Segment Međunarodne svemirske stanice (ISS) pod ruskom kontrolom propušta vazduh i pritisak
Situacija zahteva hitno rešavanje, a curenje vazduha može ugroziti bezbednost posade
Segment Međunarodne svemirske stanice (ISS) pod ruskom kontrolom propušta, što omogućava curenje vazduha i pritiska. Situacija je dostigla vrhunac, dok kosmonauti pokušavaju da zakrpe problematična područja, a zvaničnici ruske i američke svemirske agencije – Roskosmosa i NASA-e – se ne slažu oko ozbiljnosti problema.
Svemirska laboratorija, veličine fudbalskog terena, mora da bude pod pritiskom i ispunjena kiseonikom kako bi tu mogle da borave rotirajuće posade astronauta. Problematična curenja otkrivena su prvi put 2019. u tunelu koji povezuje ruski modul “Zvezda” sa priključnim portom za pristajanje koji prima letelice sa tovarom i zalihama.
Blic preporučuje
Ali, stopa ispuštanja vazduha dostigla je ove godine novi maksimum, piše CNN.
“Mogućnost katastrofalnog kvara”
Nadzorni organi u SAD sada smatraju da je ovo najhitniji problem sa kojim se suočava zastarela svemirska stanica – onaj koji bi mogao da ugrozi bezbednost posade, prema izveštaju Kancelarije generalnog inspektora NASA-e.
NASA je “izrazila zabrinutost zbog mogućnosti katastrofalnog kvara”, rekao je tokom sastanka o ovom problemu bivši astronaut NASA-e Bob Kabana, predsednik Savetodavnog odbora agencije za ISS. On je istakao da, iako je Roskosmos naložio svojim kosmonautima da tragaju za problematičnim područjima i rešavaju ih – što je smanjilo stopu curenja – ruski tim “ne veruje da je katastrofalna dezintegracija realistična”.
– Rusi veruju da je nastavak operacija bezbedan, a ne mogu to dokazati na način koji bi nas zadovoljio… A SAD da veruju da nije bezbedan, a ne mogu to da dokažu na način koji bi zadovoljio Ruse – rekao je on.
SAD traže da nezavisni stručnjaci sa obe strane procene problem i pomognu svemirskim agencijama dve zemlje da postignu konsenzus o njegovom uzroku i ozbiljnosti. Kabana je rekao da su SAD već preduzele korake da naprave svoj tim stručnjaka.
Iz Roskosmosa još nisu komentarisali na zahtev CNN-a.
Mere predostrožnosti
U međuvremenu, astronauti na ISS morali su da usvoje mere predostrožnosti, poput držanja segmenta koji ispušta zapečaćenog svo vreme sem kad kad se mora otpakovati tovar sa letelice koja je pristigla na obližnji port. Kad otvore taj segment, astronauti zatvaraju otvor koji razdvaja američki i ruski deo stanice, kako je ranije ovog meseca rekao astronaut NASA-e Majkl Barat.
Foto: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH / EPA;
Kako ISS stari, obe svemirske agencije su suočene sa donošenjem ključnih odluka o tome kada i kako da prestanu sa radom i bezbedno odlože stanicu. Problem curenja otvara ozbiljna pitanja o bezbednosti stanice i sposobnosti dve agencije da dođu do konsenzusa.
Šta je uzrok problema?
Prema Kabani, tehnički timovi u SAD i Rusiji ne slažu se potpuno oko toga šta bi moglo da bude uzrok problema.
Ruski eksperti veruju da vibracije – koje bi mogle da budu uzrokovane mehaničkim sistemima stanice poput onih koji se koriste za skladištenje energije – opterećuju njene zidove, izazivajući visokociklični zamor materijala tokom dužeg vremenskog perioda.
NASA, s druge strane, veruje da je slika složenija i da uključuje više faktora, poput mehaničkog stresa, izloženosti okolini i rezidualnog stresa, rekao je Kabana.
Iako se ne slažu oko uzroka i stepena ozbiljnosti, NASA i Roskosmos blisko komuniciraju u vezi ovog problema. Barat je rekao da imaju “veoma otvoren i transparentan odnos sa ruskim kolegama kosmonautima”.
Foto: NASA / EPA;
Plan za vanredne situacije
NASA je već preduzela neke korake da osigura bezbednost astronauta dok se radi na rešavanju problema curenja. Sem zatvaranje ulaza u ruski segment kad je tunel za transfer “Zvezda” otvoren, NASA sada ubacuje dodatna improvizovana sedišta u letelicu “Kru dregon” kompanije “SpejsX”.
NASA ima planove za vanredne situacije kako bi osigurala bezbednost posade, ali se agencija takođe suočava sa činjenicom da ruski modul koji curi može da predstavlja pretnju po bezbednost i dugovečnost ISS.
-Iako je moguće da ISS funkcioniše ako je otvor (u pogođenom području) trajno zatvoren, to bi moglo da utiče na isporuku tereta jer bi bio jedan port manje za to. Trajno zatvaranje otvora takođe bi zahtevalo dodatni pogon za održavanje visine i položaja stanice (ili orijentacije) – navodi se u izveštaju Kancelarije generalnog inspektora.
Foto: Cristobal Herrera / EPA;
Kritično vreme za ISS
Problem sa curenjem usijao se u kritično vreme za orbitirajuću laboratoriju, za koju se NASA nada da će nastaviti da radi bar do 2030. sa svojih pet partnerskih agencija – pored američke i ruske tu su i kanadska, evropska i japanska svemirska agencija. Ali, ruski zvaničnici se nisu obavezali na rad stanice nakon 2028. i verovatno neće dati čvrste odgovore u vezi ruskog učešća nakon isteka tog okvira, sve do najmanje 2025, prema izveštaju Kancelarije.
Cilj NASA-e je da nastavi da obavlja suštinska istraživanja na stanici dok se ne pojavi neka alternativna.
NASA namerava da privatnom sektoru preda dužnosti stvaranja i operisanja novom stanicom. Trenutno, niz kompanija – uključujući “Blu oridžin” Džefa Bezosa i “Vast”, partnera “SpejsX-a” – dizajnira i razvija sopstvene platforme. Američka agencija planira da sklopi unosne ugovore za taj posao 2026. Ipak, nije jasno da li će komercijalne destinacije biti spremen pre nego što ISS prestane sa radom.
– Stanica nije mlada. Očekujemo da vidimo još habanja na raznim drugim mestima – rekao je Barat.
Blic