ASADOVI I MILOŠEVIĆI KOMŠIJE U “MOSKOVSKOM DEDINJU”?! Ako je Mira Marković sa “penzijom od 58.000” živela u suvom zlatu, šta će tek dobiti sirijski diktator (FOTO)

[ad_1]


Vesti

Svet

Asadovi i Miloševići komšije u “moskovskom Dedinju”? Putinov luksuz za diktatore i porodice

Bašar al Asad i njegova porodica dobili su azil u Rusiji

Mirjana Marković i Marko Milošević takođe su dobili azil u Rusiji od 2003. godine

Gde se tačno nalazi sada već bivši predsednik Sirije Bašar al Asad nije poznato. Ali znamo da je sa porodicom pobegao u Moskvu, gde mu je Vladimir Putin lično odobrio politički azil. Ovdašnjoj javnosti verovatno je poznatija druga porodica koja se luksuzno smestila u Rusiji – Mirjana Marković i Marko Milošević. Oni su decenijama živeli u elitnom predgrađu Moskve, koje je poznato i kao “moskovsko Dedinje”, a pre nekoliko godina širile su se glasine da će upravo tu biti smešten i Asad kada mu Rusija odobri azil.

.Foto: EPA/ Saša Stanković, SRDJAN SUKI / AFP / Profimedia, SANA / AFP / Profimedia, Google Maps / Ringier

.

Nakon što su sirijski pobunjenici, predvođeni grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS), čiji je lider Abu Muhamed al Džavlani, zauzeli Damask u munjevitoj ofanzivi 8. decembra, diktator koji je 24 godine vladao zemljom – pobegao je.

Blic preporučuje

Iako se spekulisalo gde je Asad, iako su mu opcije bile prilično ograničene zbog međunarodnih sankcija, ubrzo je otkriveno da su on i njegova porodica dobili azil u Rusiji.

Bašir al Asad porodica

Foto: Instagram / screenshot

Bašir al Asad porodica

Asad sa porodicom dobio azil u Rusiji

Portparol Kremlja Dmitri Peskov sledećeg dana je rekao da je Vladimir Putin lično odobrio azil Asadu i njegovoj porodici.

Moskva je već decenijama sigurno utočište za one koji beže iz svojih zemalja – neki jer je besan narod rešio da uzme pravdu u svoje ruke, a neki jer ih traže pravosudni organi zbog brojnih zločina.

Vladimir Putin – zaštitnik, a po potrebi i dželat, uvek je bio spreman da uskoči i “udomi” uboge begunce. Među njima je i ovde svima poznata Mirjana Marković, supruga bivšeg predsednika SR Jugoslavije i Srbije, kao i njen sin Marko Milošević. A beg iz domovine u “majku Rusiju” nije jedina sličnost između Asadovih i Miloševića.

Asadovi i Miloševići u “moskovskom Dedinju”?.

Mirjana Marković i njen sin Marko Milošević pobegli su iz Srbije početkom 2003, samo nekoliko meseci pre atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića, kako bi izbegli potencijalne sudske postupke u vezi sa raznim optužbama za korupciju i zloupotrebu položaja tokom Miloševićevog režima.

.

Foto: Alexei Navalny / WillWest News / Profimedia

.

Ruska vlada im je odobrila azil kasnije te godine, a dozvolu za boravak u Rusiji dobili su iz “humanitarnih razloga”. Tako su izbegli izručenje u Srbiju, gde je Mirjana Marković optužena za nezakonitu dodelu državnih stanova. Ona se dovodila u vezu i sa težim zločinima, poput ubistva Ivana Stambolića, ali njena uloga nikada nije, i verovatno nikada neće, biti rasvetljena. Marković je umrla u Moskvi u aprilu 2019.

Marko Milošević, koji je takođe optužen za više krivičnih dela, uključujući šverc i nasilničko ponašanje, uspeo je da izbegne krivično gonjenje pod zaštitom Rusije.

Oni su decenijama živeli u elitnom moskovskom predgrađu – Barvihi. Kako je to moguće niko ne zna, imajući u vidu da je Markovićeva godinama ponavljala da živi od penzije koja iznosi 58.000 dinara. Iz toga razloga, pojavile su se racionalne sumnje da ona i njen sin žive od novca koji su izneli iz Srbije kada su pobegli.

“Njujork tajms” je 2012. godine objavio da bi Bašar al Asad mogao da živi u istom mestu kao i Mirjana Marković, jer se i tada pominjalo da će mu Rusija odobriti azil.

.

Foto: SASA STANKOVIC / EPA;

.

Ruski gradić Barviha, smešten u borovoj šumi nedaleko od Moskve, poznat je po tome što je pružio utočište zbačenim diktatorima i članovima njihovih porodica.

Mira i Marko žive ovde u svojim vilama. Ljudi iz Srbije dolaze u posetu. Ona ima prijatelje sve vreme – naveo je Borislav Milošević, brat Slobodana Miloševića, u telefonskom razgovoru sa novinarima „Njujork tajmsa”.

Prema onome što je rekao 2012. godine, prihvatanje Bašara al Asada, Asme i njihove dece bio bi „human gest”.

U Barvihi su dom našli i novopečeni ruski bogataši čije su vile zaštićene ogromnim zidovima sa video-nadzorom.

U velikom šoping centru nalaze se radnje „Guči”, „Ralf Loren”, „Dolče i Gabana” koje bi, kako je pisao „Njujork tajms”, mogle posebno da zanimaju Asadovu ženu Asmu koja je poznata po tome da voli da prati modu.

.

Foto: Alexei Navalny / WillWest News / Profimedia

.

Još nema informacija o tome gde će Asad i njegova porodica biti smešteni, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbio je da o tome govori.

Međutim, istrage su otkrile da porodica Asad ima veliku imovinu u Moskvi. Porodica sirijskog diktatora je poslednjih godina kupila najmanje 20 stanova u Moskvi, koji su vredni više od 30 miliona evra.

Bašar al Asad je navodno odneo bogatstvo od dve milijarde dolara u Moskvu.

Bogatstvo dinastije Asad

Dinastija Asad vladala je Sirijom od 1971. godine. Članovi ove ozloglašene porodice osumnjičeni su da su stekli značajno bogatstvo mešavinom državne kontrole, korupcije i nepotizma. Iako su tačne brojke nepoznate zbog tajnih finansijskih poslova, procene sugerišu da se bogatstvo ove porodice meri u milijardama.

Dinastija Asad svoje bogatstvo crpi iz nekoliko izvora:

  • Vile i palate u Siriji i inostranstvu: Porodica poseduje luksuzne nekretnine u Damasku, Latakiji i drugim strateškim gradovima. Predsednička palata u Damasku je poznati simbol njihove vladavine. Prijavljeno je da Asadovi poseduje imovinu u Rusiji i Evropi, posebno u Londonu, Parizu i Marbelji
  • Bankarski računi i investicije u inostranstvu: Računi u zemljama poznatim po bankarskoj tajnosti, kao što su Švajcarska i Kajmanska ostrva. Navodno korišćenje lažnih kompanija i punomoćnika za skrivanje bogatstva. Nekretnine, akcije i preduzeća širom Evrope, Bliskog istoka i potencijalno Rusije
  • Luksuzni predmeti i garderoba: Prva dama Asma al Asad poznata je po svojim modnim izborima i nosi garderobu brendova poput “Šanela” i “Kristijana Lubutena”, čak i usred međunarodnih sankcija. Postoje izveštaji o nakitu koji je izrađen po meri, retkim umetničkim kolekcijama i dizajnerskom nameštaju
  • Ostala imovina: Kontrola nad ključnim industrijama u Siriji – nafta i gas, telekomunikacije, trgovinski monopoli koje vode saveznici ili članovi porodice

Koga je još Rusija “spasila”

Pored porodica Asad i Milošević, Rusija je tokom decenija dala azil ili utočište brojnim ličnostima:

  • Edvard Snouden : Bivši saradnik američke Agencije za nacionalnu bezbednost koji je odao poverljive informacije o globalnim programima nadzora dobio je azil u Rusiji 2013. godine. Snouden je primorao američke obaveštajne agencije da priznaju opsežno špijuniranje sopstvenih građana. Potom je otišao u Rusiju, gde je dobio azil, a ruski državljanin postao je u decembru 2022. godine
  • Viktor Janukovič : Bivši predsednik Ukrajine pobegao je u Rusiju 2014. nakon što je svrgnut tokom revolucije na trgu Majdan. On je odbacio sporazum o pridruživanju EU, odabravši umesto toga da nastavi sa bližim vezama sa Rusijom. U januaru 2014. godine, građani Ukrajine suprotstavili su se Berkutu i ​​drugim specijalnim policijskim jedinicama. Janukovič je 21. februara 2014. tvrdio da je, nakon dugih diskusija, postigao dogovor sa opozicijom. Međutim, kasnije tog dana, otišao je iz glavnog grada i uputio se u Harkov, rekavši da je na njegov automobil pucano dok je odlazio iz Kijeva, da bi na kraju pobegao u južnu Rusiju
  • Jan Marsalek: Bivši glavni operativni direktor nemačke kompanije za finansijske usluge “Virecard” – Jan Marsalek, već duže od četiri godine živi u Rusiji pod lažnim identitetom. “Virecard”, nemački ekvivalent PejPal-u, nekada je vredeo 28 milijardi dolara. Zatim je došao jun 2020. i usred revizije, “Virecard” nije uspeo da locira imovinu od 1,9 milijardi evra. U stvari, novac nije postojao. Sve provizije su isplaćene na složenu mrežu ofšor računa koje je kontrolisao drugi čovek kompanije u to vreme – Jan Marsalek. On je pobegao u Moskvu, a kasnije je otkriveno da je i agent GRU – ruske vojne obaveštajne službe
  • Askar Akajev: Kirgistanski političar koji je bio predsednik od 1990. do svrgavanja u martovskoj revoluciji 2005. godine, nakon čega je dobio azil u Rusiji
  • Viktor Medvedčuk: Ukrajinski političar i kum predsednika Rusije Vladimira Putina. Bio je deo razmene zarobljenika 2022. godine, kada je Putin oslobodio oko 200 pripadnika bataljona Azov u zamenu za njega
  • Erih Honeker: Poslednji lider Istočne Nemačke tražio je azil u Rusiji nakon pada Berlinskog zida 1989. Sa suprugom se smestio u čileansku ambasadu, ali je tadašnji ruski predsednik Boris Jeljcin kasnije rešio da ih vrati u Nemačku

Asadovi sada moraju da urade šta god Kremlj traži. Za sada je njihov posao samo da ćute i ne podsećaju svet da je Moskva podržala lidera koji je postao diktator i pritom neuspešan. A sada kada na videlo izlaze strahote koje su se dogodile u sirijskom zatvoru Sednaja, kao i snimci Asadove garaže pune gnevnih goniča dok su obični Sirijci živeli u nezamislivoj bedi, retko ko će sažaliti na njega”, piše Mark Galeoti, politički analitičar, istoričar i stručnjak za ruske tajne službe i organizovani kriminal.

[ad_2]
Blic

Check Also

(VIDEO) Oluja kakva nije viđena do sad HRLI ka Evropi! Meteorolozi se sa ovakvim paklom još nisu suočili, vetrovi će se kretati nenormalnom brzinom

Zastrašujuće. Velika Britanija se priprema za jednu od najjačih oluja u poslednjih nekoliko decenija, jer …