[ad_1]
Suđenje pripadnicima kriminalne grupe ‘vračarci’ u Specijalnom sudu u Beogradu
Prikazane su fotografije i dokumentacija sa kriptovane aplikacije ‘Skaj’ kao dokaz za identifikaciju optuženih
U Specijalnom sudu u Beogradu su u nastavku suđenja pripadnicima kriminalne grupe “vračarci” koji se optužnicama terete za tri teška ubistva i šest pokušaja teških ubistava, prikazane fotografije i dokumentacija sa kriptovane aplikacije “Skaj” koje su predložene kao dokaz za identifikaciju optuženih, odnosno identifikaciju koje kriptovane telefone su oni koristili.
Najpre je prikazana fotografija muškarca ispred jedne radnje u tržnom centru, uz poruku “vidiš da kamera ne valja isto”.
Blic preporučuje
Prema navodima iz optužnice muškarac na fotografiji je Nikola Božilović, koji je na pitanje sudije da li je on na fotografiji rekao da ne želi da odgovara na pitanja u vezi sa aplikacijom “Skaj”.
Na narednoj fotografiji je muškarac u bademantilu koji se fotografše u ogledalu, a za kog tužilaštvo takođe navodi da je Božilović, dok se na drugoj fotografiji je muškarac na šišanju u frizerskom salonu.
Tužilaštvo u optužnici navodi da su na jednoj od fotografija koje su prikazane, optuženi Božilović sa flasterom na licu i Aleksandar Neumovski kako pokazuje tri prsta, međutim njih dvojica nisu želeli da se izjašnjavaju povodom tih navoda.
Sudija je konstatovala da se na svim fotografijama vidi da je reč o Božiloviću, a na poslednjoj zajedno sa Božilovićem i Neumovski, jer su fotografije jasne.
Naredni set fotografija i poruka odnose se na optuženog Vladana Miketića, a na njima se, između ostalog, vidi fotografija prepiske u kojima se pominju Miketić i njegova supruga. Međutim, Miketić nije želeo da se izjašnjava o tim dokazima.
S obzirom na to da je u sudnici prikazana fotografija prekrštenih nogu na sportskom terenu, a kako tužilaštvo tvrdi ta fotografija se odnosi na Filipa Grujića, on je u sudnici podigao nogavice pantalona do kolena kako bi pokazao da su mu obe noge istetovirane.
U odnosu na Grujića prikazano je nekoliko prepiski koje se odnose na hapšenje nekih lica, kao i da su išli da “pale” automobile i da je “sestra digla frku”.
Prema navodima iz optužnice, zapaljen je automobil dečka Jelene Savić, sestre Strahinje Savića, kako bi je zastrašili da nagovori brata da ne svedoči protiv njih.
Među dokazima koji su izvedeni za Grujića je i prepiska u kojoj se navodi da ga je u Zemunu policija uhvatila u saobraćajnom prekršaju jer je vozio pod dejstvom kanabisa. Sudija je navela da je Grujić novčano kažnjen te noći o čemu postoji i dokaz.
Zatim je prikazana prepiska sa društvene mreže Instagram, u kojoj se vidi fotografija muškarca, na šta je Grujić za govornicom otkopčao deo košulje kako bi pokazao da on ispod vrata ima tetovaže koje bi se na slici videle, jer je džemper sa “V” izrezom.
Prikazana je dokumentacija kojom tužilaštvo u optužnicu vrši identifikaciju optuženih Miloša Andrijevića, Miloša Miljanovića, Marka Drakule i Draška Nikolića.
Advokati Aleksandre Čović, Nikole Božilovića, Marka Tacića, Darka Maletića, Rajka Topića, Nikole Kačarevića, Dejana Rutalja, Luke Cerovića, Nedeljka Todorovića i Aleksandra Neumovskog su na prethodnom suđenju predložili sudu da im ukine pritvor o čemu će sudija sutra saopštiti odluku.
Nikola Vušević zvani Džoni sa Vračara, koji je označen kao vođa ove grupe, uhapšen je 18. oktobra u Barseloni po poternici Srbije i čeka na izručenje.
Na optuženičkoj klupi je 28 optuženih, dok je njih 17 odsutno, neki su u bekstvu, a nekoliko njih je u zatvorima u Evropi.
Prema navodima iz optužnice vođe ove grupe su Nikola Vušović, Uroš Piperski i Radoje Zvicer, koji je inače označen kao vođa “kavačkog” klana.
U ovom predmetu optuženo je ukupno 45 osoba, dok se u odsustvu sudi 17 , među kojima su i vođe grupe Nikola Vušović, Radoje Zvicer i Uroš Piperski.
Zviceru se sudi u odsustvu
Zvicer je u bekstvu zbog čega mu se sudi u odsustvu.
Grupa se tereti za ubistva 20. marta Aleksandra Halabrina, 10. septembra Dragana Ristića, i 17.oktobra 2020. godine Aleksandra Šarca.
Pokušaji ubistava izvršeni su 7. oktobra na sada pokojnog Lazara Vukićevića, 29. decembra 2019. godine na Samira Divljanovića, 11. maja 2020. na Miloša Nilovića, 27. novembra 2020. godine na Andriju Zarića kao i na Arsenija Stefanovića 1. febraura 2021. godine.
Zvicer i Vušović terete se i da su od 2019. do 2022. godine organizovali grupu, čiji pripadnici su, između ostalog, cijanidom pokušali da otruju Strahinju Savića koji se nalazio u pritvoru u Crnoj Gori i bio je spreman na saradnju sa istražnim organima te države.
(Tanjug)
Blic