Major Radenković napominje da se akcija sprovodi u više od 30 zemalja Evrope, a da je alkohol i dalje jedan od najvećih problema u Srbiji i svetu.
– Govorili smo to kad smo najavljivali ovu akciju – vozači pod dejstvom alkohola izazivaju svaku sedmu saobraćajnu nezgodu sa poginulim i teško povređenim osobama. Uz neprilagođenu brzinu i nevezivanje pojasa, to je najčešći uzrok smrti i povreda u saobraćajnim nesrećama, pa je i trenutak za sprovođenje akcije dobar – kaže Radenković.
Navodi i da je vožnja pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci u fokusu saobraćajne policije tokom čitave godine.
– S obzirom na to da sledi period slava i korporativnih proslava, imperativ je da kontrolom saobraćaja obezbedimo uslove da stanje bezbednosti saobraćaja bude što povoljnije – ukazuje sagovornik.
Piju i stari i mladi
Napominje da su, kada je reč o psihoaktivnim supstancama, počinioci prekršaja uglavnom mlađi od 30 godina.
– Ali, kada je reč o alkoholu, piju i stariji i mladi. Nedavno smo imali slučaj 44-godišnjaka sa oko 4 promila alkohola u krvi. Apel svim građanima – ukoliko planirate da slavite uz alkohol, nemojte sedati za volan. Bićemo na terenu sa svim raspoloživim patrolama i uređajima – zaključuje Radenković u razgovoru za RTS.
Od mandatne kazne od 10.000 dinara do zatvora do 60 dana, iznose prekršajne kazne za vožnju u pijanom stanju, zavisno od stepena alkoholisanosti. Za vožnju pod dejstvom narkotika ili zabranjenih lekova takođe slede nemale novčane kazne ili jednomesečni zatvor.
Srbija Danas/RTS