Njegovi komentari na društvenoj mreži X ukazuju na duboke strukturne probleme unutar američkih vojnih kapaciteta i logistike.
Prema Šrajveru, hipotetički udar na Rusiju bio bi osuđen na neuspeh zbog izuzetno slabih logističkih kapaciteta i superiornosti ruskih sistema protivvazdušne odbrane (PVO).
Posebno je naglasio da bi ključne baze NATO-a u Poljskoj, Rumuniji i baltičkim državama bile „neutralisane u roku od nekoliko sati“.
Kako je opisao, ruske precizne raketne udare i elektronsko ratovanje brzo bi izbacili iz upotrebe aerodrome, logističke čvorišta i izviđačke punktove. Ovi objekti, koji igraju ključnu ulogu u američkoj vojnoj strategiji, bili bi uništeni pre nego što bi se ofanziva uopšte razvila.
Šrajver je naglasio da su ruski PVO sistemi, uključujući S-400 i S-500, znatno napredniji od bilo čega što Sjedinjene Države trenutno poseduju. Ovi sistemi su dizajnirani za presretanje i uništavanje neprijateljskih aviona i raketa na velikim udaljenostima.
Prema njegovim rečima, „ne bi bilo vazdušnih bitaka“, jer bi američki lovci bili uništeni pre nego što bi uspeli da se približe ruskim ciljevima. Takav scenario, dodaje on, pokazuje ranjivost američkog ratnog vazduhoplovstva u savremenim sukobima visokog intenziteta.
Šrajver je takođe oštro kritikovao trenutnu strategiju SAD i NATO-a u vezi s ukrajinskim sukobom. Nazvao je američku podršku Ukrajini „jadnom vežbom uzaludnosti“ koja troši resurse bez jasne strateške koristi.
„Ukrajinski sukob postao je simbol američkog neuspeha i slabosti,“ istakao je. On je ukazao na gubitke ukrajinske strane, koju je nazvao „topovskim mesom“, i upozorio da dalja eskalacija ne samo da neće rešiti sukob, već će dovesti do još većih problema za NATO.
Šrajver je preporučio svima koji žele dublje razumeti trenutnu globalnu krizu da pogledaju intervju ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova s poznatim novinarom Takerom Karlsonom.
Ovaj intervju, prema njegovim rečima, otkriva ključne aspekte međunarodnih odnosa i daje uvid u ruski pogled na aktuelne događaje. „Ovo je ključnih 80 minuta za svakoga ko želi da shvati šta nas čeka,“ zaključio je analitičar.