[ad_1]
U centru Beograda došlo je do prekida grejanja zbog pucanja na magistralnom toplovodu
Direktor JKP ‘Beogradske elektrane’ Vanja Vukić objasnio uzroke i mere koje su bile preduzete
Ono što nas zimi najviše zanima jeste grejanje. Uži centar grada Srpske prestolnice u sredu je ostao bez grejanja. Šta je uzrok i da li će nas hladni radijatori opet iznenaditi o tome je u “Jutru na Blic”, govorio direktor JKP “Beogradske elektrane” Vanja Vukić.
– Beogradski elektrane će se truditi i ove sezone kao i svih prethodnih da građanima bude toplo i da oni što više budu zadovoljni našim uslugama koje mi pružamo. Naravno, uvek dođe do određenih problema. Moram na početku da kažem da je naš sistem specifičan sistem, on miruje šest meseci, i nakon šest meseci se aktivira i naravno je da dođe do određenih problema. Mi smo veliki sistem, imamo 17 kotlarnica, 15 velikih toplana, 5 grejnih područja, 9.900 podstanica i 1.600 kilometara mreže – rekao je on u “Jutru na Blic”.
Blic preporučuje
Prema njegovim rečima, postoje određeni uslovi koji moraju da se ispune da bi grejanje počelo.
– Postoji i odluka Skupštine grada o snabdevanju toplotnom energijom građana i mi moramo da držimo te uredbe, odnosno te odluke. I naravno, grejna sezona počinje 15. oktobra i završava se 15. aprila, osim izuzetnih situacija. Dakle, može početi ranije 1. oktobra i završiti se 3. maja – doda je gostujući na Blic TV.
“Ceo centar je ostao bez grejanja”
Govoreći o prekidu grejanja u centru Beograda, Vukić je, između ostalog, rekao da je došlo do velikog pucanja na uglu Skenderbegove i Kapetan Mišine.
– Došlo je do pucanja magistralnog toplovoda gde je veliki deo grada ostao bez snabdevanja toplotnom energijom. Naše ekipe se trude da što pre otklone kvarove, kako građani ne bi osetili. Međutim, ovaj kvar je obuhvatio veliki deo užeg centra grada. Tu su pukle dve cevi jer je naš sistem dvocevni, dakle jedna povratna i jedna dolazna cev. Obe su pukle zato što je to sistem koji je dosta dugo star. Naši radnici su radili gotovo 24 sata kako građani ne bi osetili. Jeste došlo do obustave isporuke toplotne energije u fakultetima, ali ne u fakultetima kao takvim. Dakle, nismo obustavili isporuku toplotne energije u fakultetima, nego u celom užem centru grada – rekao je direktor “Beogradskih elektrana” nastavio sa objašnjenjem:
“Kako bi mi što pre omogućili da se vrati grejanje građanima i svim zgradama koje su naši korisnici na terenu je bilo je osam radnika koji su u rovu kopali i pripremali se za početak kako bi napunili cevi i kako bi krenulo grejanje. Nije jednostavno isključiti pojedine zgrade. To mora da se uradi u podstanicama i to se naravno zna. Dakle, došlo je do poluinformacije da je isključeno grejanje fakultetima. U stvari, ja moram da kažem da je u tom trenutku grejanje ni imalo ni Predsedništvo Republike Srbije, dakle, kancelarije predsednika Republike, ni imala ni Skupština grada, Agencija za borbu protiv korupcije, Agencija za restituciju, Narodni front, Srpska patrijaršija, ni Saborna crkva…”.
“U šest ujutru objavili smo obaveštenje na sajtu”
Kako je objasnio, u šest ujutru to jutro Elektrane su na svom sajtu obavestile građane, a takođe i na sajtu gradskih institucija objavljeno je obaveštenje da će biti obustavljena isporuka toplotne energije kako bi otklonili kvar.
– Jer to moramo da uradimo. Dakle, imali smo velike gubitke. Došlo je do situacije da jedna toplana, jedna od najvećih toplana na Dunavu, ispadne iz sistema i da ne bi se to desilo mi smo morali da rešavamo taj problem – istakao je Vukić.
Prema njegovim rečima, “došlo je do zloupotrebe od strane pojedinih medija, gde je rečeno da su fakulteti isključeni” i ponovio da je “veliki broj građana i institucija ostao bez grejanja u tom delu grada, i to je proverljivo”.
On je objasnio i kako može da se ugasi grejanje:
“Radnici moraju da izađu na teren, da dođu u podstanicu, da dođu do određenih ventila. To nije jedno dugme u sistemu koje se pritisne. To ne može da se uradi daljinski, mora da se dođe na lice mesta. Tako isto kada isključujemo zbog dugova ili zbog nekog ko želi da ne bude više na našoj sistemu, moraju da dođu radnici da zaplombiraju to, da stave pumpe, da stave ventile. Nije jednostavno isključiti, a da se to ne vidi”.
On je dodao i da “neće dozvoliti da bilo koji radnik ‘Beogradskih elektrana’ trpi bilo koje posledice zbog posla koji radi”.
Osvrnuo se i na to da se na sajtu “Beogradske elektrane” uvek objavi kada određeni deo grada ostane bez grejanja.
Kad počinje grejanje koje traje 24 sata
Govoreći o tome kada grejanje traje non-stop, odnosno 24 časa on je rekao:
“Osim u onim danima praznika, to je za Novu godinu, Božić i Srpsku Novu godinu, kada smo bez obzira na temperaturu, obavezni da snabdevamo građane toplotnom energijom 24 sata, ukoliko temperatura u 7 sati uveče, dakle u 19, bude procenjena da će biti jedan stepen ili manje u toku noći. Dakle, Beogradske elektrane su u obavezi da prema odluci o snabdevanju građana toplotnom energijom greju 24 sata. Dakle, ukoliko je prognozirana temperatura u 19.00 uveče da će biti u toku noći 1 ili ispod, onda smo mi u obavezi da grejemo građane 24 sata”.
On je rekao i da može da obeća da će će grejanje biti stabilno tokom cele zime
– Naravno da će biti stabilno, kao i svih prethodnih godina. Građani Beograda, oni koji su priključeni na naš sistem, nema razloga da budu zabrinuti. Obezbedili smo dovoljnu količinu energenata. Rezervnu količinu energenata, što smo u obavezi po zakonu o energetici da obezbedimo. Imamo dovoljno broj ekipa na terenu, preko sto ekipa koje svakodnevno otklanjaju kvarove. Još jednom da podsetim, prioritet su curenja u stanovima, negrejanje celih objekata… Naša ekipa će izlaziti i rešavati probleme građana ukoliko ih ima – zaključio je Vukić.
Blic