Analitičari tvrde da pohvale u vezi sa osnivanjem Komisije za nestale neće biti dovoljne da spreče krizu na KiM ako se Srpskoj listi onemogući učešće na izborima
Kako kažu, odluka Centralne izborne komisije pokazuje suštinu antisrpske politike, a očekuje se pritisak međunarodne zajednice da se promeni ta odluka
Tek što je Miroslav Lajčak, specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine, pohvalio osnivanje Komisije za nestale na KiM usledio je novi “hladan tuš” pošto Centralna izborna komisija na KiM nije overila kandidate Srpske liste za parlamentarne izbore 9.februara. Analitičari ocenjuju da je odlazeća evropska administracija morala da se pohvali nečim na isteku mandata i dodaju da će doći do nove krize u odnosima Beograda i Prištine ako se Srpskoj listi onemogući učešće na izborima.
– Malo pohvala pa više kritika – tako već godinama izgleda mandat Lajčaka, ali i cele odlazeće evropske administracije koja već godinama ne uspeva da spreči jednostrane poteze vlade Aljbina Kurtija. Poslednji u nizu dogodio se taman kada je specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine doneo ohrabrujuće vesti u vezi sa formiranjem Komisije za nestale.
Blic preporučuje
Praktično svi zapadni ambasadori osudili su odluku CIK-a u vezi sa kandidaturom Srpske liste na izborima, ali postavlja se pitanje da li će to biti dovoljno?
“Odlazeća EU administracija želi da mandat završi barem nekim pozitivnim rezultatom”
Zoran Milivojević, diplomata, smatra da su Miroslav Lajčak i odlazeća evropska administracija imali interesa da pohvale osnivanje Komisije za nestale.
– Oni žele da mandat završe barem nekim pozitivnim rezultatom. Pitanje nestalih je duboko humano pitanje, nije političko pa tako neće značiti mnogo za dalji dijalog i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. Ne postoji jasna strategija kako da se taj dijalog dalje razvija, a pokazalo se da dve administracije nisu u tome uspele – ocenjuje za “Blic” Milivojević.
Kako kaže, na novoj administraciji EU na čelu sa Kajom Kalas je da odredi novu strategiju dijaloga Beograda i Prištine.
– Videćemo da li će taj dijalog voditi Kaja Kalas ili će neko drugi biti zadužen za to i kako će to biti koncipirano. U svakom slučaju, Lajčak je pohvalio napredak u procesu pronalaženja nestalih na KiM, pre svega, iz psihološko-političkih razloga kako bi sa nečim pozitivnim završio svoju funkciju – navodi Milivojević.
“Priština želi Srbe i Srbiju da skrajne na svaki način”
Kada je reč o odluci CIK-a da ne odobri pravo Srpskoj listi da učestvuje na parlamentarnim izborima 9. februara, naš sagovornik tvrdi da to “pokazuje svu suštinu antisrpske politike”.
– Taj potez Kurtija je po dubini velikoalbanska politika, a treba ga posmatrati i u predizbornom kontekstu. Priština želi da Srbiju i Srbe na svaki način skrajne. Reakcija zapadnih centara je potpuno na liniji da se radi o političkom potezu. Sada će sve ići na drugi stepen posle žalbe Srpske liste – analizira Milivojević.
Foto: srpska lista kosovska mitrovica / Tanjug
Dodaje da Srpskoj listi neće biti dozvoljeno da učestvuje na izborima ako ne bude direktnog uticaja zapadnih sila.
– Ako Srpska lista ne bude učestvovala na izborima teško da ćemo imati bilo šta pozitivno u dijalogu Beograda i Prištine nezavisno od rezultata izbora i karaktera Srpske liste. To bi bio samo nastavak sprovođenja antisrpske politike i stvaranja ambijenta velikoalbanskog karaktera koji postaje opasan i za ceo region – navodi Milivojević.
“Dovodi se u pitanje i koncept multietničkog društva na KiM”
Kako kaže, Zapad je do sada na Kurtijeve jednostrane poteze reagovao “samo verbalno bez konkretnih akcija i mera”.
– Ako i sada izostane konkretna reakcija dovodi se u pitanje i koncept multietničkog društva na Kosovu i Metohiji pogotovo što Kurti ima cilj da otera Srbe sa KiM ili da ih natera da prihvate kosovsku državnost – zaključuje Milivojević.
“CIK je političko telo i odluka je politička”
Ipak, Miloš Pavković, istraživač iz Centra za evropske politike, smatra da treba odvojiti Lajčakovu pohvalu od odluke CIK-a da ne dozvoli Srpskoj listi učešće na izborima.
– Lajčak je napredak u osnivanju Komisije za nestala lica objavio pre odluke CIK-a. I zaista jeste ostvaren korak napred. S druge strane, odluka CIK-a nije konačna, Srpska lista ima pravo na žalbu. Verujem da će Međunarodna zajednica i Kvinta izvršiti pritisak na Prištinu da se promeni ta odluka – ocenjuje Pavković.
Foto: Blic TV / Ringier
Dodaje da odluka CIK-a jeste politička.
– CIK je političko telo jer se u njemu nalaze predstavnici političkih stranaka, a opozicija je prinuđena da prati kampanju koju nameće Kurti. Ako ne dođe do promene odluke to će dodatno unazaditi odnose Beograda i Prištine i produbiti krizu na Kosovu – analizira Pavković.
“Međunarodna zajednica podržava reintegraciju Srba”
Podseća da međunarodna zajednica podržava reintegraciju Srba na Kosovu i Metohiji.
– Ta reintegracija će biti dovedena u pitanje ako Srpska lista ne bude učestvovala na izborima. Doći će do eskalacije krize i protesta. Zato smatram da će na kraju odluka biti da se, ipak, Srbima dozvoli da učestvuju na izborima jer je to u interesu i Srba da imaju svoje predstavnike u institucijama, ali i međunarodne zajednice da dođe do reintegracije Srba – zaključuje Pavković.
Blic