Ali, to nije najveći problem.
Najveći problem je što tako “roviti” mi sami sebe uvlačimo u začarani krug, dodatno pretražujući sadržaj koji nas uznemirava.
Zbog čega smo skloni pretraživanju loših vesti na internetu?
O tome da sati i sati “skrolovanja” društvenim mrežama mogu imati negativan efekat na naše raspoloženje priča se već godinama, ali su stručnjaci tek sada otkrili zbog čega je to tako.
Stvar je u tome što mi sami, nekada ičak nesvesno, pretražujemo na internetu i društvenim mrežama informacije o nekim lošim događajima, čime izazivamo u sebi niz negativnih emocija i (dodatno) urušavamo sopstveno mentalno zdravlje.
Ova vrsta ljudi je posebno sklona pretraživanju negativnog sadržaja
Sklonost ka pretraživanju negativnog sadržaja i informacija o nekim dramatičnim događajima u društvu nije na istom nivou kod svih ljudi, sugerišu istraživanja.
Najviše ovakav sadržaj pretražuju osobe koje već imaju određenih problema sa mentalnim zdravljem, pri čemu sadržaj koji oni traže nesumnjivo dovodi do pogoršanja nivoa anksioznosti i sipmtoma depresivnog stanja, prenosi Dejli Mejl zapažanja naučnika.
Istraživanja su potvrdila pretpostavke stručnjaka
Iza ovakve tvrdnje stoji opsežno istraživanje u kome je učestvovalo više od hiljadu ispitanika. Njima su dati psihološki testovi, a posle toga i zadatak da 30 minuta “surfuju” internetom u potrazi sa sadržajem koji ih interesuje.
Nakon što je vreme isteklo, ponovo su urađeni testovi koji su potvrdili pretpostavke stručnjaka – oni koji su u startu imali gore rezultate na psihološkom testu su na internetu pretraživali veći broj sajtova sa negativnim sadržajem. Slučajnost? Evo šta kažu stručnjaci.
Začarani krug negativnih emocija iz koga se teško nalazi izlaz
Ono što je istraživače najviše interesovalo jeste da li je pretraživanje negativnog sadržaja uzrok lošeg mentalnog zdravlja ili je obrnuto – loše mentalno zdravlje dominantni uzrok pretraživanja negativnog sadržaja na internetu.
Ispostavilo se da je veza neraskidiva – izlaganje depresivnom, zabrinjavajućem sadržaju prouzrokuje probleme sa mentalnim zdravljem, koji dalje prouzrokuju želju za daljim pretraživanjem negativnog, depresivnog sadržaja. I tako u krug – u nedogled.