Kraljevo se nalazi pored reke Ibar i privlači posetioce zbog svog kulturno-istorijskog nasleđa
Najstarija gradjevina u centru grada je Adžića kuća, koja je izgrađena u prvoj polovini 19. veka i nalazi se pod zaštitom države od 1974. godine
Blic
Grad smešten na obalama Ibra, brojne posetioce privlači zbog svog velikog kulturno-istorijskog nasledja. Kraljevo ima mnogo toga da ponudi turistima, a medju lokacijama u samom centru koja je već godinama na mapi stranih i domaćih gostiju, svakako je najstarija gradjevina Adžića kuća
Primer je folklorne arhitekture balkanskog stila iz prve polovine 19 veka i jedan od najstarijih objekata u nekadašnjem Karanovcu.
– Od 1974. godine ona je pod zaštitom države, pa je do današnjih dana sačuvala svoj prvobitni izgled iako je stara skoro 200 godina. Izgradio ju je poznati kraljevački zemljoposednik, a kasnije prodao Mihailu Hadži – Aleksiću 1922. godine, koji je tada bio predsednik kraljevačke opštine. Bila je predvidjena da se ruši zbog izgradnje nekadašnje zgrade Službe društvenog knjigovodstva, ali je sačuvana, kažu u TO Kraljevo za RINU.
Dobila status spomenika kulture
Iako građena od osetljivog materijala, pravo je građevinsko čudo koje odoleva godinama. Tavanice su izgrađene od šašovaca, a podovi su daščani, dok je krovna konstrukcija pokrivena ćeramidom.
Foto: Rina
– Ova kuća je jedan od simbola našeg grada, od kad znam za sebe znam i za nju i zaista je pravo čudo kako je ona i dalje opsala ovde u samom centru grada. Okružena svim ostalim modernim zgradama, ona nas vraća u prošlost, kažu Kraljevčani.
Foto: Rina
Adžića kuća danas ima status spomenika kulture i u njoj je smeštena Povelja Biblioteke Kraljevo. Stecište je umetnosti poslednjih decenija, a u toj kući stasavali su najvažniji srpski pisci našeg doba poput Gorana Petrovića, Dejana Aleksića, Živorada Nedeljkovića i mnogih drugih.
Foto: Rina
Ispred ove najstaije kuće u Kraljevu posađena je vinova loza u znak prijateljstva između srpskog i slovenačkog naroda, odnosno pobratimskih gradova Kraljeva i Maribora.
Blic