Malo drugih zemalja može da koreografira kolaps vlade koji je tako mukotrpno spor i nameran kao što Nemačka trenutno radi, piše Politiko.
Glasanje o poverenju kancelaru Olafu Šolcu u nemačkom parlamentu u ponedeljak, koje će on skoro sigurno izgubiti, samo je poslednji korak u procesu koji je počeo početkom novembra i kulminira vanrednim izborima 23. februara.
I iako će krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) u narednoj nedelji pokušati da baci ključ na posao, ono što će se sledeće desiti je uglavnom predvidljivo.
Ustav, osmišljen da spreči vrstu nemira doživljenog tokom Vajmarske republike – koja je pomogla da se omogući uspon nacista – sadrži niz odredbi s ciljem da raspad vlade učini što stabilnijim i uređenijim.
Šta je sledeći korak?
Kada se Šolc u ponedeljak suoči sa nemačkim Bundestagom, očekuje se da će većina od 733 poslanika u zemlji povući svoje poverenje političaru levog centra.
Gubitak glasova je proceduralan i neophodan korak da se otvori put za prevremene izbore, nakon što je Šolcova rasparčana trostranačka koalicija pala prošlog meseca.
Tokom sednice u ponedeljak, Šolc će prvo dati 25-ominutnu izjavu, u kojoj se očekuje da iznese svoje razloge za glasanje o poverenju.
Nakon njegovog govora uslediće parlamentarna debata koja će trajati oko dva sata, nakon čega će poslanici krenuti ka kabinama da se povuku ili potvrde svoje poverenje kancelaru.
Da li je ishod unapred određen?
Iako ništa nije nemoguće, Šolc će vrlo verovatno izgubiti glasanje – čemu se takođe nada, tvrdi publikacija. Jedina stranka koja bi mogla da uradi nešto nepredvidivo je AfD, koja je poznata po svojim neočekivanim, taktičkim potezima na prethodnim glasanjima.
Neki od njenih zakonodavaca su već rekli da planiraju da podrže Šolca jer se plaše da bi verovatno sledeći kancelar Fridrih Merc iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU) mogao da gurne Nemačku u rat tako što će biti jači podržavalac Ukrajine protiv Rusije nego što je bio Šolc.
Šta se dalje dešava?
Ako Šolc izgubi glasanje, on će u ponedeljak popodne predložiti nemačkom predsedniku Frank-Valteru Štajnmajeru da raspusti Bundestag, rekla je kancelarka novinarima u sredu.
– Ako predsednik posluša moj predlog, birači će moći da izaberu novi Bundestag 23. februara. To je moj cilj – rekao je on.
Šolc i njegova manjinska vlada, koja uključuje njegovu sopstvenu Socijaldemokratsku partiju levog centra i Zelene, ostaće u međuvremenu na vlasti u svom punom kapacitetu.
Ali pošto Šolc nema većinu u parlamentu – što je neophodno za usvajanje zakona – i očekuje se da će uskoro biti izglasan van funkcije, smatra se pirovom pobedom, u zemlji i inostranstvu.
Srbija Danas/Politico