Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Trento u Italiji i Slobodnog Univerziteta Amsterdam u Holandiji, i firme za sajber bezbednost Trend Micro, analizirala je podatke globalne telemetrije kako bi istražila kako ponašanje zaposlenih na mreži utiče na rizik od infekcije malverom. Oni su analizirali pet rizičnih onlajn navika: rad do kasno, pretraživanje sadržaja za odrasle, kockanje, instaliranje prekomernog softvera i posećivanje nepoznatih veb sajtova.
Oni su analizirali uticaj ovog ponašanja na infekcije sa sedam vrsta malvera, uključujući viruse, trojance, crve, ransomware i hakerske alate koji se koriste za daljinsku kontrolu računara.
Istraživači su takođe ispitali coinminere, koji koriste računar žrtve za rudarenje kriptovalute, i potencijalno neželjene aplikacije (PUA) koje predstavljaju bezbednosni rizik, usporavaju sisteme ili bombarduju korisnike reklamama. Sajtovi za kockanje značajno povećavaju rizik od coinminera, udvostručujući izglede za susret sa takvim softverom.
Slično tome, poseta porno sajtovima je udvostručila rizik od PUA, ali i od susreta sa trojancima i alatima za hakovanje.
Česte posete raznim nepoznatim veb sajtovima takođe povećavaju rizik od malvera tri do pet puta, uključujući PUA, trojance, alate za hakovanje i viruse.
Studija je otkrila da pretraživanje interneta noću, umesto tokom dana, nije imalo uticaja na verovatnoću infekcije uređaja malverom.
Prema rečima istraživača, studija je identifikovala karakteristike ponašanja korisnika koje se mogu koristiti za razlikovanje profila rizika za bezbednost organizacije. U tom smislu, znajući koja ponašanja korisnika su povezana sa kojim vrstama malvera, organizacija može proaktivno da smanji rizik od infekcija određenim vrstama malvera.
Izvor: Informacija/Kurir/DarkoMulic