Demokrate najavile da će priznati pobedu Trampa – AKO POBEDI

[ad_1]


Vesti

Svet

Izbori u Americi: Demokrate najavile da će priznati pobedu Trampa – ako pobedi

Demokrate žele miran prenos vlasti, čak i ako Tramp bude ponovo predsednik

Demokrate ne planiraju da osporavaju Trampovu pobedu na izborima

Američki kongresmeni iz redova Demokratske stranke saopštili su da će priznati pobedu republikanskog kandidata Donalda Trampa ukoliko pobedi na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama 5. novembra, čak i oni koji smatraju da ga 14. amandman američkog Ustava diskvalifikuje.

Rano glasanje u Hendersonu u NevadiFoto: Sam Morris/Las Vegas Review-Journal / Tanjug/AP

Rano glasanje u Hendersonu u Nevadi

Demokrate u Kongresu godinama su nazivali Donalda Trampa “pobunjenikom” i tražili njegov opoziv posle 6. januara 2021. godine zbog podsticanja nasilja i sugerisali da mu je ustavom zabranjen povratak u Belu kuću, piše američki “Politiko” i dodaje da čak iako i dalje sumnjaju u njegovu podobnost za predsednika, neće mu uskratiti to pravo 6. januara 2025. godine, kada se Kongres sastaje da ozvaniči izborne rezultate.

Kongresmeni su javno poručili da žele prenos vlasti bez drame – čak i ako to znači ostavljanje po strani stavova nekih članova da Tramp nema pravo da se vrati na mesto predsednika zbog ustavne zabrane, odnosno 14. amandmana koji brani svim federalnim zvaničnicima koji su “učestvovali” u pobuni da ponovo budu na funkciji.

Demokrate krive Trampa da je podstakao nasilne demonstrante da uđu u Kapitol pre 3,5 godina.

U to vreme, demokrate u Predstavničkom domu većinom su glasale za opoziv Trampa zbog “podsticanja pobune”, a njihov vođa, Hakem Džefris nazivao je Trampa “glavnim pobunjenikom”.

Portal ocenjuje da izgleda da među demokratama nema dovoljno ambicije da osporavaju rezultate tokom zajedničke sednice 6. januara.

– Integritet našeg demokratskog procesa zavisi od mirnog prenosa vlasti. Donald Tramp je odlučio da su jedini validni izbori izbori na kojima on pobedi. On je jedini predsednik koji je podržao pobunu, a ne prihvatio volju američkog naroda. Demokrate ce uvek osigurati da se svaki glas računa i da mi podržavamo našu demokratiju – rekla je Ketrin Klark za “Politiko”.

Vrhovni sud je presudio da samo Kongres, a ne države, može da odluči kako treba sprovoditi ustavnu zabranu pobunjenika, ali da sud nije zauzeo stav o tome da li je Trampovo ponašanje prešlo granicu, što je ostavilo neke stručnjake za ustavni sistem da se zapitaju da li bi Trampovi protivnici u Kongresu mogli da pokušaju da reše pitanje njegove podobnosti na sednici 6. januara.

To je, navodi se, stvorilo neugodnu dinamiku za demokrate u Predstavničkom domu: mogu li poslanici koji su proglasili Trampa nepodobnim da obavlja funkciju ipak da podrže glasanje za potvrdu njegovih predsedničkih birača, čak i ako ga to vrati u Belu kuću.

Kongresmen Džo Morel, najviši demokrata u Odboru koji nadgleda izborne procedure potvrdio je da će, ukoliko Tramp pobedi na izborima 5. novembra, glasati da se on sertifikuje kao sledeći predsednika SAD.

Kada se Kongres sastane 6. januara da bi prebrojao elektorske glasove, zakonodavci su uglavnom obavezni da prihvate potvrđene rezultate država.

Sudija saveznog apelacionog suda nedavno je izneo mišljenje da bi kandidat koji ne ispunjava uslove za obavljanje funkcije prema klauzuli o pobuni bio valjana osnova za Kongres da odbije izbore predsednika u januaru.

Džejson Marej, advokat koji je zastupao slučaj 14. amandmana u ime onih koji traže Trampovu diskvalifikaciju, upozorio je sudije da bi to moglo da stvori krizu 6. januara 2025. godine.

Demokrate, koje ne žele da javno raspravljaju o scenariju u kojem Tramp pobeđuje na izborima, privatno su rekli da nisu čuli nikakve diskusije o pozivanju na klauzulu o pobuni kako bi se Trampu uskratila pobeda, a javno, desetine demokrata u Predstavničkom domu i Senatu obećale su da ce potvrditi rezultate izbora čak i ako Tramp pobedi.

Vrhovni sud je u martu objavio mišljenje u vezi sa ovim slučajem u kojem je nagovestio, iako nije eksplicitno naveo, da Kongres mora da donese zakon kojim bi se utvrdila procedura kojom bi se utvrdilo da li je sadašnji ili bivši funkcioner prekršio klauzulu o pobuni, što je, navodi “Politiko”, jaz koji ostavlja izvesnu neizvesnost u vezi sa obavezama i opcijama Kongresa u januaru.

Sve o izborima u Americi 2024. možete pratiti na sajtu “Blica”.

(Tanjug)

[ad_2]
Blic

Check Also

OVDE ĆE PASTI VIŠE OD METAR SNEGA? Otopljenje od četvrtka ne znači i kraj zime! Novi udar u februaru? Prognoza za leto tek je posebna priča, evo šta nas čeka

Očekujem da vikend pred nama i početak sledeće nedelje obeleže martovske temperature, da bude oko …