Eskalacije na svetskom nivou: Severna Koreja ponovo testira dalekometne rakete – Nova pretnja savezu SAD i Južne Koreje? (FOTO/VIDEO)

Severna Koreja je izvela svoj prvi test interkontinentalne balističke rakete (ICBM) u gotovo godinu dana, što bi moglo ukazivati na potencijalni napredak u njihovoj sposobnosti da lansiraju dalekometne nuklearne napade na američko kopno. 

Ovaj potez se čini kao strategija za skretanje pažnje Sjedinjenih Američkih Država pre predstojećih izbora i kao odgovor na međunarodne osude zbog navodnog slanja severnokorejskih vojnika u Rusiju kako bi podržali njen rat protiv Ukrajine. Stručnjaci sumnjaju da je Rusija mogla pružiti tehničku pomoć Severnoj Koreji u vezi s ovim lansiranjem.

Lider Severne Koreje, Kim Jong Un, posmatrao je testiranje rakete i označio ga kao “prikladnu vojnu akciju” koja je odgovor na pretnje koje dolaze od neprijatelja. On je naglasio značaj nuklearnih kapaciteta Severne Koreje i ponovio da ta zemlja nikada neće odustati od politike jačanja svojih nuklearnih snaga. 

Severna Koreja smatra da je unapređenje svojih nuklearnih sposobnosti jedini način da se suprotstavi američko-južnokorejskim vojnim vežbama, iako su Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja više puta tvrdile da nemaju nameru da napadnu Severnu Koreju.

Testiranje ICBM-a 

U vreme kada su susedne zemlje, uključujući Južnu Koreju, detektovale ovaj potez i osudile ga kao provokaciju koja ugrožava međunarodni mir. Stručnjaci veruju da bi nova raketa mogla biti dizajnirana da nosi veće nuklearne bojeve glave, a poboljšanja u visini i dužini leta sugerišu unapređenja u motoru. Dok mnogi analitičari veruju da Severna Koreja još uvek ne poseduje funkcionalnu nuklearno naoružanu raketu koja može udariti američko kopno, smatra se da imaju kratkorazne rakete koje mogu dostaviti nuklearne udare širom Južne Koreje.

Postoji zabrinutost da bi Severna Koreja mogla tražiti pomoć od Rusije kako bi usavršila svoje nuklearne rakete u zamenu za slanje vojnika u Ukrajinu. Američki ministar odbrane Lojd Ostin izneo je informacije o pokretu severnokorejskih trupa sa ruskom opremom prema Ukrajini, što je nazvao opasnim razvojem događaja.

Koreja
Koreja / Izvor: Shutterstock

Neki analitičari, poput Jung Chang Wooka iz Foruma za odbrambene studije, veruju da je test mogao biti usmeren na ispitivanje mogućnosti nošenja Severne Koreje najvećih i najdestruktivnijih bojevih glava. Kwon Yong Soo, bivši profesor na Nacionalnom univerzitetu odbrane Južne Koreje, smatra da bi test mogao biti vezan za višekratne bojeve glave na postojećim ICBM-ima, naglašavajući da nije potrebno razvijati novu raketu kada već postoje sistemi sa dometom od 10.000 do 15.000 kilometara.

Reakcija međunarodne zajednice je bila brza; američki predstavnik za nacionalnu bezbednost nazvao je lansiranje “flagrantnim kršenjem” više rezolucija UN koje zabranjuju korišćenje balističke raketne tehnologije od strane Severne Koreje. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš osudio je test i pozvao na smanjenje tenzija na Korejskom poluostrvu.

Severna Koreja je takođe pokazala napredak u razvoju novih mobilnih platformi za lansiranje, što može ukazivati na to da se spremaju veće rakete. Prema vojnim obaveštajnim izvorima Južne Koreje, Severna Koreja je blizu završetka priprema za svoj sedmi nuklearni test.

U poslednje dve godine, Kim je koristio sukob u Ukrajini kao priliku za povećanje testova oružja i pretnji, dok takođe širi vojnu saradnju sa Moskvom. Južna Koreja, Sjedinjene Američke Države i druge zemlje smatraju da je Severna Koreja već isporučila artiljeriju i druge konvencionalne oružane sisteme Rusiji kako bi pomogla u obnavljanju njenog opadajućeg vojnog arsenala.

Ukoliko Severna Koreja pojača vojnu saradnju sa Rusijom, to bi moglo dovesti do ozbiljnih eskalacija na globalnom nivou. Osim što bi mogla da dobije rusku pomoć u razvoju nuklearnih i raketnih tehnologija, Kim Jong Un se nada da će ostvariti i napredak u izgradnji pouzdane svemirske opservacione mreže i modernizaciji konvencionalnog oružja. Izvori sugerišu da bi Severna Koreja mogla dobiti značajna sredstva od Rusije za vojne plate ukoliko njihovi vojnici budu stacionirani u Rusiji.

Ova situacija predstavlja kompleksan izazov za regionalnu bezbednost, dok se Severna Koreja priprema za nove vojne testove i potencijalno jačanje svog nuklearnog arsenala.

Izvor: Srbija Danas

Check Also

"Као човек ми се гади, тужила сам га" Два велика имена наше естраде заратила са Сашом Поповићем – "Не причамо већ 23 године"

Саша Поповић већ више деценија сарађује са бројним певачима, а са Мирославом Илићем не разговара …