Slučaj Žarka Velimirovića (29), nekadašnjeg člana Rvačkog kluba Partizan i bivšeg reprezentativca, koji je uhapšen zbog pljačke menjačnice u Beogradu, podigao je na noge javnost, s obzirom na to da je ovim delom pokazana i tamna strana srpskih sportista koji su sportsku karijeru zamenili zalazeći u svet kriminala!
Velimirović je, podsetimo, maskiran u Spajdermena upao u jednu menjačnicu na beogradskoj Autokomandi, nožem nasrnuo na radnika nakon što mu je naredio da legne i uzeo više od milion dinara!
Iako se sport i kriminal doživljavaju kao dve nespojive stvari, oni su se kroz istoriju često preplitali, pa tako postupak bivšeg rvača nije usamljeni slučaj mračnih puteva pojedinih sportista.
Nema objašnjenja
– Neretko se dešava da bivši sportisti, čak i oni sa uspešnim karijerama, krenu stranputicom i postanu glavni akteri kriminalnih priča. Nema konkretnog objašnjenja zašto je to tako, ali budući da je jedna od odlika sportista da uvek grabe ka vrhu, rani kraj karijere uvuče neke od njih u druge poslove koji ih kasnije uvede duboko u svet kriminala. Ne treba zanemariti i činjenicu da su neki od sportista navikli i na finansijski lagodan život, pa kad ostanu bez novca, a da pritom nemaju nemaju znanja i sposobnosti da sebi obezbede dobro plaćen pošten posao, ulaze u kriminal. Po mom mišljenju, želja za moći i lagodnim životom, koji obezbeđuje novac, teraju sportiste da se u nekom trenutku okrenu ka kriminalu. U principu, to su isti razlozi koji i druge ljude teraju da čine nezakonite stvari, ali kada je reč o sportistima, javnost uvek očekuje da su to mladići i devojke koji se bore fer i sportski, po pravilima, pa je zato kod njih odstupanje od pravila uočljivije nego kod drugih ljudi – kaže izvor Kurira.
Naš sagovornik dodaje da se, kada je reč o sportistima koji su upali u ralje kriminala, u najvećem broju slučajeva to odnosi na boksere i kik-boksere.
– To je u neku ruku i logično jer od sporta kojim se bave ne zarađuju mnogo novca. Zbog toga se odlučuju za kriminal, a kasnije, ako čak i pokušaju da izađu iz njega, ne mogu da se izmaknu. Postaju vozači ili telohranitelji kriminalcima, rade poslove obezbeđenja, a nekada i sami čine krivična dela, kako za šefove, tako i u svoju korist – kaže sagovornik Kurira.
Začarani krug
On dodaje da takvi “sportisti” i započinju karijere tučama na ulicama, u podrumima…
– Prvo se tuku da bi videli ko je jači, a u fazi kada stasaju i odrastu, krenu da se tuku za opklade i novac. Tako ulaze u taj crni svet kriminala, jer najčešće borbe organizuju kriminalci, a kasnije, kada uđu u taj posao, postaju taoci kriminalnih grupa, koje ih koriste. A jednom kada se zakorači u taj začarani krug, iz njega se teško izlazi – objašnjava izvor Kurira.
Nikola Bulatović
Nekadašnji košarkaški reprezentativac Jugoslavije Nikola Bulatović, umesto na sportske, dospeo je na strane crne hronike nakon što je optužen da je 1998. godine pretukao i silovao učenicu jedne beogradske gimnazije koja je tada imala samo 15 godina!
Bulatović je isprva negirao zločin, ali je na kraju priznao sve što mu je tužilaštvo bilo stavilo na teret. Bulatović je bio osuđen najpre na tri godine, ali je posle ponovljenog suđenja kazna povećana na pet godina robije. Košarkaš je pre izricanja presude pobegao u inostranstvo, ali je posle pet godina bekstva uhapšen u Dominikanskoj Republici i potom izručen Crnoj Gori gde je izdržao kaznu i izašao na slobodu 2015. godine.
Olivera Ćirković
Bivša kokšarkašica Olivera Ćirković izgradila je veliko ime u sportu, ali čini se da je ipak javnosti mnogo poznatija kao mozak pljačkaške bande “Pink panteri”. Učestvovala je u spektakularnim pljačkama draguljarnica u kojima je plen bio “težak” nekoliko miliona evra.
Olivera je uhapšena 2012. tokom pripreme upravo jednog takvog posla. Ipak, njena biografija postala je šokantnija kada je postala jedina žena koja je uspela da pobegne iz grčkog zatvora. Ona je uspela da nasamari stražare i na motoru pobegne iz najčuvanijeg atinskog zatvora Koridalos. Ipak, iste godine je uhvaćena i vraćena u zatvor, a nakon brojnih apelacionih sudova, na slobodi se našla 2017. godine.
Predrag Stanković
Fudbaler Predrag Stankovć, nekadašnji prvotimac Crvene zvezde, punio je stupce crne hronike kada je doveden u vezu s jednim od najvećih slučaja krijumčarenja 950 kilograma kokaina iz Južne Amerike. Stanković je u Španiji osuđen je 2014. na 10 godina zatvora i on je u međuvremenu kaznu izdržao i izašao na slobodu.
Droga koja je krenula iz Buenos Ajresa zaplenjena je u Madridu, a osim Stankovića, tada su osuđeni i bivši fudbaler Emilio Dijez de Mijer zvani Ćući na devet godina, kao i menadžeri Zoran Matijević (11 godina) i Pablo Akosta (pet). Interesantno je da je Ćući od 2015. godine bio u bekstvu i tek nedavno je uhapšen u Španiji.
Vladan Šumarević
Vladan Šumarević bio je fudbaler koji je uhapšen je u Češkoj u maju ove godine u akciji kodnog imena Belvedere, a sumnjičio se da je jedan od vođa kriminalne grupe organizovane zbog trgovine drogom. Šumarević i ekipa razotkriveni su zahvaljujući dvojici tajnih agenata koji su uspeli da se infiltriraju u grupu, a sada se čeka početak suđenja.
– U kriminalnu grupu uspeli su da se ubace pod lažnim identitetima i na taj način su otkrili tajne vođa grupe i njenih članova, počev od toga na koji je način sve funkionisalo, pa do otkrića saradnika i same primopredaje droge – rekao je za medije izvor iz češke policije.
Nikola Malbaša
Nikola Malbaša, bivši fudbaler Partizana, pravosnažno je osuđen na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva 8. jula 2020. Njemu je Apelacioni sud u Beogradu smanjio kaznu budući da je prvostepenom odlukom bio osuđen na četiri i po godine robije.
Malbaša je na suđenje govorio da su on i njegova žrtva bili prijatelji 20 godina i da su se kobnog dana našli kako bi se dogovorili o izgradnji zgrade. Međutim, tvrdio je da nikoga nije napao, već da se iznenada pojavila treća osoba koja je napala Igora Neškovića i zarila mu nož u grudi, što sud nije prihvatio.