Osnovna škola Petar Kočić u Inđiji postala meta zbog panoa koji promoviše toleranciju
Crtež dve devojčice koje se drže za ruke izazvao je uvrede i pretnje
Da li su nam usta puna tolerancije, osim kad su zbog neslaganja, puna uvreda? Baš to dogodilo se u jednoj osnovnoj školi u Inđiji. Sa ciljem da se nauče univerzalnim vrednostima, učenici su dobili zadatak da za Svetski dan tolerancije – nacrtaju kako je doživljavaju. I tako su krenule uvrede, poruke mržnje, pretnje, i sve što uz to ide, zbog crteža dve devojčice koje se drže za ruke.
Zašto druge i drugačije doživljavamo kao pretnju a ne bogatstvo, i da li pored dece toleranciji treba da se uče i neki odrasli, istraživao je za “Blic TV” Nikola Tucović.
Blic preporučuje
Škola radi na promociji empatije i tolerancije
Osnovna škola Petar Kočić u Inđiji i njen nastavni kadar na svetski dan tolerancije 16. novembra postali su mete pojedinih roditelja čija deca pohađaju ovu školu, kivni iz jednog razloga – panoa koji predstavlja šta je zapravo tolerancija. Čitava priča otišla je toliko daleko da su reagovale brojne institucije, ali i teoretičari zavera u svom sramnom maniru.
Naime, kako nam je direktor škole rekao, ova ustanova kontinuirano radi na promociji i edukaciji dece o univerzalnim vrednostima poput empatije, uvažavanja različitosti, toleranciji i borbi protiv predrasuda.
– U tu svrhu učenici osmog razreda na času izbornog predmeta Vrline i vrednosti kao životni kompas dobili su domaći zadatak da urade panoe na temu tolerancije i svi roditelji su bili obavešteni o tim aktivnostima. Tri učenice su uradile pano koji je okačen u školi, a koji je promovisao toleranciju svih vrsta različitosti, osoba sa hendikepom, osoba različite boje kože, različite veroispovesti i različite seksualne orijentacije. I tu je došlo do problema – saopštili su nam iz škole.
Roditelji javno pozivaju na linč nastavnika
Škola je uputila saopštenje za javnost kako bi pojasnila celu situaciju, ali i ideju projekta – promovisanje vanvremenskih, univerzalnih vrednosti.
– Pano koji je izazvao veliku pažnju deo je šireg programa koji obuhvata teme kao što su međusobno poštovanje, prava svih pojedinaca i važnost stvaranja inkluzivnog društva u kojem svako dete ima pravo da se oseća prihvaćeno i sigurno. Neki naši učenici ispoljili su veliku količinu besa, ljutnje, netrpeljivosti upućene prema autorima ovog panoa, upućene prema učenicima koji se po nečemu razlikuju od drugih. I tako su naši učenici bez kompasa, jer njihovi roditelji ih uče da poštuju nastavnike, a javno pozivaju na linč istih – navodi se u saopštenju.
Kako su za “Blic” televiziju rekli u školi, razumeju da ima onih koji ne razumeju šta je promocija tolerancije, ali da to ni u kom slučaju ne sme da bude povod za pretnje. To su nam u razgovoru rekli i roditelji dece koja pohađaju ovu školu.
Ovaj pano izazvao je brojne reakcije – oglasila se i opština Inđija, Sprska pravoslavna crkva, inđijska eparhija, poverenica za ravnopravnost, čak i teoretičar zavere! A udruženje koje se bavi zaštittom LGBTI+pravima “Da se zna” podnelo je i krivičnu prijavu. Aktivisti za ljudska prava smatraju da niko ne sme da sebi daje za pravo da odlučuje šta je tolerancija i za šta ima mesta u društvu.
Najopasnije je ćutanje
– Ono što je najopasnije, u stvari što nam ne treba u ovom trenutku, to je ćutanje. Dakle, čini mi se da je nekako većina u ovom slučaju ćutala i to je ono što je najgore. Dakle, činjenice su jasne, dakle, ta deca ne smeju biti napadana i njihovi roditelji ne smeju biti napadani na ovaj stav, a naravno ni rukovodstvo škole koje je postupilo potpuno po zakonu, rekao je za “Blic TV” Goran Miletić iz organizacije “Civil right defenders”.
I za slučaj da niste stigli da pročitate šta piše – na panou su pojmovi: saosećanje, drugačiji, razumevanje, pomoć, jer – tolerancija nije strana reč.
Blic