Na početku tribine, kojoj su prisustvovale žene iz svih krajeva Kosova, intonirana je himna „Bože pravde“, a zatim i emitovan kratki film u kojima su žene sa severa pričale o nasilju koje su pretrpele od Albanca i pripadnika Kosovske policije.
Predsednica Unije žena, direktorka Poljoprivredne škole i Gimnazije Lipljan sa sedištem u Lepini Slađana Rašić zahvalila je što je Unija žena formirana na centralnom Kosovu.
„Svesna situacije u kojoj se naš narod nalazi, ali isto tako svesna koliko toga naš narod može da uradi za bolje sutra, sa ponosom prihvatam vašu odluku i obećavam da ću dati sve od sebe da naš narod opstane na ovim prostorima. Apsolutno sam uverena da ću imati podršku svih ovih dama, predsedništva naše stranke i naše države Srbije na čelu sa predsednikom Vučićem. Već je rečeno kako je teško ženama na KiM i ja biram da kažem da je to ujedno i blagoslov. Podizati nove Obiliće, čuvati Gračanicu, Dečane, Banjsku ili Ljevišku, to je čast koja dolazi na ovoj našoj svetoj zemlji“, rekla je Rašić.
Ona je istakla da će se boriti za prava žena, ali i dati doprinos opštoj borbi za bolje sutra.
„Srpska lista, drage sestre nije politička partija, to je institucija koja predstavlja pupčanu vrpcu između Beograda i nas na ovim prostorima. Mi kao žene imamo posebnu sudbinu da spajamo i mirimo, čak i ono što na izgled deluje nespojivo. Nas odlikuje mudrost da mirno, toplom rečju i strpljenjem pobedimo i u najtežim bitkama, a takvih bitaka nikada nije falilo“, poručila je Rašić.
Predsednica opštine Gračanica Ljiljana Šubarić čestitala je svim predstavnicima Srpske liste i članicama predsedništva novoformiranu Uniju žena i tom prilikom podsetila da je Srpska lista jedina koja ima gradonačelnice na Kosovu – jednu u Gračanici, a drugu u Ranilugu.
Foto: Ustupljene fotografije
„Jedino je u Srpskoj listi bilo 40 odsto poslanica pre dve godine. Do pre dve godine od pet potpredsednika dve su bile žene. Mislim da to dovoljno govori koliko se u našoj stranci uvažavaju žene i računa na njih u borbi za bolje sutra“, rekla je Šubarić.
Ona je ukazala da u 21. veku, kada poštovanje prava žena doživljava svoj procvat, na Kosovu žene trpe različite oblike nasilja.
„Primer naše Marije Živković u svežem sećanju je svima nama. Danas želim da govorim i o verbalnom nasilju koje ima isti efekat kao i drugi oblici nasilja po žrtve. Treba reći da je verbalno i psihičko nasilje prema ženama posledica zapaljive retorike koja dolazi iz Prištine. Čak i kada nismo direktno žrtve nasilja, naše žene osećaju posledice nasilja koje trpe njihovi braća, drugovi, muževi, očevi. Koliko je samo Srpkinja svojim suzama natopilo ovu kosovsko-metohijsku zemlju vekovima unazad. Te suze su natopile i temelj naše zajedničke kuće na ovim prostorima. Drage sestre, nikada nije bilo lako biti žena, majka, posebno na ovim prostorima i to posebno danas, zato smo se danas i okupile da jedne drugima damo podršku i podignemo glas, da svojim delovanjem učinimo naša sela i gradove boljim mestom za život“, rekla je Šubarić.
Vreme je da podignemo glas
Istakla je da joj energija koju je danas videla kod žena daje uverenje da su bolji dani pred srpskim narodom.
„Zato još jednom želim da ponovim da je vreme da podignemo glas i sudbinu gradimo našim rukama. Da brinemo o svojim kućama ili institucijama koje vodimo i učešću u radu naše stranke i ne budemo samo vetar u leđa našim kolegama, već i da zajedno sa njima povedemo ovaj narod u sigurnije i mirnije vode uz snažnu podršku naše države i predsednika Aleksandra Vučića“, zaključila je ona.
Studentkinja na Prištinskom univerzitetu Ana Kostić govorila o nasilju nad ženama koje je i sama doživela.
Foto: Ustupljene fotografije
„Ovaj dan nije samo simbol, već poziv na solidarnost. Nažalost, priznajem da osećam tremu pred svima vama, posebno pred ženama koje su izgubile svoje najmilije, ali isto tako i pred Dragicom Gašić iz Đakovice, koja stojički podnosi sve što joj se dešava, ali i dalje čuva svoju kuću. Jedna sam od Srpkinja koja sam doživela da u rodnom gradu, Kosovskoj Mitrovici, dok mirno šeta sa svojim koleginicama trpim i komentare onih koji iz Prištine dolaze na sever Kosova i Metohije dobacujući, vređajući devojke i devojčice, žene. Jednom rečju, Srpkinje. Vaspitanje mi ne dozvoljava da ponovim reči koje nam se upućuju, čast mi ne dozvoljava da prećutim, a obraz ne dozvoljava da pognem glavu. Dok ovo govorim, samo molim sve ovde prisutne da zamisle da na mom mestu to verbalno uznemiravanje trpe njihove žene, ćerke, majke. E baš takav je osećaj i razmišljam, šta ako moj drug odreaguje, hoće li ga privesti ili možda uhapsiti pošto one koji vređaju, nikada nisu“, rekla je Kostić.
Istakla je da na današnji dan, sa svim ženama-heroinama, želi da kaže da je „dosta“.
„Da nas uvrede bole ali nas neće uplašiti, da smo svoj na svome i da ćemo štititi svoje porodice. Svaka žena ima pravo na siguran život i dostojanstvo. Neka ovaj dan bude simbol, neka bude dan kada ćemo obećati da ćemo se boriti za svet u kojem će žene, a i svi ostali živeti slobodno“, rekla je Kostić.
U nemogućim uslovima čuvaju domove, srpstvo i Srbiju
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek istakao je da su žene koje žive na Kosovu heroine 21. veka koje, ističe, u nemogućim uslovima čuvaju domove, srpstvo i Srbiju na prostoru Kosova.
„Ne moram da vam kažem kako se osećaju naše devojčice, devojke, žene na šetalištu u Kosovksoj Mitrovici, kada im dobacuju ljudi koji su dovedeni na to šetalište iz Prištine, Vučitrna, Đakovice, Uroševca i Gnjilana, ne moram da vam objašnjavam kako se naše žene osećaju kada dobijaju seksističke uvrede od strane pripadnika Kurtijeve policije. Ne smemo da zaboravimo nasilje kojim je izložena naša Dragica Gašić, jedina srpkinja koja živi u gradskoj sredini južno od Ibra, koja trpi uvrede, stalni teror, kako od nevladinih oranizacija, tako od institucija u samoj Đakovici. Njena borba za kućni prag podseća na hrabrost naše MiIunke Savić, najveće heroine srpske nacije. Setimo se majke svih onih pretučenih mladića na KiM, upucanih Stefana i Miloša, ubijenog Dimitrija Popovića, koliko je hrabrosti u njima da i posle svega toga niko od njih nije napustio kućni prag i ostali su na teritoriji KiM da žive sa svojim porodicama“, rekao je on.
On je podsetio i na sve uhapšene Srbe.
„Podsetiću vas još jednom da na desetine naše braće čami po kazamatima širom KiM, za to vreme, njihove supruge brinu njima, brinu o njihovim porodicama, i u toj borbi nikada ih nećete čuti da im je nešto teško, oni su primer svima nama, a pogotovo nama muškarcima kako nema mesta za izgovor u borbi za svoje porodice. Unija žena Srpske liste u svakom srpskom mestu na KiM otvoriće vrata svim našim ženama, u našoj Uniji ima mesta za sve one koji žele da se bore za bolje sutra naših devojčica, naših devojaka i naših žena. Unija žena Srpske liste biće njihova druga kuća gde će naići na razumevanje i ispruženu ruku saradnje. U to ime zvanično proglašavam da je Unija žena Srpske liste sada i svečano uspostavljena na korist našem narodu ovde na KiM. Očekujem da kroz uniju date svoj maksimalni doprinos, da budete korektivni faktor koji će kormilo naše stranke usmeriti na najbolji mogući put. Verujem da ćete svojim idejama, predlozima, sugestijama, kritikama, a pre svega pozitivnom energijom dati pozitivan podstrek svima nama da izvučemo maksimum u našoj borbi za ostanak i opstanak na ovim prostorima“, zaključio je Elek.
Tribini u Gračanici prisustvovali su i predstavnici Srpske liste, kao i jedina Srpkinja u Đakovici Dragica Gašić.
Članice predsedništva Unije žena Srske liste su Ivana Stoisavljević iz Kosovske Mitrovice, Jasmina Živković iz Štrpca, Violeta Trajković iz Gnjilana, Sonja Ilić iz Gračanice, Tanja Aksić iz Raniluga i Marina Rakić iz Leposavića.
(Kosovo onlajn)
Blic