Operacija može da izleči Alchajmerovu bolest?! Evo kako se izvodi i kakav uticaj ima na pacijente

Poznata kao LVA operacija, izvodi se na limfnim čvorovima vrata. 

Do sada je obavljeno 42 kliničkih ispitivanja, i svi su bili uspešni.

LVA operacija, koja je takođe poznata kao duboka cervikalna limfatično-venozna anastomoza, izvedena je kod 76-godišnjeg muškarca sa umerenim oblikom Alchajmerove bolesti, a njegovi simptomi su se značajno poboljšali. 

Rezultati praćenja dva meseca nakon operacije pokazali su da je starac ne samo značajno popravio pamćenje, već je mogao normalno da komunicira sa drugima.

Teorijska osnova duboke cervikalne limfatično-venozne anastomoze je abnormalna akumulacija Aβ-amiloidnog proteina i abnormalna fosforilacija tau proteina u mozgu, koji su dva važna uzroka ove bolesti.

Jedan od pacijenata uspeo je, nakon samo tri dana, da prepozna svoje bliske ljude, a posle šest meseci razgovarao je o svojoj omiljenoj hrani i o svojoj ćerki. 

Rekao je da se oseća odlično i da mu je poboljšan kvalitet života.

Operacija koristi super mikrohirurške tehnologije za preusmeravanje limfne cirkulacije u meningama, ubrzava povratak intracerebralne limfe kroz jugularni otvor na osnovi lobanje i uklanja više metaboličkih proizvoda iz mozga, čime se postiže cilj mogućeg obrta u degenerativnim lezijama mozga i usporavanja progresije bolesti.

Jednostavno se može razumeti kao mehanički proces izlučivanja.

Abnormalna akumulacija amiloidnog proteina u mozgu starijih osoba je poput začepljenog odvoda, a “otpad” ne može biti pravovremeno transportovan. 

Duboka cervikalna limfatično-venozna anastomoza može znatno ubrzati uklanjanje “otpada” i poboljšati efikasnost uklanjanja.

11. novembra ujutru, profesor Tang Juyu, direktor Klinike za mikrosiruršku rekonstrukciju u Xiangya bolnici Srednjeg južnog univerziteta, završio je 42. duboku cervikalnu limfatično-venoznu anastomozu u bolnici.

Pošto je to bila minimalno invazivna operacija, pacijent je mogao ustati i kretati se već narednog dana.

Među ovih 42 pacijenta, pored obnavljanja pamćenja, Tang Juyu je takođe primetio da su pacijenti koji su ranije bili indiferentni i povučeni mogli da komuniciraju sa njim veselije i razgovetnije tokom kasnijih poseta.

Iako mnogi pacijenti imaju značajna poboljšanja simptoma nakon operacije, stručnjaci smatraju da ova operacija može pružiti samo novu ideju za trenutno lečenje Alchajmerove bolesti, a njena konkretna efikasnost tek treba da bude potvrđena dodatnim istraživanjima.

Srbija Danas

Izvor: Srbija Danas

Check Also

Исак најозбиљнији кандидат за представника Црне Горе на Евровизији! – Леонтина ауторка и композиторка песме

Певач Исак Шабановић одлучио је да се пријави на музички фестивал “Монтесонг”, који ће се …