[ad_1]
Od 11. decembra do danas Srbiju je pogodilo ukupno 14 zemljotresa. Najjači među njima dogodio se 12. decembra u Prizrenu i bio je jačine 3.9 stepena po Rihteru. Prema podacima Republičkog seizmološkog zavoda, zemljotresi u ovom periodu nisu pogađali samo Srbiju, već i ostale zemlje na Balkanu.
Pored Srbije, treslo se tlo i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Makedoniji, Albaniji i Bugarskoj.
Od 11. decembra Srbiju je pogodilo ukupno 14 zemljotresa. Iako je većina njih bila slabog intenziteta, Prizren je bio na najjačem udaru potresa, pa se 12. decembra dogodio udar od 3.9 stepena Rihterove skale.
Ovi delovi Srbije bili su na udaru zemljotresa:
- 11. decembar: Ivanjica 1.7 stepeni Rihterove skale
- 12. decembar: Prizren 3.9 stepeni Rihterove skale, potom 3 stepena, Baljevac na Ibru 1.6 stepeni
- 13. decembar: Kragujevac 2.3 stepena Rihterove skale, Prizren 2.1 stepen
- 14. decembar: Kosjerić 1.5 stepeni Rihterove skale, Vranje 2.0 stepena
- 15. decembar: Bujanovac 1.7 stepeni Rihterove skale, Kraljevo 1.9 stepeni
- 16. decembar: Kragujevac 1.6 stepeni Rihterove skale
- 17. decembar: Novi Pazar 2.8 stepeni Rihterove skale, Vitina 2.9 stepeni
- 18. decembar: Peć 2.0 stepeni Rihterove skale
Ipak, kako kaže seizmološkinja Ana Mladenović, većina ovih potresa nije se osetila i u pitanju su magnitude koje vrlo male.
“Svi zemljotresi koji su tih magnituda oko 2 stepena do 3.5 ne mogu da se osete čak ni u mestima gde je epicentar. Jedini koji je mogao da se oseti bio je u Prizrenu jačine 3.9 stepena. Iako je bio niz potresa, to je normalna aktivnost tla i naspram tog niza ne možemo da dajemo dalje prognoze za budućnost”, navodi ona za “Blic”.
Srbiju čeka jak potres od 5 stepeni Rihterove skale
Stručnjaci su, u ranijem razgovoru za Blic, napomenuli da se ne može precizno definisati kada bi Srbiju mogao da pogodi taj zemljotres jačine 5 stepeni, međutim, kao najugroženije područje u našoj zemlji izdvojili su Šumadiju, kao i deo zapadne Srbije.
– Ono što smo mnogo puta govorili do sad je da nas očekujem neki zemljotres koji bi imao magnitudu oko 5 stepeni i njega i dalje očekujemo, samo ne znamo kada ali desiće se negde u Šumadijskom delu najverovatnije – rekla je Mladenović ranije za Nova TV i dodala da je ova tvrdnja zasnovana na geološkim istraživanjima ali i statistici i broju decenija koji je prošao od prethodnog udara u tom delu Srbije.
Ovo su područja u Srbiji koje može pogoditi zemljotres
Seizmološkinja Mladenović objasnila je da, kada je u pitanju Srbija, ovo su najtrusnija područja:
- Kopaonik
- dolina zapadne Morave
- dolina Velike Morave
- Kraljevo
- Trstenik
- Kruševac
- naviše ka planini Rudnik
- Valjevo
- Lazarevo
- Mionica
- eventualno Svilajnac i Paraćin
Kako je ranije objasnila Mladenović, zemljotres od 6 stepeni Rihtera ne može da pogodi Srbiju smo daleko od mesta gde se generiše tektonski napon.
Blic