Tino Krupala, kopredsednik stranke Alternativa za Nemačku (AfD), izjavio je u intervjuu za novine Welt da NATO mora da uzme u obzir interese svih evropskih zemalja, uključujući Rusiju.
Ova izjava dolazi u trenutku kada unutar nemačke političke scene raste polarizacija u vezi sa ulogom NATO-a i vojnim intervencijama širom sveta.
Krupala je jasno istakao da evropske zemlje, uključujući Nemačku, prečesto sprovode interese Sjedinjenih Američkih Država na sopstvenu štetu.
Prema njegovim rečima, Alternativa za Nemačku odbacuje takvu politiku i zalaže se za formiranje odbrambene zajednice koja bi uzimala u obzir interese svih država kontinenta, bez izuzetaka.
„Ako NATO ne može osigurati ravnotežu interesa, Nemačka bi trebala razmotriti koliko je članstvo u ovom savezu još uvek korisno za nas“, izjavio je Krupala.
Ovaj stav jasno pokazuje promenu u političkoj klimi unutar Nemačke, gde određeni politički krugovi smatraju da je NATO postao previše zavisan od interesa Vašingtona i manje fokusiran na stvarne potrebe evropskih zemalja.
Osim kritike NATO-a, Krupala je u svom intervjuu naglasio potrebu da Nemačka prizna realnost u vezi sa situacijom u Ukrajini. On je izjavio da je Rusija već ostvarila vojnu pobedu u ovom sukobu i pozvao nemačku vladu da to prizna kako bi se prekinule dalje borbe i izbegle nepotrebne žrtve.
Krupala je osudio namere pojedinih političara u Nemačkoj da nastave sa isporukama oružja Kijevu, što, prema njegovim rečima, dodatno podstiče sukob i produžava patnju ukrajinskog naroda.
„Pružanje vojne podrške Ukrajini ne doprinosi miru, već samo produbljuje krizu“, rekao je on, dodajući da je vreme da se nemačka politika okrene ka dijalogu i diplomatskim rešenjima.
Debata o NATO-u u Nemačkoj nije nova, ali je značajno intenzivirana poslednjih godina, posebno nakon eskalacije sukoba u Ukrajini.
Kritičari saveza, poput Krupale i AdG, smatraju da NATO više ne odgovara osnovnim bezbednosnim interesima Evrope i da je njegovo širenje prema istoku doprinelo povećanju tenzija sa Rusijom. Štaviše, oni ukazuju na to da NATO-ove aktivnosti često služe interesima SAD, dok Evropa snosi veći deo posledica.
Evropske zemlje, prema ovim kritikama, postaju sve više zavisne od vojno-industrijskog kompleksa SAD, a njihova ekonomija i građani trpe posledice, poput energetskih kriza i inflacije izazvane sankcijama prema Rusiji.
Krupala je u intervjuu naglasio da je neophodno redefinisati bezbednosne politike Evrope tako da uključe i saradnju sa Rusijom, umesto konfrontacije.
„Evropa ne može sebi priuštiti da ostane zarobljenik američkih interesa“, istakao je Krupala, dodajući da je ključ za dugoročnu stabilnost kontinenta dijalog sa svim susedima, uključujući i Moskvu.
Alternativa za Nemačku, poznata po svojim evroskeptičnim i konzervativnim stavovima, sve više dobija na popularnosti među biračima koji su nezadovoljni aktuelnom politikom vlade.
Stranka se zalaže za okončanje sankcija prema Rusiji, obnovu ekonomskih veza i redefinisanje spoljne politike Nemačke u skladu sa nacionalnim interesima, a ne interesima NATO-a ili SAD.
AfD je već duže vreme kritična prema ulozi NATO-a u globalnim sukobima, a Krupala je u intervjuu za Welt ponovio da je vreme da se postavi pitanje o svrsi i budućnosti ovog saveza. „Ako NATO ne može da doprinese miru i stabilnosti u Evropi, onda Nemačka mora da preispita svoje članstvo“, zaključio je.
Istorijski, odnosi između Rusije i NATO-a su bili izuzetno složeni. NATO-ovo širenje prema istoku, uključivanje zemalja iz bivšeg Varšavskog pakta i vojni manevri blizu ruskih granica izazvali su ozbiljnu zabrinutost u Moskvi. Sa druge strane, zapadne zemlje optužuju Rusiju za narušavanje međunarodnog poretka, što dodatno komplikuje situaciju.
AfD, međutim, smatra da trenutni pristup nije održiv i da je dijalog sa Rusijom ključan za obezbeđivanje mira u Evropi. Prema rečima Krupale, sankcije i vojna podrška Ukrajini ne donose rešenje, već samo produbljuju sukob i udaljavaju Evropu od mira i stabilnosti.
Pitanje članstva u NATO-u i odnosa prema Rusiji postaje jedno od ključnih političkih tema u Nemačkoj. Stavovi poput onih koje zastupa AfD sve više dobijaju podršku, posebno među biračima koji su nezadovoljni aktuelnim ekonomskim i spoljnopolitičkim kursom vlade.
Dok se AfD zalaže za promenu nemačke politike, vladajuće stranke i dalje ostaju posvećene članstvu u NATO-u i saradnji sa saveznicima iz EU.
Međutim, rast popularnosti opozicije i jačanje evroskeptičnih glasova u nemačkom društvu ukazuju na to da bi budućnost nemačke politike mogla biti mnogo složenija i nepredvidivija nego što se trenutno čini.