Nezapamćeno nevreme je ozbiljno oštetilo crkvu i prevrtalo vozila, čak i jednu cisternu
Međutim, malo ko zna i seća se da pojava ovakvih oluja nije novitet. Naime, superćelijska oluja je 2014. godine pogodila i selo Šopić, kod Lazarevca.
Snažan vetar odneo je čitave krovove sa domova, a najstariji meštani kažu da ne pamte da se nešto ovako dogodilo u njihovom kraju.
Tornado je zbrisao zvonik lokalne crkve i mnoge kuće. Sve je izgledalo kao u ratu – uništeni su bili i krovovi i grede, stakla popucala, a na putu su se od siline vetra prevrtali šleperi, podseća kaldrma.rs.
U svega nekoliko minuta spojili su se nebo i zemlja, a pijavica je rušila stabla, bandere i kao od šale bacala crep. Kompletan vrh zvonika šopićke crkve bio je otkinut. Hram je bio u toliko lošem stanju da je predlagano rušenje, ali, crkva je ipak bila zatim obnovljena.
Ispostavilo se da je povređeno 26 osoba, a oštećeno više od 1.000 kuća. Palo je čak 10 dalekovoda pod visokim naponom, zbog čega je Lazarevac ostao bez struje.
Kako nastaje tornado?
Iako naši prostori nisu najpogodniji za nastanak tornada, uslova ipak ima. Nastaju u vrlo sparnim i toplim danima uglavnom u poslepodnevnim satima.
Prisustvo toplog i vlažnog vazduha čini atmosferu, kako bi meteorolozi rekli – nestabilnom, što uz određeno strujanje vazduha može dovesti do nastanka ove retke pojave.
Tornada se javljaju u okviru olujno-grmljavinskih oblaka, takozvanih Cumulonimbusa.
Jedan od znakova da ce se tornado formirati je padavinska zavesa ispod grmljavinskog oblaka, zelenkasta boja oblaka, jak grad…
Iako se lovci na tornada kunu u božanstveni osećaj kada priroda pokaže svoje skrivene moći, diviti im se na tv-u je svakako sigurnije.
Izvor: srbijadanas.rs