Desić je pobegao iz zatvora 1992. godine zbog straha za svoju bezbednost i skrivao se u Australiji pod imenom “Dagi”
Desić sada želi da dokaže svoj identitet, postane australijski državljanin i poseti Hrvatsku
Blic
Nekada jedan od najtraženijih begunaca Australije, Hrvat Darko Desić, predao se policiji 2021. nakon tri decenije skrivanja, a sada je otkrio tužne razloge svoje predaje – i zašto se i dalje oseća kao zatvorenik.
Živeo je pod imenom “Dagi” radeći kao majstor za sitne popravke, ali je usled pandemije kovida ostao i bez posla i bez doma, što ga je navelo na očajnički korak, piše “Dejli mejl”.
Blic preporučuje
Desić je 1992. bio u zatvoru zbog uzgajanja marihuane, kad je odlučio da pobegne zbog straha za svoju bezbednost ako ga pošalju nazad u njegovu domovinu, bivšu Jugoslaviju, kad ga puste.
Desićeva priča privlači pažnju jer ilustruje kako ekstremne životne situacije mogu da nateraju čoveka da se suoči sa svojom prošlošću. Njegova predaja policiji nije samo kraj dugogodišnjeg bekstva, već i početak nove borbe za identitet i pripadnost, piše “Dejli mejl”.
U pandemiji ostao bez posla i doma
Desić je uspeo da se uklopi u lokalnu zajednicu na severnim plažama Sidneja, gde je obavljao razne poslove i učio da radi na računarima. Međutim, pandemija je prekinula njegov skromni način života, ostavivši ga bez posla i doma.
– Stigao sam do tačke kada više nisam imao na koga da se oslonim… Nisam imao više volje da nastavim – izjavio je Desić za “Karent afer”, opisujući svoje teško stanje pre predaje.
Tako je prelomio i ušetao u policijsku stanicu.
– Rekao sam da se zovem Darko Desić, da sam pobegao iz zatvora u Graftonu i da bih želeo da se predam – seća se on.
Nakon predaje, Desić je završio preostali deo kazne i proveo dodatna dva meseca u zatvoru zbog bekstva. Ovog puta nije imao nameru da ponovo beži, s obzirom na to da je imao krov nad glavom i tri obroka dnevno.
Kampanja za oslobađanje Desića
Lokalna zajednica i mnogi drugi koji ga nisu poznavali pokrenuli su kampanju za njegovo oslobađanje, tražeći milost vlade za ovog starijeg čoveka.
Foto: A Current Affair / youtube
Njegov advokat Pol Mekgir, koji je preuzeo slučaj pro bono, rekao je da je Desić “odslužio svoje i dao zajednici bez da je uzeo i centa od socijalne pomoći.”
On je Desićevu priču opisao kao klasičnu australijsku, ističući da Australijanci vole priče o otpadnicima.
Šta je danas sa Desićem?
Desić sada živi sam na farmi blizu Sidneja, zahvaljujući poslu i domu koji mu je obezbedio poslovni čovek iz Sidneja.
Iako je oslobođen, i dalje se oseća kao zatvorenik jer ne može da dokaže svoj identitet.
Foto: A Current Affair / youtube
Jugoslavija više ne postoji a kad je pokušao da dobije hrvatski pasoš jedini dokument koji je imao – rodni list iz bivše federacije – nije bio dovoljan.
Njegov cilj je da poseti Hrvatsku i postane australijski državljanin, izražavajući zahvalnost svima koji su ga podržali i nadu da će njegova priča inspirisati druge na preživljavanje.
(Dejli mejl)
Blic