[ad_1]
Zakon reguliše status seksualnih radnika i stupio je na snagu ovog meseca
Zakon jača poziciju seksualnih radnika i smanjuje diskriminaciju
Blic
Belgija je postala prva zemlja na svetu koja seksualnim radnicima i radnicama obezbeđuje plaćene dane odmora i bolovanja, penziju, porodiljsko odsustvo i državnu pomoć, preneo je danas Dojče vele.
Zakon kojim se u potpunosti reguliše status seksualnih radnika je prošao većinom u parlamentu zemlje na proleće, a stupio je na snagu ovog meseca.
Punoletne osobe, koje se odluče na karijeru u ovoj industriji, mogu da potpišu odgovarajući radni ugovor i na taj način su socijalno osigurane, a regulisano je i radno vreme, plaćanje i mere bezbednosti.
– Odlučujuće je da je sada posao regulisan, pa inspekcija rada može da ga kontroliše, isto kao bilo koje drugo zanimanje u zemlji – rekao je Dan, član uprave organizacije UTSOPI koja zastupa interese seksualnih radnika.
On je istakao da je od ključnog značaja što ovaj zakon jača poziciju seksualnih radnika u odnosu na vlasnike bordela i smanjuje diskriminaciju legalnih prostitutki u poređenju sa radnicima u drugim industrijama.
– Mi kažemo da je seksualna delatnost – rad. To ne znači da smatramo da je to profesija kao svaka druga, to ne – rekao je Dan, dodajući da taj posao nosi posebne rizike, zbog čega je potrebna posebna zaštita.
Prema procenama, u Belgiji postoji između 20.000 i 30.000 žena u prostituciji, a ovim zakonom su zaštićene samo one koje žele da se zaposle na neodređeno.
Uprkos tome što neke radnice žele da zadrže anonimnost i ne žele da se prijave, dok je za druge to nemoguće jer je legalan boravak u Belgiji preduslov, iz UTSOPI-ja kažu da sada postoji veća stimulacija za prihvatanje stalnog zaposlenja.
Kako navode, zakonski je zagarantovano pravo da se odbije mušterija ili da se odbiju neke seksualne prakse koje mušterije traže, a seksualne radnice takođe mogu da napuste posao i da dobiju pomoć za nezaposlene, kao radnici u drugim sferama.
Belgija je pre dve godine dekriminalizovala seksualni rad, a Novi Zeland je to učinio 2003, postavši prva zemlja na svetu koja je to uradila.
(Tanjug)
Blic