[ad_1]
U Ivanjici je potvrđen veliki broj pacijenata obolelih od šuge
Epidemiolog ističe da su izolacija obolelih i simultano lečenje svih članova domaćinstva ključni za suzbijanje zaraze
U Ivanjici je potvrđen veliki broj pacijenata obolelih od šuge koja zahvata osobe svih uzrasta, a posebno se javlja u kolektivima poput škola i vrtića. Dr Milorad Dramićanin, epidemiolog iz Doma zdravlja Ivanjica, naglašava da su izolacija obolelih i simultano lečenje svih članova domaćinstva ključni za suzbijanje širenja zaraze.
U Dom zdravlja Ivanjica ovih dana javljaju se pacijenti svih uzrasta, a kako je dr Dramićanin istakao održan je i sastanak i sa aktivom direktora škola i vrtića u Skupštini opštine gde su dogovorene neke mere kako bi se smanjimo broj obolelih.
– Šuga tranzitira godinama u Srbiji, ali i svetu. Naiđu ti epidemijski talasi s vremena na vreme, ima tih godina kada je ima više kao ove godine, a nekada je to pojedinačni slučaj. Pošto ove godine i u zadnje vreme imamo povećan broj probaćemo da edukacijom stanovništva i ovim merama rešimo to – kazao je epidemiolog.
Dovoljan je dodir da se šuga prenese
On napominje da je najvažniji je dijagnostikovati, izolovati i onda lečiti, ali i da postoji mnogo tabua u vezi vašljivosti i šuge.
– Nekad je to bilo oboljenje koje je vezivano za siromašnije porodice, one koje su imale lošu higijenu, međutim sad nema pravila. Mogu da obole i oni koji maksimalno vode računa o svojoj higijeni, koji se redovno kupaju i peru kosu – kaže doktor iz Doma zdravlja Ivanjica.
Posebno je važno imati na umu da je šuga bolest koja se širi kontaktom, te je dovoljno da, na primer, uđete u gradski autobus i da imate dodir sa nekim ko ima šugu i vi ćete dobiti bolest, objašnjava doktor.
– Naravno ako ste još i u nekom kolektivu šansa da se razbolite je mnogo veća – zaključuje epidemiolog za Infoligu.
Noćni svrab najveća karakteristika šuge
Dermatovenerolog Sanja Đorđević ističe da se pravilnim i pravovremenim lečenjem može potpuno eliminisati zaraza, dok je važno da se što pre prepoznaju simptomi poput intenzivnog svraba i promena na koži.
– Narod treba da obrati pažnju na pojavu noćnog svraba. Noćni svrab je najveća karakteristika šuge i porodična pojava oboljenja, moja je preporuka da se svakako jave izabranom lekaru koji će, ako je potrebno uputiti dalje kod dermatologa na pregled – kazala je dermatovenerolog.
Ona je objasnila i da dijagnostika može klinički da se prepozna i da nije komplikovana, te da se najčešće prate predilekciona mesta.
– Svi znaju otprilike za te šake koje prve imaju kao sitne bubuljičice sa tačkicama raščešanim, takođe svrab koji se javlja ispod pazuha, genitalne regija, na stomaku isto budu male sitne tačkice, u donjem delu leđa – priča doktorka dodajući da je karakteristično da kosa i lice ne svrbe.
Pacijente ne sme da bude stid
Doktorka Đorđević napominje da je nakon pregleda i sumnje na šugu jako bitno da pacijenti poveruju da to jeste to oboljenje, a ne da misle da je alergija ili da ih bude sramota da kažu i da sprovedu terapiju onako kako je savetovano.
– Tu terapiju treba da sprovede zaražena osoba pošto je dug inkubacioni period, od zaraze do pojave svraba treba da prođe mesec dana minimum ili čak do tri meseca, i to je najveći problem zbog kojeg narod ne veruje da to jeste šuga i izbegavaju da sprovedu savetovanu terapiju – naglasila je dermatovenerolog.
Dodala je da bi terapiju trebalo da sprovedu i svi članovi porodice i oni iz bliskog kontakta, ali da je i bolest i seksualno prenosiva.
Svi članovi porodice moraju da budu tretirani terapijom
– Terapija je najčešće sumporna mast ili permetrin, ali to sve zavisi od izveštaja lekara. Tu terapiju ne treba da koriste svi sad preventivno i nije nam cilj da se narod uplaši i odlazi i pije razne stvari preventivno, nego samo onda kada nakon lekarskog pregleda nekom bude dijagnostikovana šuga i sve osobe iz te porodice – objasnila je.
Važno je da svi članovi budu tretirani terapijom onako kako je lekar po izveštaju napisao, jer se ona razlikuje za svakoga.
Za dodatne informacije ili sumnju na zarazu, građani se mogu obratiti izabranom lekaru Doma zdravlja Ivanjica.
Sve o o šugi, kako se ova zaraza prenosi, koji su njeni simptomi, ali i kako se leči, možete pročitati na ovom linku.
(Blic/Infoliga)
Blic