“PUTIN GA NE VOLI” Otkriveno zašto je Asad odabrao da pobegne baš u Rusiju, ali sada zavisi od “CAREVE MILOSTI”

[ad_1]


Vesti

Svet

Otkriveno zašto je Asad odabrao da beži u Rusiju, ali njegovim nevoljama nije kraj: “Putin ga ne voli”

Asad, njegova supruga i deca dobili azil u Rusiji, gde će verovatno živeti povučeno

Rusija, iako hladna prema Asadu, pružila mu je azil i predstavlja mu sigurnost od pobunjenika u Siriji

Svrgnuti sirijski predsednik Bašar al Asad odabrao je da pobegne baš u Rusiju jer smatra da će ga ta zemlja najbolje zaštititi od besa Sirijaca i istrage međunarodnih organa, ali i zbog nege koja je potrebna njegovog supruzi Asmi. Ona boluje od leukemije, zbog čega joj je potreban poseban medicinski tretman. Međutim, pojedini analitičari sugerišu da ruski lider Vladimir Putin zapravo uopšte ne voli Asada i da ga sa razlogom drži na distanci.

.Foto: AP/ Alexander Zemlianichenko, AP/ Mikhail Klimentyev / Ringier

.

Blic preporučuje

Pre nego što je Asad došao na vlast 2000, njegov pokojni otac Hafez bio je predsednik tri decenije. Dok sirijski pobunjenici, predvođeni islamističkom militantnom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS) formiraju prelaznu vladu, budućnost svrgnutog predsednika i njegove porodice je neizvesna. Asad, njegova supruga i troje dece su sada u Rusiji, gde im je pružen azil, ali otvara se pitanje šta će dalje biti sa njima.

Kako piše “Gardijan”, Asada u Moskvi iščekuje neizvesnost.

Malo je verovatno da će svrgnuti predsednik Sirije i njegova porodica u Rusiji voditi ekstravagantan način života na koji su navikli. Umesto toga, verovatno će se skloniti na izolovano imanje, dalje od očiju javnosti, navodi list.

Bašar i Asma al Asad u Kini u junu 2004.

Foto: Abaca Press / Alamy / Profimedia

Bašar i Asma al Asad u Kini u junu 2004.

Pobegao iz zemlje u zadnji tren

Rojters piše da Asad skoro nikome nije poverio svoje planove da pobegne iz zemlje pošto se njegova vladavina srušila.

Prema “Blumbergu”, Rusija je morala da ubeđuje Asada da napusti Siriju, a ruski obaveštajci su organizovali njegov beg u Moskvu i izvukli ga iz Sirije u zadnji čas. Transporder aviona bio je namerno isključen kako bi se izbeglo detektovanje prilikom poletanja iz vazduhoplovne baze u Siriji. Operacija je sprovedena u takvoj tajnosti da, navodno, čak ni Asadov brat nije bio obavešten.

Bašar al Asad (D) i njegov brat Maher (C) na sahrani oca Hafeza u Damasku 13. juna 2000.

Foto: AP Photo, File / Tanjug/AP

Bašar al Asad (D) i njegov brat Maher (C) na sahrani oca Hafeza u Damasku 13. juna 2000.

Rusija je bila čvrst saveznik Asada tokom sirijskog građanskog rata i ima dve ključne vojne baze u Siriji. Vojnom intervencijom 2015. spasila je Asadovu vlast i preokrenula tok građanskog rata. Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR) navela je da je u ruskim vojnim operacijama u narednih devet godina poginulo više od 21.000 ljudi, od čega 8.700 civila. Ali, ometena ratom u Ukrajini, Rusija ili nije bila voljna ili nije mogla da pomogne Asadovoj vladi da zaustavi munjevitu ofanzivu pobunjenika koja je počela krajem novembra.

Nekoliko sati nakon što su pobunjenici preuzeli kontrolu nad Damaskom, ruski državni mediji su objavili da su Asad i njegova porodica u Moskvi i da će im se odobriti azil iz “humanitarnih razloga”.

Sirijska vojna vozila napuštena na putu kod Hame nakon što su pobunjenici preuzeli kontrolu nad gradom 3. decembra

Foto: Ghaith Alsayed / Tanjug/AP

Sirijska vojna vozila napuštena na putu kod Hame nakon što su pobunjenici preuzeli kontrolu nad gradom 3. decembra

Zašto baš Moskva?

Asadove opcije za putovanja uvek su bile ograničene. Izolovan je na međunarodnoj sceni, a njegova dva glavna saveznika – Rusija i Iran – su bili očigledna mesta za pružanje utočišta.

Odabirom Moskve, kažu posmatrači, Asad se odlučio za poznato mesto u skladu sa svojim luksuznim životnim navikama i utočište koje je geopolitički relativno stabilno, piše “Gardijan”. Takođe, porodica navodno poseduje brojne luksuzne stanove u Moskvi – prema “Dejli mejlu”, Asad je pobegao u Rusiju sa milijardama dolara, a porodica poseduje oko 20 stanova u najluksuznijem delu Moskve – dok je Asadov najstariji sin, 22-godišnji Hafez, doktorirao upravo u Moskvi.

Moskva uoči proslave Nove godine

Foto: pavel bednyakov / Tanjug/AP

Moskva uoči proslave Nove godine

– Bašar i njegova porodica su otvoreno sekularni, iako se identifikuju sa alavitima, tako da je Rusija uvek bila privlačnija od Irana u tom smislu – rekao je “Gardijanu” Dejvid Leš, stručnjak za Siriju na Univerzitetu Triniti u Teksasu koji se sreo sa Asadom više puta.

On je takođe istakao da će Rusija verovatno obezbediti bolju medicinsku negu za Asadovu suprugu Asmu, kojoj je dijagnostikovana leukemija u maju.

Iako je Sirija bila zavisna od Moskve, lični odnos između Asada i ruskog predsednika uvek je bio hladan, piše BBC, dodajući da ga je Vladimir Putin uvek držao na distanci, za razliku od recimo bivšeg premijera Italije Silvija Berluskonija kog je vodio na vinske ture po Krimu.

– Čak iako Putin ne voli Asada, nikad ne bi dopustio da ga progutaju pobunjenici – rekao je jedan bivši diplomata “Gardijanu”.

Asad i Putin

Foto: Mikhail Klimentyev, Kremlin Pool Photo via AP, File / Tanjug/AP

Asad i Putin

Kako će Asad da živi u Moskvi?

Suočen sa nevažnom pozicijom u Rusiji, Asad će verovatno voditi zaštićen, ali udoban život – sve dok je Putin na vlasti.

On će možda biti smešten u naselju poznatom kao “moskovsko Dedinje”, elitnom predgrađu Moskve, gde su decenijama živeli Mirjana Marković i Marko Milošević.

“Gardijan” navodi da je Moskva postala utočište za šaroliku “ekipu” begunaca, uključujući bivšeg fudbalera Spartaka Kvinsija Promsa, uzbunjivača Edvarda Snoudena i Jana Marsaleka, bivšeg izvršnog direktora “Vajerkarda” koji je postao agent FSB. Ipak, kako dodaje list, Asadova sudbina najbliža je onoj bivšeg predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča, koji je živeo u luksuznoj rezidenciji u elitnom predgrađu Moskve otkako je svrgnut 2014.

Bašar al Aada u Dumi kod Damaska 26. maja 2021.

Foto: HASSAN AMMAR / Tanjug/AP

Bašar al Aada u Dumi kod Damaska 26. maja 2021.

Malo je verovatno da će porodica Asad voditi javni i ekstravagantni stil života u Moskvi. Kako piše “Gardijan”, pod strogim nadzorom ruskih bezbednosnih službi, oni će se verovatno skloniti na izolovano imanje, dalje od javnosti, trošeći milijarde dolara.

– Verujem da će Bašar živeti veoma povučeno, možda do kraja svog života. Uopšte ne vidim mogućnost njegovog političkog povratka u Siriju ili bilo gde drugde – rekao je Leš.

Da li Asadu preti krivično gonjenje?

Nakon pada dinastije Asad, generalni sekretar organizacije “Amnesti internešenel” Anje Kalamar rekla je da su Sirijci bili podvrgnuti “užasavajućem kršenju ljudskih prava koja su izazvala neopisivu patnju ljudi u ogromnim razmerama”, uključujući napade hemijskim oružjem, ubistva i mučenja.

Sirijski pobunjenik sklanja plakat sa likom svrgnutog predsednika Bašara al Asada u Damasku 14. decembra

Foto: Hussein Malla / Tanjug/AP

Sirijski pobunjenik sklanja plakat sa likom svrgnutog predsednika Bašara al Asada u Damasku 14. decembra

Ali, malo je verovatno da će se Rusija suočiti sa pritiscima ili podsticajima da izruči Asada onima koji žele da ga krivično gone, navodi “Gardijan”.

– U Asadovom umu, Rusija i Putin mogu bolje da zaštite njegovu porodicu od izručenja ili drugih pokušaja međunarodne zajednice da ga izvedu pred lice pravde – rekao je Leš.

Kako navodi BBC, Rusija ne izručuje svoje državljane i malo je verovatno da će Asad napustiti Rusiju da ode u zemlju koja bi mogla da ga izruči Siriji, ili bilo kojoj drugoj koja bi mogla da ga optuži za zločine.

[ad_2]
Blic

Check Also

Ova hrana je neizostavan deo trpeze za Badnje veče: Veruje se da će doneti blagostanje i mir u dom

Saznajte šta sve treba da se nađe na posnoj trpezi za Badnje veče. Na Badnji …