Povećanje oboljenja sličnih gripu i akutnih respiratornih infekcija u Beogradu
Preporuka je da se u slučaju neuspešnog spuštanja temperature ili pogoršanja stanja poseti lekar
Zarazne bolesti, tačnije oboljenja sličina gripu i akutne respiratorne infekcije skočile su u toku prethodne sedmice u Beogradu, saznaje Blic u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Akutne respiratorne infekcije skočile su za 15,1 odsto u odnosu na sedmicu od 3. do 9. februara, kada je dijagnostikovano 14.023 slučajeva, a prošle je bilo 16.135.
Oboljenja slična gripu skočila su za 21, 7 odsto. U 6. izveštajnoj nedelji od 3. do 9. februara bilo je 580 a sada 706, kažu za “Blic” u Gadskom zavodu za javno zdravlje.
Najviše su obolele ove tri kategorije stanovništva
I dalje se najveći broj obolelih u obe grupe beleži kod male dece, radno aktivnog stanovništva i starijih osoba.
Srbija se, inače, bliži piku virusa gripa, zarazna bolest koja se prenosi na zdravu osobu kapljicama koje prilikom kašljanja, kijanja i govora izbacuju zaražene osobe, direktnim kontaktom – rukovanjem ili poljupcem, ili u kontaktu sa kontaminiranim predmetima.
Simptomi se javljaju iznenada
Simptomi gripa se javljaju iznenada, ponekada u roku od nekoliko sati i mogu da traju od nekoliko dana do nekoliko nedelja, ukoliko se javi komplikacija gripa ili razvije teža forma bolesti.
Kako je za “Blic zdravlje” objasnila nedavno doktorka Ivana Begović Lazarević, načelnik Jedinice za imunizaciju Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu, sve virusne infekcije se leče simptomatski, a po proceni lekara, nakon pregleda, ukoliko proceni da je tu možda došlo i do bakterijske superinfekcije, odnosno da se na virusnu infekciju nakalemila i bakterija, onda ima razloga da se uključi i antibiotik, koji nikako ne treba uzimati na svoju ruku.
Simptomi koji ukazuju da neophodno otići kod lekara
Dr Begović Lazarević kaže da je grip, u principu, samoizlečiva infekcija, ali da ukoliko nakon tri dana primene svih ovih mera ne uspevamo da spustimo temperaturu, vidimo da zdravstveno stanje nije stabilno ili da se pogoršava, onda treba otići kod lekara.
– Prva 2, 3 dana je bitno da primenjujemo sve ove simptomatske mere koje smo pomenuli. Pre svega da budemo u izolaciji, da odmaramo, a ako vidimo da temperaturu ne možemo da spustimo, da se lošije osećamo nego na početku, onda treba da se ode kod lekara – kaže ona.
Uobičajeni simptomi gripa
povišena telesna temperatura
groznica
malaksalost
glavobolja
bol u mišićima i zglobovima
kašalj
bol u grlu
Doktorka Begović Lazarević najpre objašnjava da se grip, kao virusna infekcija leči simptomatski a to podrazumeva da se uzima dovoljno tečnosti, svežeg voća i povrća, da se odmara i da se spušta povišena temperatura, ali ne uvek.
– Sama povišena telesna temperatura uništava virus, pa ukoliko je izvodljivo da se izdrži ona koja raste do 38 stepeni, ne treba je obarati, već samo onu koja pređe 38 stepeni. To se, međutim, ne preporučuje kod dece koja su mala. Kod njih možda još nije toliko razvijen termoregulacioni centar, pa u vezi sa spuštanjem temperature treba poslušati savete lekara da ne bi došlo do frasa odnosno konvulzija. Za razliku od dece, odrasli ne treba da spuštaju temperaturu koja je 37,2, ili 37,3… a koja nas, takođe lomi i nije prijatna. Naravno, ko to može da izdrži, bilo bi dobro da se ne uzima odmah nešto za spuštanje temperature – objašnjava dr Begović Lazarević za “Blic zdravlje”.
Podseća da su analgetici, koji spuštaju temperaturu, dobri i za otklanjanje drugih simptoma virusa gripa kao što su:
osećaj lomljivosti
bolovi u mišićima i zglobovima
glavobolja.
Tečnost, sveže voće i povrće, odmor…
Sagovornica “Blic zdravlja” da je za lečenje virusa gripa neophodan i dovoljan unos tečnosti – čajevi, supe, kao i unos svežeg voća i povrća.
– Neophodan je i odmor. Potrebno je mirovanje da bi se organizam odmorio. Nikako ne ići na posao, u školu, bilo koji kolektiv po svaku cenu, zato što je osoba zarazna za svoje okruženje. Dolaskom na posao dodatno se umara i doprinosi povećanju broja obolelih iz svog okruženja – napominje naša sagovornica.
Izvor: Blic.rs