Godinama se već ukazuje da domaća privreda najbolje rezultate beleži u sektorima IT-a i poljoprivrede, dok mnogobrojni svetski primeri pokazuju da upravo u sprezi oba ova sektora mogu da doprinesu još i više. Kako Telekom Srbija spada ubrzano digitalizuje sopstveno poslovanje, samim tim poseduje i neophodne tehnološke kapacitete i stručnost zaposlenih kao nosilac digitalizacije u zemlji i regionu. Kompanija tako već dugi niz godina primenjuje napredna rešenja, dok je prve servise primenila upravo kako bi optimizovala sopstvene poslovne procese. U tom kontekstu posebno mesto zauzima IoT tehnologija (Internet of Things) koja je svoju primenu pronašla u mnogim oblastima, dok odlične rezultate pokazuje u poljoprivredi i srodnim delatnostima.
Otud se već odomaćio i termin “pametna poljoprivreda”, koji podrazumeva servise zasnovane na IoT tehnologiji, različite sisteme za prikupljanje, obradu, čuvanje i razmenu podataka u odgovarajućem formatu, kako bi se poslovi na nekom poljoprivrednom imanju odvijali brže i efikasnije. Iz perspektive poljoprivrednih proizvođača, pametna poljoprivreda treba da obezbedi dodatu vrednost kroz podršku u odlučivanju, povećanje prinosa, efektivno korišćenje resursa, kao i efikasnije poslovanje uz automatizaciju svakodnevnih aktivnosti..
Digitalni asistent u proizvodnji vina i voća
Digitalni asistent u proizvodnji voća i vina se realizuje korišćenjem senzorskih IoT uređaja koji prikupljaju različite parametre o uslovima na terenu, koji se potom prenose preko IoT mreže ili mobilne mreže i mts platforme do “agroNET” softverskog rešenja radi dalje analize i odrade prikupljenih podataka. Na taj način se vlasnicima, agronomima i drugima koji učestvuju u proizvodnju obezbeđuju pravovremene notifikacije o rizičnim pojavama i olakšava donošenje odluka o potrebnim dnevnim aktivnostima. Vinogradi i voćnjaci su opremljeni meteo stanicama, pa se podaci o temperaturi, vlažnosti vazduha, vlažnosti lista, padavinama, obrađuju na “agroNET” platformi korišćenjem prediktivnih modela pojave bolesti i insekata. Na osnovu tih modela kreiraju se saveti o optimalnom vremenu upotrebe pesticida, odnosno određuje pravi trenutak za primenu agro-tehničkih mera u cilju sprečavanja širenja bolesti i preteranog namnožavanja insekata. Digitalni asistent sadrži i posebnu funkcionalnost u vidu vinske knjige koja omogućava praćenje proizvodnih uslova tokom proizvodnje vina i vođenje celokupne evidencije aktivnosti – prijem grožđa, proizvodnja vina (evidencija po tankovima tokom maceracije, fermentacije, pretakanja), evidencija tokom odležavanja vina, punjenja, praćenje laboratorijskih analiza i drugih aktivnosti.
Zahvaljujući dugogodišnjoj uspešnoj saradnji kompanije Telekoma Srbija i organizacije Wine vision, predviđena je i prezentacija servisa Digitalni asistent u proizvodnji vina i voća na štandu Telekoma Srbija.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: