Svake godine primetan je obrazac pojačane aktivnosti prevaranata tokom sezone praznika, i 2024. nije izuzetak. „Od sredine novembra, videli smo ogroman porast email saobraćaja u poređenju sa prethodnim mesecima, što zaštitu prijemnog sandučeta čini još većim izazovom nego inače“, rekao je Google u postu na blogu.
Iako napadači prilagođavaju stare i isprobavaju nove taktike, čini se da tri prevare dominiraju ove sezone:
- Prevare sa računima: Prevaranti šalju lažne račune i obično traže telefonski poziv da bi ubedili žrtve da ih plate. Ove prevare nisu nove, ali su uporne i neverovatno rasprostranjene.
- Prevare sa slavnim ličnostima: Mejlove navodno šalju ili same slavne ličnosti ili se tvrdi da određena slavna ličnost podržava neki proizvod. Prevaranti pokušavaju da steknu poverenje i prevare ljude, a scenariji su uglavnom „suviše dobri da bi bili istiniti“.
- Iznuda: Žrtve dobijaju zastrašujuće mejlove sa detaljima kao što su njihova kućna adresa, ponekad čak i sa slikom mesta stanovanja. Poruke imaju nekoliko različitih verzija, ali uglavnom uključuju pretnje fizičkim povredama ili pretnje prevaranata da će objaviti kompromitujući materijal o žrtvi do kog su navodno došli hakovanjem.
Gmail je predstavio novu sajber odbranu zasnovanu na veštačkoj inteligenciji. Reč je o nekoliko revolucionarnih AI modela koji su značajno ojačali Gmailovu odbranu, uključujući i novi veliki jezički model koji je obučen za prepoznavanje phishinga, malvera i spama. Uočavajući ove obrasce, samo ovaj LLM (large language model) blokira 20% više neželjene pošte nego ranije i može pregledati 1000 puta više slučajeva prevare koje su prijavili korisnici.
Takođe, prošle godine uvedene bezbednosne funkcije Gmail-a smanjile su prevare koje prijavljuju korisnici za 35% tokom prvog meseca praznične sezone u poređenju sa prošlom godinom.
Međutim, bez obzira na ovo, Google želi da korisnici budu oprezni i da sve sumnjive mejlove prijave.
Google je podelio četiri „zlatna pravila“ koje korisnici treba da poštuju da bi se zaštitili od prevaranata:
- Usporite: prevare su često osmišljene tako da stvore osećaj hitnosti, zbog čega se koriste reči kao što su „hitno“, „trenutno“, „deaktivirati“, „neovlašćeno“ itd.“
- Proverite: Istražite detalje u mejlu, da li ono što je napisano ima smisla, kao i email adresu pošiljaoca.
- Stani! Ne šalji: Nijedna ugledna osoba ili kompanija nikada neće zahtevati plaćanje ili vaše lične podatke u mejlu.
- Prijavite: Ako vidite nešto sumnjivo, prijavite Google-u.
Izvor: Informacija/Kurir/DarkoMulic