Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da se oseća tužno i mučno zbog incidenta od 25. novembra kada je došlo do sukoba i guranja predstavnika vlasti i opozicije u parlamentu.
Brnabić je u emisiji “Direktno s Minjom Miletić” na Euronjuzu rekla da naši građani i Dom Narodne skupštine nisu zaslužili onakve scene.
– Mislim da je dužnost narodnih poslanika da razgovaraju, a posebno da debatuju o tako važnim predlozima zakona kao što je Zakon o budžetu. Zakon o budžetu je ne samo najvažniji zakon za jednu zemlju i sve njene građane, tokom jedne godine, već je takođe to trenutak kada u stvari u parlamentu razgovarate, raspravljate o tome da li vlada i dalje ima poverenje većine. To je uvek test poverenja za vladu – rekla je Brnabić.
Tužno je, kako kaže, što se većina opozicionih poslanika takmiči u ekstremizmu.
– Prvi incident je izazvao Zeleno levi front. Radomir Lazović je uleteo, za njim je uleteo njihov narodni poslanik iz Požege. Počeli su da se unose u lice ministrima, članovima vlade, da lepe nalepnice, što jeste gaženje dostojanstva i ponižavanje parlamenta. Vi vidite njih ostale da ne smeju da puste Zeleno-levi front da budu, što bi se reklo, front-raneri, pa će oni možda imati veći vizibilitet. Onda, odjednom, pošto nije bilo obezbeđenja, kako ustaju narodni poslanici vladajuće većine da zaštite članove vlade, ustaje Dragan Đilas. Đilas upućuje prvi udarac. Prvi udarac upućuje Dragan Đilas da ne zaostaje, valjda, za ekstremizmom Zeleno-levog fronta. Onda Marinika Tepić vadi flašicu i kreće da poliva ljude potpuno neselektivno. Oni samo tim stepenicama ludila idu. I onda Miroslav Aleksić, koji u tom trenutku vidi da je đavo odneo šalu, da se pokazuje Zeleno-levi front, i Đilas, i Marinika, on ne zna šta će od sebe, prilazi meni, uzima i čupa moj mikrofon. Vidite da tu više nikakvog razuma nema. Ali je problem što oni u stvari, opet i u borbi za lidera opozicije, niko tu ne može da ostane pribran. Nego u tom ekstremu oni se svi takmiče da vide ko će biti veći ekstremist – rekla je Brnabić.
Na pitanje da li vlast i opozicija u ovom trenutku jedino mogu da sede u Skupštini a da između njih bude kordon policije, Brnabić kaže da će dati sve od sebe da takva slika ne ode u svet.
Prema njenima rečima, ima poslanika opozicije koji žele da napuste svoje poslaničke grupe jer ne žele u ovome da učestvuju.
– Vladajuća većina ima u ovom trenutku 154 od 250 narodnih poslanika. To je preko 60 odsto. Sva je prilika da će imati i više. Zato što određeni narodni poslanici koji su u opoziciji ne žele da učestvuju u ovome. I ne žele više da sramote parlament, da sramote sebe… Ne žele više da učestvuju u politici koja nema ni plan, ni program, ni viziju, sa ljudima koji ne mogu da sednu, što bi se reklo, da zagreju stolicu i da kažu da ponudimo građanima nešto – kazala je Brnabić.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: