Bivši fudbaler Mihail Kavelašvili je predložen kao jedini kandidat za šefa države
Parlament Gruzije započeo je proceduru za izbor predsednika zemlje, uprkos protestima koji traju već 16 dana zbog odluke o prekidu pregovora o članstvu u EU
Blic
Gruzijski parlament započeo je jutros proceduru za izbor predsednika zemlje od strane izbornog kolegijuma koji se sastoji od 300 poslanika parlamenta, članova vrhovnih saveta autonomnih pokrajina Adžarije i Abhazije i predstavnika lokalnih administracija.
Vladajuća partija Gruzijski san predložila je poslanika i bivšeg fudbalera Mihaila Kavelašvilija kao jedinog kandidata za šefa države, a izbore sprovodi Centralna izborna komisija Gruzije.
Blic preporučuje
Predsedavajući CIK-a Giorgi Kalandarišvili je na početku sednice detaljno objasnio biračima proceduru izbora predsednika, prenosi Interfaks.
Ovo će biti prvi izbori u Gruziji na kojima se predsjednik bira preko elektorskog koledža od 300 članova, a ne direktnim glasanjem nakon amandmana na Ustav iz 2017. godine.
Foto: Zurab Tsertsvadze / Tanjug/AP
Policija u parlamentu
Policija je od jutros raspoređena u parlamentu, a nekoliko stotina metara dalje, na Trgu slobode, nalaze se policijski specijalci i vodeni topovi, navodi agencija.
Učesnici protesta, koji traju već 16 dana i koji su usledili nakon što je premijer Irakli Kobahidze doneo odluku o prekidu pregovora o članstvu u EU, okupili su se u malim grupama u blizini parlamenta, i skup za sada protiče mirno, navodi agencija.
Foto: Tanjug/AP
Opozicija ne priznaje rezultate parlamentarnih izbora
U Gruziji su 26. oktobra održani parlamentarni izbori na kojima je vladajuća stranka, koja se zalaže za odnose sa Rusijom i protivi antiruskim sankcijama, pobedila sa 53,93 odsto dobijenih glasova.
Pored nje, u parlament su ušle još četiri opozicione partije sa 37,78 odsto glasova.
Opozicioni predstavnici tvrde da ne priznaju rezultate glasanja.
Predsednica Salome Zurabišvili, koja pomaže proevropskoj opoziciji uprkos tome što joj ustav zabranjuje političku aktivnost, pozvala je na proteste.
Foto: pavel bednyakov / Tanjug/AP
Novi talas protesta započeo je nakon što je premijer Irakli Kobahidze doneo odluku o prekidu pregovora o članstvu u EU.
Gruzijska služba državne bezbednosti saopštila je u utorak da organizatori protesta, koje koordiniraju strane obaveštajne službe, planiraju da ometaju predsedničke izbore.
Zurabišvili ne priznaje izbor novog predsednika od “nelegitimnog parlamenta”
Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili izjavila je juče da su protesti u toj zemlji žestoka reakcija na izbore “ukradene od građana”.
Ona je u intervjuu za ukrajinsku agenciju Ukrinform dodala da su građani takođe osetili da je to “specijalna ruska operacija koju je Rusija izazvala i inspirisala”.
Prema njenim rečima, ono što je ponovo pokrenulo proteste bio je izbor predsedničkog kandidata koji je ponižavajući za Gruziju i koji se ljudima nije mnogo dopao, a još više to što je premijer koji nije imao mandat za to doneo odluku o prekidu pregovora o članstvu zemlje u EU.
Foto: Tanjug/AP
Kako je navela, to je čitav narod Gruzije video kao okretanje ka Rusiji i to je predstavljalo crvenu liniju.
Zurabišvili je rekla da će ostati na funkciji do isteka svog mandata i inauguracije legitimnog predsednika, koga, kako tvrdi, ne može da izabere parlament “formiran na osnovu nelegitimnih izbora”.
Zbog toga, prema njenom mišljenju, predsednik kojeg parlament bude izabrao 14. decembra neće biti legitiman.
(Tanjug, Srna)
Blic