“Blic” u Komandi vojske SAD za Evropu: Kako funkcioniše “mali američki grad” u srcu Nemačke gde se donose ključne odluke (FOTO)

Američka vojna baza u Štutgartu, smeštena u saveznoj pokrajini Baden-Virtemberg, predstavlja ključni strateški centar za operacije SAD-a u Evropi i Africi. Ova baza je dom komandama EUCOM-a (Komanda američke vojske za Evropu) i AFRICOM-a (Komanda američke vojske za Afriku), koje koordiniraju vojne operacije, obuke i bezbednosne misije širom dva kontinenta.

Jedan od najvažnijih delova ove baze je kasarna Peč (Patch Barracks), istorijska lokacija koja datira iz perioda između dva svetska rata. Danas, Peč je srce američke prisutnosti u Štutgartu i sedište EUCOM-a. Kasarna je poznata po svojoj infrastrukturi prilagođenoj modernim tehnološkim potrebama – od komandnih centara i komunikacijskih sistema do objekata za vojnike i njihove porodice.

Bilbordi na aerodromu u Štutgartu

Foto: Nataša Ivanovski / Ringier

Bilbordi na aerodromu u Štutgartu

Kasarna – pravi mali američki grad

Ekipa “Blica”, zajedno sa novinarima i stručnjacima iz Srbije, imala je priliku da boravi u kasarni Peč nekoliko dana, upozna se sa radom glavnog centra američke vojske u Evropi, ali i vojnim odnosima između SAD i naše zemlje.

Kasarna Peč ima nekoliko ulaza, mi smo se zaputili na glavni kako bismo dobili propusnice sa kojim ćemo narednih dana ulaziti u bazu. Zbog bezbednosnih razloga upoznati smo sa pravilima šta smemo, a šta ne smemo da fotografišemo. Mnoge stvari i odluke koje se donose u EUCOM-u su strogo poverljive.

Kasarna se sastoji kako od vojnih, tako i od civilnih zgrada, podeljene po redovima u vojsci i veličini, i predstavlja pravi mali američki gradić u srcu Evrope. U blokovima zgrada, između kojih se nalaze dečija igrališta i klupe, žive porodice vojnika i osoblja. U pet instalacija koje ima američka vojska u Štutgartu, živi i radi oko 28.000 ljudi. Zgrade i instalacije nose imena preminulih i poginulih vojnika i generala, kao što je general Aleksander Peč, po kom je ova kasarna dobila ime.

U centru kasarne stoje dva jarbola, na kom se vijore američka i nemačka zastava. Da nema potonje, lako biste pomislili da ste u nekom gradu u SAD. U kasarni postoji američka pošta, benzinska pumpa, crkva u kojoj se sprovodi katolička i protestantska služba, škola, kafići, banka, prodavnica, objekat u kom se nalazi nekoliko poznatih lanaca američke brze hrane, teretana i bioskop. U prolazu možete da vidite i kamionet sa brzom hranom, kako su nam rekli vojnici uz osmeh, “pravom američkom”: burito, takosi i kesadilje. Plaćanje u kasarni se odvija u dolarima.

U kasarni se nalazi i veliki sportski teren koji je okružen sa jedne strane zastavama nemačkih saveznih država, a sa druge strane američkih. Nije neobično i da se vidi unutar baze školski autobus, koji prevozi decu iz grada ili drugih kasarni. U jednoj od kasarni u gradu postoji i mali tržni centar, naravno, sa američkom odećom, a u kojoj mogu da pazare samo vojnici.

Zgrada štaba EUCOM-a u kasarni Peč

Foto: Nataša Ivanovski / Ringier

Zgrada štaba EUCOM-a u kasarni Peč

Kako izgleda dan vojnika u kasarni

Kako je Božić blizu, tako je i kasarna i objekti u njoj ukrašena sa novogodišnjim ukrasima i instalacijama. Prvi dan naše posete upaljeni su ukrasi na jelci ispred crkve, događaju koji je prisustvovao veliki broj mališana, stanovnika kasarne Peč. Ulice između objekata nose različite nazive, pa tako ona između sportskog terena i kafića i pošte, nosi ime Nju Džersi.

– Znate, mi smo Amerikanci, volimo da utisnemo i donesemo stvari sa sobom iz Amerike da nas podsećaju na dom. Lepo je imati stvari, posebno za našu decu i supružnike, tako da mogu da imaju deo doma daleko od kuće. Mnogi od nas ne govore jezike zemalja u kojima smo stacionirani u Evropi i pomaže nam da imamo sopstvenu prodavnicu, objekte, teretane. Ali, takođe, motivacija nam je da izađemo i uronimo u drugu kulturu i postanemo jedno sa ljudima u zemlji gde smo, kao i učimo o našim susedima širom sveta – rekao nam je Eron Doerti, narednik u vojsci SAD.

Doerti radi za Mrežu američkih snaga (Armed Forces Network – AFN), koja komunicira sa medijima i vode društvene mreže. Pričamo o vojsci i vojnoj priči svetu i široj zajednici Ministarstva odbrane, objašnjava nam je u kratkim crtama svoj posao. Pre Štutgarta bio je u Avganistanu i Južnoj Koreji tokom rotacija snaga, a nemački grad mu je prvo mesto gde je stacioniran u inostranstvu i ovde je već dve godine.

– Volim Evropu, zaljubljen sam u nju. Ne volim toliko hladnoću, ja sam sa Floride, tamo je mnogo toplije. Ali podneću je jer ovde u Evropi ima prelepih mesta poput Pariza, Beča i Milana. Volim što sam ovde. To je neverovatna prilika za Amerikance i za vojsku – rekao nam je narednik.

Doertijev dan počinje rano – na poslu provodi po 8-9 sati, a fizičku obuku obavlja nakon završetka radnog vremena. Drugi vojnici treniraju uglavnom pre posla.

Narednik Eron Doerti

Foto: Nataša Ivanovski / Ringier

Narednik Eron Doerti

Američki potpukovnik: “EUCOM je ponos SAD”

Potpukovnik Daniel O’Konor, šef Kancelarije za saradnju u oblasti odbrane pri Ambasadi SAD u Beogradu, ispričao nam je kako teče život u ovoj, ali i drugim američkim kasarnama širom sveta.

O’Konor nam je na početku našeg razgovora poželeo dobrodošlicu u EUCOM na srpskom jeziku.

– Ovde ima delova koji me definitivno podsećaju na, znate, Amerikanu: prodavnice i škole, i deca koja trče okolo. Ovde se dešava mnogo toga što je veoma američko. Postoje škole, crkve, prodavnice gde možete da kupite američke proizvode. Ali ipak, možete otići iz baze i onda ste u normalnoj Nemačkoj. Možete da idete u pivnice i da radite različite stvari, tako da možete nekako da dobijete najbolje od oba sveta – rekao nam je O’Konor.

Na pitanje da uporedi američku bazu u Štutgartu sa drugim bazama SAD širom planete, potpukovnik je istakao da sve imaju slične karakteristike.

– U tim bazama se trudimo da se osećamo pomalo kao u Americi, jer želite da se vojnici osećaju prijatno. Ako možete, želite porodice tamo i želite dobro obrazovanje za decu. I tako na mestima kao što su Italija i Južna Koreja, imate zajednice koje su veoma slične onima koje nalazite ovde u kasarni Peč u Nemačkoj – rekao je O’Konor.

Američki potpukovnik ističe da je EUCOM ponos SAD, zbog toga što je jedina raspoređena borbena komanda.

Potpukovnik O'Konor u razgovoru sa novinarkom "Blica" u EUCOM-u

Foto: Nataša Ivanovski / Ringier

Potpukovnik O’Konor u razgovoru sa novinarkom “Blica” u EUCOM-u

EUCOM-ovo područje fokusa pokriva 51 zemlju i teritoriju

EUCOM i njegove komponentne komande nadgledaju vojne operacije i resurse širom Evrope, obezbeđujući spremnost, saradnju i regionalnu bezbednost zajedno sa saveznicima i partnerima. “Zajedno podržavamo napore za odvraćanje, odgovaramo na krize i promovišemo stabilnost u području u Evropi koje pokriva naša vojna komanda”, kažu u EUCOM-u.

EUCOM je jedna od jedanaest ujedinjenih borbenih komandi vojske Sjedinjenih Država.

Njeno područje fokusa pokriva 51 zemlju i teritoriju, uključujući Evropu, Kavkaz, Rusiju i Grenland. Komandant EUCOM-a Kristofer Kavoli istovremeno služi i kao vrhovni komandant savezničkih snaga za Evropu (SACEUR) u okviru NATO.

Deo Berlinskog zida u kasarni Peč

Foto: Nataša Ivanovski / Ringier

Deo Berlinskog zida u kasarni Peč

Pod komandom EUCOM su Američke vojne snage za Evropu (US Army Europe), Američko vojno vazduhoplovstvo za Evropu (US Air Forces Europe) i Američka mornarica za Evropu (US Marine Corps Forces Europe), Američke pomorske snage (US Naval Forces Europe), Američke specijalne operacije za Evropu (US Special Operations Command Europe) i Američke svemirske snage za Evropu (US Space Forces Europe).


Blic

Check Also

Tragač iz Potere pojavio se u našoj čuvenoj seriji: Kada su ga videli na malim ekranima nastao je šok

Reditelj filma i serije “Što se bore misli moje” Milorad Milinković pojavio se u trećoj …