Dodeljena Nobelova nagrada za mir 2024: Japanska organizacija Nihon Hidankjo nagrađena za borbu protiv nuklearnog oružja

Nobelova nagrada za mir za 2024. godinu dodeljena je japanskom pokretu Nihon Hidankjo, poznatom kao pokret preživelih atomske bombe iz Hirošime i Nagasakija, ili Hibakuša. Organizacija je prepoznata zbog svojih neprekidnih napora u postizanju globalnog nuklearnog razoružanja.

Predsednik Nobelovog odbora, Jorgen Vatne Fridnes, opisao je Nihon Hidankjo kao ključnog aktera u promociji nuklearnog tabua: “Njihov rad je pokazao svetu kroz svedočenja da nuklearno oružje nikada ne sme biti ponovo upotrebljeno.”

Ko je Nihon Hidankjo?

Pokret je osnovan kao odgovor na atomske napade u avgustu 1945. godine, i od tada Hibakuša neumorno rade na širenju svesti o katastrofalnim humanitarnim posledicama nuklearnog oružja. Njihova svedočenja su od suštinskog značaja za formiranje globalne norme protiv upotrebe nuklearnog oružja, poznate kao “nuklearni tabu”.

Članovi Nihon Hidankjoa su koristili lična iskustva u edukativnim kampanjama kako bi širili poruku o opasnostima nuklearnog oružja. Kroz hiljade iskaza svedoka, rezolucija, javnih apela i godišnjih delegacija u Ujedinjene nacije, Nihon Hidankjo nastavlja da poziva na globalno nuklearno razoružanje.

Nasleđe Hibakuša

Nobelov komitet je istakao značaj Hibakuša u očuvanju mira: “Iako jednog dana Hibakuša možda više neće biti među nama kao svedoci, nove generacije u Japanu prenose njihova iskustva i poruku, pomažući u održavanju nuklearnog tabua.”

Organizacija sebe opisuje kao “jedinu nacionalnu organizaciju preživelih od atomske bombe u Japanu”, sa članovima u svih 47 prefektura. Nihon Hidankjo sarađuje sa sličnim organizacijama u inostranstvu kako bi zaštitio prava Hibakuša.

Glavni ciljevi Nihon Hidankjoa

  1. Eliminacija nuklearnog oružja: Potpisivanje međunarodnog sporazuma o potpunoj zabrani i eliminaciji nuklearnog oružja i sazivanje konferencije koja će podržati ovaj cilj.
  2. Državna naknada štete: Priznavanje odgovornosti države za pokretanje rata i obezbeđivanje kompenzacije za posledice atomske bombe.
  3. Zaštita Hibakuša: Unapređenje postojećih politika i mera pomoći za preživele.

Ko su bili kandidati za Nobelovu nagradu za mir 2024?

Stručnjaci su predviđali da će među vodećim kandidatima biti UNRWA i Međunarodni sud pravde, oba tela koja su se sukobila sa izraelskom vladom zbog sukoba u Gazi. Ostali nominovani kandidati uključivali su Ilona Maska, Džulijana Asanža i generalnog sekretara UN Antonija Gutereša.

Nobelova nagrada za mir kroz istoriju

Od 1901. godine, Nobelovu nagradu za mir dobilo je 110 pojedinaca i 30 organizacija. Najmlađa dobitnica je bila Malala Jusafzaj sa 17 godina, dok je najstariji bio Jozef Rotblat sa 86 godina. Nagrada se tradicionalno dodeljuje 10. decembra u Oslu, na dan smrti Alfreda Nobela.

Nobelova nagrada za mir se dodeljuje za zasluge na poljima mirovnih pregovora, razoružanja i obrazovanja, i može biti dodeljena čak i kada mirovni pregovori nisu doveli do konačnog rešenja.

Izvor: Srbija Danas

Check Also

"OVO JE NEŠTO NAJLEPŠE ŠTO MI SE DOGODILO": Frontmen popularnog benda ima jak razlog za oduševljenje (VIDEO)

Rush band je poslednjih meseci osvojio mnoge slušaoce pesmom “Glumim da sam kul”, a nedavno …