska je bila poslednja zemlja koja je ušla u EU, sad treba da je iskreni partner svim zemljama Zapadnog Balkana – rekla je Fajon.

Tanja Fajon

Foto: Filip Krainčanić / RAS Srbija

Tanja Fajon

Upravo bi Hrvatska mogla da bude prva na spisku zemalja koje bi mogle da stave rampu Srbiji, do sada je to uradila 6 puta:

  • Decembar 2024. Blokirala otvaranje klastera 3
  • Jun 2021. – Blokirala otvaranje klastera 3 i 4
  • Decembar 2017. – Blokirala poglavlja 33
  • Decembar 2016. – Blokirala poglavlja 26
  • Jun 2016. – Blokirala poglavlja 23
  • April 2016. – Blokirala poglavlje 23

Šta sve komšije zameraju Srbiji?

Razlozi za ove poteze bili su mnogobrojni, od rešavanja pitanja ratne odštete i nestalih hrvatskih vojnika i civila u ratu od 1991. do 1995. godine, do vraćanja arhivske građe, među kojima i ona koja se odnosi na stradanje Jevreja u vreme NDH, a koju Beograd navodno odbija da vrati Zagrebu.

Pročitajte još

Takođe, kritikovali su Beograd zbog “svojatanja dubrovačke književnosti”, odredbe srpskog Zakona o kulturnom nasleđu, u kojoj se navodi da izdanja dubrovačke književnosti pripadaju i srpskoj i hrvatskoj kulturi, zaključno sa 1867. godinom.

A 2021. Zagreb je čak zatražio da se posle BiH, i Srbija izjasni o genocidu u Srebrenici iako se Skupština Srbije o tome izjasnila pre više od 14 godina.

Ne zaostaje ni Bugarska. Ako pogledamo unazad, Bugarska je tri puta bila među zemljama koje su blokirale Srbiju i to u:

  • Decembar 2024. Blokirala otvaranje klastera 3
  • Junu 2021. blokirala je klastere 3 i 4
  • Decembru 2020. blokirala poglavlje 2
  • Januaru 2017. blokirala poglavlje 26

Razlog je početkom juna otkrio Rumen Radev, bugarski predsednik i zapretio da će njegova zemlja možda preispitati podršku Srbiji ka Evropskoj uniji zbog toga, kazao je, kako Beograd tretira bugarsku manjinu u zemlji

Rumunski “nož u leđa” u pet do 12

Otvaranje pregovora Beogradu je prethodila blokada. I to je Rumunija, 28. februara 2012. stavila rampu na kandidaturu Srbije u EU u “pet do 12” i tražila priznanje vlaškog jezika, kojeg rumunske manjine govore Srbiji, baš kao i rumunski.

Već 1. marta ih je odblokirala, nakon što su u Briselu rumunski i srpski ambasador potpisali protokol o nacionalnim manjinama.

.

Foto: symbiot / shutterstock

.

Imajući u vidu sve ovo jasno je da je potrebna promena prakse, ali je pitanje koliko je njegovo usvajanje izvesno. Pavković kaže potencijal za uspeh postoji, kada govorimo o zabrani blokiranja na bilateralnoj osnovi.

Ali zavisiće najviše od lobiranja ključnih država Nemačke i Francuske i njihove spremnosti da tu ideju iznesu do kraja. Ono što je evidentno jeste da su promene u politici proširenja neophodne kako bi Evropska komisija i ostale institucije mogle uspešno da dovrše proces proširenja EU na Zapadni Balkan i druge regione, tu pre svega mislim na istočnu Evropu (Moldavija i Ukrajina) – napominje Pavković.

Sveukupno, kaže da se može tumačiti kao pokušaj Nemačke da otkoči proces proširenja EU i predupredi blokiranje kandidata u budućnosti na osnovu bilateralnih sporova.

– Postoji tendencija i određeni nivo podrška među državama članicama EU da se bilateralna pitanja isključe iz politike proširenja, kao i da se eventualno pređe na glasanje kvalifikovanom većinom, umesto jednoglasnog odlučivanja što je sada slučaj – objašnjava Pavković.


Blic

Check Also

OGLASIO SE ASMIN DURDŽIĆ! Aneli završila na stubu srama zbog Mateje, a on nikad iskreniji:

Slušaj vest Učesnica rijalitija Aneli Ahmić završila je na stubu srama nakon što je u …