U trenutku kada se tenzije između Zapada i Rusije zaoštravaju, evropski zvaničnici upozoravaju da je Evropa “potpuno nespremna” za ruske taktike hibridnog ratovanja, jer joj nedostaju resursi da se efikasno suprotstavi sabotaži, ubistvima i napadima na infrastrukturu.
Rusija je optužena za niz subverzivnih aktivnosti, uključujući sabotaže podmorskih kablova i širenje nestabilnosti u Evropi. Ove akcije mogu imati ozbiljne posledice po bezbednost i ekonomiju evropskih država, a nedostatak adekvatne pripremljenosti za ovakve pretnje mogao bi da dovede do ozbiljnih posledica.
Blic preporučuje
Kakve su optužbe protiv Rusije?
Optužbe se kreću od sabotaže energetskih cevovoda, kao što je Nord Stream, do mešanja u izbore u Moldaviji i Gruziji, ometanja GPS signala aviona, pa čak i slanja eksplozivnih seksualnih igračaka u Zapadnu Evropu. Nedavno su zapadni lideri optužili Rusiju za sabotažu vitalnih kablova u Baltičkom moru, što je izazvalo dodatnu zabrinutost.
Evropski ministri su izdali zajedničku izjavu u kojoj optužuju Rusiju za hibridne napade, a finski ministar odbrane pozvao je na bolju zaštitu kritične infrastrukture. Britanski i evropski zvaničnici smatraju da su ruski hibridni napadi “bez presedana” i da predstavljaju sigurnosne rizike.
Moskva ubrzava svoje vojne akcije
Stručnjaci upozoravaju da Rusija sistematski istražuje kritičnu infrastrukturu, uključujući vetroelektrane, cevovode i kablovske veze, što ukazuje na ozbiljnu pretnju. Nemački šef obaveštajne službe Bruno Kall izjavio je da Moskva ubrzava svoje pripreme za vojne akcije protiv Zapada.
S obzirom na sve ove izazove, ključno je da Evropa preduzme mere za jačanje svoje odbrambene sposobnosti i zaštite kritične infrastrukture. Takođe, potrebno je unaprediti saradnju između zemalja članica EU i NATO-a kako bi se efikasnije suprotstavili hibridnim pretnjama koje dolaze iz Rusije.
Blic