NAPISAO OPTUŽNICU ZA UBISTVO PREMIJERA Jovan Prijić podneo ostavku istog jutra kada je ubijen Zoran Đinđić: Dan ranije doneo iskaz svedoka – saradnika kojim je razotkriven ZEMUNSKI KLAN


Vesti

Politika

Serija Sablja: Jovan Prijić napisao optužnicu za ubistvo Zorana Đinđića, ostavku podneo na dan atentata

Jovan Prijić bio je specijalni tužilac za organizovani kriminal, i čovek koji je napisao optužnicu za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića. Dan pre atentata uzeo je iskaz od prvog svedoka – saradnika Ljubiše Buhe Čumeta, koji će kasnije služiti za pojedine optužnice protiv pripadnika Zemunskog klana. Rano ujutro, na dan ubistva predsednika srpske Vlade, ne sluteći šta će se dogoditi, Prijić je podneo ostavku.

Jovan PrijićFoto: screenshot

Jovan Prijić

Lik Prijića se u seriji “Sablja” pojavljuje od prve epizode, a tumači ga glumac Goran Radaković.

Blic preporučuje

Početkom marta 2003. godine Jovan Prijić je imenovan za specijalnog tužioca sa širokim ovlašćenjima u borbi protiv organizovanog kriminala. Tada je u Slovačkoj, gde se krio prvi svedok – saradnik Ljubiša Buha Čume, od njega uzeo iskaz u vezi sa zločinima koje je počinio Zemunski klan, uključujući i ubistva.

Odatle se vratio dan pre atentata na premijera, sa Buhinim iskazom na osnovu kojeg je podignuta optužnica protiv Dušana Spasojevića Šiptara ali i drugih “zemunaca”.

Jovan Prijić

Foto: screenshot

Jovan Prijić

Međutim, u jeku žestoke medijske kampanje protiv njega, Prijić pod pritiskom podnosi ostavku na mesto specijalnog tužioca rano ujutru 12. marta 2003. godine i odlazi u Zrenjanin.

Istog dana, pripadnici Zemunskog klana ubili su premijera Zorana Đinđića ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije.

Vratio se u Beograd i preuzeo slučaj

Ovaj događaj vraća Prijića u Beograd, gde preuzima slučaj atentata.

Ljubiša Buha Čume

Foto: Dušan Milenković / RAS Srbija

Ljubiša Buha Čume

Na osnovu istrage i svedočenja Ljubiše Buhe Čumeta, Prijić i policija dolaze do zaključka da su ubistvo izvršili pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO), pod komandom Milorada Ulemeka Legije, u saradnji sa Zemunskim klanom.

Za njima se tada raspisuje poternica, a u zemlji je uvedeno vanredno stanje.

“Ulemek doneo odluku o atentatu”

Tokom maratonskog suđenja za atentat na premijera, Prijić je u završnoj reči u aprilu 2007. godine izneo motive ubistva Zorana Đinđića.

Ulemek je doneo odluku da se ubije predsednik Vlade Srbije. On je imao informaciju da se za njega i Zvezdana Jovanovića interesovao Haški tribunal. Ubistvo Đinđića je delo lažnih ratnika i lažnih patriota. Legija je u likvidaciji premijera video mogućnost da eliminiše opasnost i od Haga i od hapšenja za ubistvo Ivana Stambolića i od zločina na Ibarskoj magistrali, dok je motiv Dušana Spasojevića bio strah od hapšenja zbog ubistava, otmica i droge – rekao je tada Prijić.

Milorad Ulemek Legija

Foto: Danilovic Dalibor / Ringier

Milorad Ulemek Legija

Kazao je i da je to bio “ultimativni motiv”, ali da je glavni bio “osvajanje vlasti”.

Krajnji cilj bilo je dovođenje na čelo države ljudi kojima bi klan mogao da upravlja da bi njegovi članovi nastavili da se bave kriminalom. Ulemek je računao da bi tim činom izazvao strah koji bi potpuno zaustavio interesovanje za njega, i da bi on u novoj vlasti bio postavljen na visoku funkciju. Da nije uvedeno vanredno stanje, taj plan bi bio ostvaren – rekao je Prijić.

Kazao je i da je Zemunski klan nastao početkom 2000. godine zahvaljujući Ulemeku, i da bi bez njega bio obična kriminalna grupa.

Uz podršku JSO, koju je Prijić nazvao Ulemekovom privatnom vojskom, klan je u novembru 2001. godine prerastao u neprijateljsku organizaciju.

Pravnik, rezervni oficir i penzioner

Uprkos ulozi u rasvetljavanju ubistva premijera Srbije, Jovan Prijić je 2005. godine smenjen sa mesta specijalnog tužioca za organizovani kriminal. Na njegovo mesto postavljen je Slobodan Radovanović, koji je kasnije postao i Republički javni tužilac.

Jovan Prijić

Foto: screenshot

Jovan Prijić

Prijić (68) je danas penzioner. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Od 1980. do 1982. radio je kao pravni pripravnik u Zrenjaninu, nakon čega je imenovan za zamenika opštinskog tužioca. Na toj funkciji ostaje do 1992. godine, sa kratkom “pauzom” tokom službe u Prizrenu.

Od 1992. do 1999. godine bio je zamenik okružnog tužioca u Zrenjaninu, a pre oktobarskih promena 2000. godine postaje zamenik republičkog državnog tužioca zadužen za ratne zločine.

Tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije, kao rezervni oficir dobrovoljac, prošao je sva ratišta.


Blic

Check Also

Zelenski: U ruskim napadima oštećen 321 objekat lučke infrastrukture

Vesti Svet Zelenski: U ruskim napadima oštećen 321 objekat lučke infrastrukture Oštećeno je 20 trgovačkih …