Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine, a neposredno nakon toga započeta je velika policijska akcija “Sablja”, tokom koje je privedeno 11.665 osoba, a među njima je bio i tadašnji načelnik Kontraobaveštajne službe Aco Tomić.
Tomić je u pritvoru proveo tri i po meseca, a država mu je kasnije isplatila odštetu od čak šest miliona dinara. Bio je saslušavan i u okviru proširene istrage u slučaju “Mladićevih jataka”.
Ime generala Tomića našlo se na prvoj optužnici za ubistvo premijera Đinđića, uz još 43 osobe, ali je Tužilaštvo 2004. godine odustalo od optužbi protiv njega zbog nedostatka dokaza.
Tomić, bliski saradnik i prijatelj nekadašnjeg predsednika Srbije Vojislava Koštunice, negirao je bilo kakvu povezanost sa ubistvom za koje se sumnjičio. Tvrdio je da su optužbe protiv njega rezultat podmetanja američkih obaveštajnih službi, navodeći da mu “CIA ne može oprostiti razotkrivanje špijunske afere iz 2002. godine”.
Tomić je 2001. godine, predsedničkim ukazom, postavljen na mesto načelnika vojne Kontraobaveštajne službe i unapređen u čin general-majora.
Ko je bio Aco Tomić?
Rođen je 6. oktobra 1948. godine u selu Ručići kod Gornjeg Milanovca. Završio je Vojnu akademiju, smer artiljerija, 1971. godine. Tokom karijere bio je komandir voda i baterije, a dodatno se usavršavao u Sovjetskom Savezu. Kasnije je prešao u Upravu bezbednosti Prve armije, gde je radio kao analitički obaveštajni organ.
Početkom devedesetih, Tomić je prekomandovan u Komandu odbrane grada Beograda kao zamenik načelnika za bezbednost. Godine 1993. prelazi u kontraobaveštajni odsek Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, dok je 1997. godine raspoređen u Prištinu na čelo Kontraobaveštajne grupe.
Ukazom predsednika Slobodana Miloševića, 16. juna 2000. godine, postavljen je za zamenika načelnika Uprave bezbednosti, a tačno godinu dana kasnije, ukazom Vojislava Koštunice, imenovan je za načelnika Kontraobaveštajne službe.
Tomić je smenjen 7. aprila 2003. godine odlukom Ministarstva odbrane, a dan kasnije uhapšen je u okviru akcije “Sablja” pokrenute nakon atentata na premijera Zorana Đinđića.
Ipak, kasnije je vraćen u službu odlukom Vrhovnog vojnog suda, koji je utvrdio da prilikom njegovog penzionisanja nije poštovana zakonska procedura oko primopredaje dužnosti.
Tomić je preminuo početkom maja ove godine u 76. godini života.
Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook,
Instagram,
Youtube,
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: