”Nadamo se da ćemo videti stabilizaciju Sirije i da će (nove vlasti) zauzeti čvrst stav protiv izraelske okupacije, istovremeno sprečavajući strano mešanje u poslove Sirije“, navodi se u saopštenju grupe koju podržava Iran, piše Al Džazira.
Pad Bašara al Asada je lišio Hezbolah ključnog saveznika na istočnoj granici Libana, a Sirija kojom je vladao Asad dugo je služila Iranu kao vitalni kanal za snabdevanje oružjem šiitskih islamista Hezbolaha, ocenio je Rojters.
Poslanik Hezbolaha u Libanu Hasan Fadlala izjavio je u ponedeljak da pad Asadove vlade vidi kao “veliku, opasnu i novu transformaciju”.
“Ono što se dešava u Siriji je velika, opasna i nova transformacija, i kako i zašto se dogodilo ono što se dogodilo zahteva ocenjivanje, a ocenjivanje se ne vrši na podijumima”, rekao je Fadlala u saopštenju.
Izraelska vojska (IDF) danas je saopštila da je u protekla dva dana izvela više od 350 napada na Siriju, u cilju, kako su naveli iz IDF, uništavanja naprednog oružja zbog zabrinutosti za bezbednost Izraela.
Ranije danas, IDF je negirao navode da su izraelske snage prodrle na sirijsku teritoriju izvan tampon zone sa Golanskom visoravni koju drži pod okupacijom, dok je premijer Benjamin Netanijahu u ponedeljak izjavio da prisustvo izraelskih trupa na Golanskoj visoravni garantuje bezbednost i suverenitet Izraela.
Netanijahu je rekao u nedelju da sporazum postignut ubrzo nakon Jom Kipurskog rata 1973. godine više ne važi jer su sirijske snage napustile svoje položaje i naredio vojsci da zauzme tampon zonu na Golanskoj visoravni.
Sirijske opozicione snage su u nedelju zauzele Damask i izrazile spremnost da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na stabilizaciji situacije u zemlji, a predsednik Bašar al Asad je sa porodicom otišao u Rusiju.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je saopštilo da je Bašar al Asad podneo ostavku na mesto predsednika Sirije, napustio zemlju i izdao uputstva da se vlast mirno prenese posle pregovora.