List napominje da se stav kandidata za mesto predsednika SAD Donalda Trampa i Kamale Haris može razlikovati po pitanju sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, ali, bez obzira na to ko pobedi na predstojećim izborima u novembru, “Sjedinjene Države će nastaviti da se pripremaju za rat sa Kinom”, prenose RIA novosti.
– Vojska SAD transformiše sebe i stotine hiljada mladića i devojaka za još jedan rat, ovaj put potencijalni sukob sa Kinom… takav sukob bi se mogao voditi na kopnu, moru, vazduhu i svemiru. Dakle, vojska se obučava da se pripremi za to… Vojska je radila na novim manevrima, prikupljenim kao rezultat posmatranja bitaka Ukrajine protiv Rusije – navodi se u materijalu.
Prema pisanju lista, sukob između tako velikih država koje poseduju nuklearno oružje kao što su Kina i Sjedinjene Države biće “višestruko opasniji”. Napominje se da bi to moglo da dovede do nivoa gubitaka među američkom vojskom koji nije zabeležen ni u najkrvavijim sukobima u kojima su učestvovale Sjedinjene Države.
Iako Tajvan ima sopstvene odbrambene sisteme, vojni stručnjaci kažu da je malo verovatno da bi ostrvo bilo u stanju da odbrani potencijalni kineski napad bez pomoći Sjedinjenih Država. Osim toga, u američkim političkim krugovima postoji zabrinutost da će Sjedinjene Države izgubiti priliku da dominiraju regionom ako se ne umešaju u takav sukob.
Vojska SAD već stacionirana u Japanu, Koreji…
List naglašava da je američka vojska u regionu već stacionirana u Japanu , gde ih ima oko 54 hiljade, i u Južnoj Koreji, gde ih ima 25 hiljada, a jedan broj ih je stacioniran i na Filipinima.
Peking smatra Tajvan sastavnim delom NR Kine, a pridržavanje principa “jedne Kine” je preduslov za druge države koje žele da uspostave ili održe diplomatske odnose sa NRK. Princip “jedne Kine” i nepriznavanje nezavisnosti Tajvana poštuju i Sjedinjene Države, uprkos činjenici da održavaju bliske kontakte sa Tajpejem u raznim oblastima i snabdevaju ostrvo oružjem.
Situacija oko Tajvana se značajno pogoršala nakon što je Nensi Pelosi, tadašnja predsednica Predstavničkog doma SAD, posetila ostrvo početkom avgusta 2022. godine. Kina, koja ovo ostrvo smatra jednom od svojih provincija, osudila je njenu posetu kao podršku SAD tajvanskom separatizmu i održala velike vojne vežbe.
Zvanični odnosi između kineske centralne vlade i njene ostrvske provincije prekinuti su 1949. godine nakon što su se snage Kuomintanga predvođene Čang Kaj Šekom, poražene u građanskom ratu sa Komunističkom partijom Kine, preselile na Tajvan. Poslovni i neformalni kontakti između ostrva i kontinentalne Kine nastavljeni su kasnih 1980-ih. Od ranih 1990-ih, stranke su počele da kontaktiraju preko nevladinih organizacija – Pekinške asocijacije za razvoj međustraitskih odnosa i Tajpejske fondacije za međustraitsku razmenu.