[ad_1]
Većina sunita u Siriji pobunila se protiv manjinske vladajuće alavitse zajednice
Rusija se povlači iz Sirije nakon pada Asada
Nakon pada režima Bašara al Asada (Bashar al Assad), koji je pobegao u Rusiju, Sirija (Syria) je na prekretnici. Pobunjenici su zauzeli Damask, oslobodili zatvore i upali u Asadovu vilu. Hadi al Bahra, lider sirijske političke opozicije u inostranstvu, proglasio je Damask oslobođenim i čestitao narodu Sirije.
Rat u Siriji (Syria) počeo je pre desetak dana i stvarno je neverovatno da se za to vreme sve urušilo, izjavila je u “Jutru na Blic” Branka Latinović, članica Foruma za međunarodne odnose.
Blic preporučuje
– Ovo jesu uradili “presvučeni” pripadnici Al Kaide. Oni su bili Al Kaida, ali su se od nje odvojili 2015. godine i počeli sa tim presvlačenjem. Glavna parola im je sada verska tolerancija i pluralizam – kaže Lainović.
Šta će se dalje dogoditi u Siriji
– Sirija je jedna ogromna zemlja, sa veoma složenim i konfesionalnim odnosima. Dominiraju suniti sa nekih 80 odsto, alaviti su oko 10 odsto i to je ta manjina koja vlada ogromnom većinom i što i jeste bio razlog za nemire i pobune. Ovo što se dogodilo ima dve strane: jedna je ta što ovu situaciju svi sa zapada pozdravljaju, dok je druga jedna neizvesnost šta će se dalje dešavati. Da li će se ući u jednu novu spiralu unutrašnjih konflikata i kakve će to dalje imati regionalne konsekvence, a samim tim i međunarodne – smatra Latinović.
Ističe da ovo što se desilo ne može da nema odraza na Rusiju.
– Rusija je iz Sirije počela da se povlači samom intervencijom u Ukrajini. Povukla je određen broj osoblja i svog vojnog naoružanja koje ima u te dve baze u Siriji, a to je sada samo intenzivirano. Došlo je do povlačenja njenih pomorskih snaga iz luka koje imaju na Mediteranu – kaže Latinović.
Turska je glavni pobednik
– Turska je glavni pobednik ovoga što se desilo sa padom Asada i sada potvrđuje svoju dominaciju u regionu Bliskog istoka. Redžep Tajip Erdogan je po treći put ušao u ono što se smatra interesnom sferom Rusije. Prvi put je to bilo u Libiji, kada je intervenisao na strani vlasti u Tripoliju. Drugi put je bilo sa Azerbejdžanom, kada je dao odlučujuću podršku vezano za sve ono što se dešavalo sa Nagorno-Karabah i sada sa Sirijom koja je takođe glavna zona uticaja i interesna sfera Rusije na Bliskom Istoku – kaže Latinović.
Nenad Vuković, predsednik Društva lobista Srbije ističe da se svi raduju osim Rusije, Irana, Kine.
Foto: Blic TV / screenshot
– Ogroman broj sirijskih izbeglica se rasuo po svetu. Turska svakako profitira, Izrael je zadovoljan, a tu je i SAD kojoj je interesna sfera da ostave što slabije neprijatelje. Ovaj pad je posledica slabljenja Hezbolaha i svih iranskih proksija, kao i Rusije u regionu. Odgovara Turskoj, Izraelu i SAD. Pitanje je načina na koji će Rusija svariti ovaj poraz i da li je on smišljen, da li je deo nekog većeg plana. U smislu ovde ćemo se povući! Puno je zanimljivih stvari – kaže Vuković.
Reakciju novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa Vuković ocenjuje kao pametnu.
– Njegova ideja je jačanje ekonomije i dovođenje zaraćenih strana za sto. Ovo je rat u kom on želi da pokaže da nije kriv za njega. I Amerika pokazuje određenu uzdržanost. Trampova objava na mreži X je dosta primerena s obzirom na to šta bi sve molo da se desi. A to i dalje niko ne zna – kaže Vuković.
Surova tiranija Asadovog režima
Britanski “Gardijan” objavio je reportažu o crvenom zatvoru, gde se i dalje vode surove borbe, kaže Branka Latinović.
Foto: Blic TV / screenshot
– Tamo su bili zatvoreni svi oni koji nisu sa Asadom i zaista je bilo surovo. Tamo se nalaze čak i one izbeglice koje su se vraćale u Siriju. Oni koji su otišli, kada bi se vratili bili bi izloženi jednom surovom postupanju te njihove policije. Mislim da sam Asad nije toliko bio uključen u to koliko njegov brat. On je rukovodio tim tajnim policijama i čitavim jednim represivnim aparatom. I zato se ogroman broj izbeglica, uključujući i one u Turskoj i vrlo mali broj se vratio. Sigurno je da je jedna od ciljeva Erdoganove podrške i obuke novih snaga u tome da omogući povratak velikog broja sirijskih izbeglica kojih je negde između 3,5 i 4 miliona u Turskoj, a Turska se ipak suočava sa inflacijom i stagnacijom – kaže Latinović.
Rusija pustila Asada niz vodu
Gosti “Jutra na Blic” ističu da ne bi bilo iznenađenje da je Bašar al Asad preko svojih kanala pregovarao sa pobunjenicima, kako bi omogućio mirnu tranziciju.
Foto: Blic TV / screenshot
– Ne bi me iznenadilo da je Asad pregovarao sa pobunjenicima, ne on lično, nego preko kanala da se omogući mirna tranzicija. Moguće da je postojala neka koordinacija i ne treba isključiti da je to u koordinaciji sa nekim arapskim zemljama i moguće sa Izraelom. Ovo deluje kao veliki gubitak za Rusiju i gotovo je nemoguće da se Rusija tek tako odrekla svog uticaja na Bliskom istoku. Ostaje sada pitanje da li sledi mir ili je ovo samo neko privremeno stanje – kažu gosti “Jutra na Blic”.
Upitana da li su Rusi pustili Asada niz vodu, slaže se da najverovatnije jesu.
Blic