Večita misterija! Da li će se ikada saznati šta je Legija pričao sa njima iza zatvorenih vrata? Ovo je svima promaklo

Bradat, s kosom do pola leđa i pripit, u tom momentu najtraženiji srpki begunac, izašao je iz kuće i prišao žandarmima. Predstavio se i rekao da hoće da se preda, a oni su ga šokirano posmatrali i nisu verovali da je to on. “Šta ste se us*ali kao pi*ke?!”, viknuo im je.

Milorad Ulemek Legija, nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije, iznenadio je sve kada se na današnji dan pre tačno 19 godina, posle 14 meseci bekstva, predao policiji. Od tada je iza rešetaka i trenutno je u samici “Alkatraza” u Zabeli, najstrože čuvanog zatvora u Srbiji.

Detalji predaje bivšeg komandanta “Crvenih beretki”, kao i samog skrivanja, a posebno razlozi zbog kojih se odlučio na taj korak i danas su malo poznati i tema su svakakvih spekulacija. Nije poznato gde se Legija skrivao tih 14 meseci, ko su mu bili jataci, kada je ponovo došao u kuću u Filmskom gradu, kao i mnoge druge stvari.

Kada se tog 2. maja 2004, godine, oko 9 sati uveče, pojavio ispred kuće, uplašio je žandarme. U strahu koji ih je blokirao, povukli su se nekoliko metara, a zatim izvukli pištolje i držali ga na nišanu. Od žandarma je zahtevao da zovu komandanta Žandarmerije Gorana Radosavljevića Gurija.

Goran Radosavljević
Goran Radosavljević / Izvor: Youtube/Printscreen/BALKAN INFO – Zvanični kanal

– Čuo sam se sa žandarmima na licu mesta. Jedan od njih mi je rekao da je tu Legija i da hoće da se preda. Tražio sam da ga čujem telefonom, da proverim da li je to istina. Prepoznao sam mu glas. Tada sam naredio komandantu odreda da ode po njega. Naredio sam komandantu Beogradskog odreda da ode po njega, pozvao ministra Dragana Jočića i načelnika Resora javne bezebednosti Miroslava Miloševića. Dogovor je bio da ga dovedemo u MUP Srbije – ispričao je svojevremeno nekadašnji komandant žandarmerije Goran Radosavljević.

Legija im je, kako je rekao, ispričao da se nakon 14 meseci bekstva predao da svoju porodicu ne bi doveo u opasnost. Tvrdio je da se sve vreme krio u kući, u tajnoj prostoriji, u koju je ulazio kroz plakar.

Odbio razgovor sa Aleksandrom

Na dan njegove predaje, Legijina supruga Aleksandra billa je s decom u poseti rođacima u Vukovaru, gde je rođena, za prvomajske praznike. Kad ona nije bila u kući, Legiju je opsluživao njen brat od strica, koji je živeo sa njima. Aleksandrin rođak, kako je ranije ispričao Mile Novaković, bivši načelnik Uprave kriminalističke policije, nije uspeo da ga zadrži. Panično je zvao Aleksandru: “Izašao je ispred zgrade, hoće da se preda”. Ostavila je decu, sela u džip i dojurila nazad, tražeći da razgovara s njim, da pokuša da ga ubedi. Odbijao je razgovor. 

Milorad Ulemek Legija i Aleksandra Ulemek
Milorad Ulemek Legija i Aleksandra Ulemek / Izvor: Printscreen/Instagram

Posle Ulemekove predaje, u MUP Srbije stigao je i tadašnji šef BIA Rade Bulatović i on je, zajedno sa tadašnjim ministrom policije Draganom Jočićem, više od dva sata razgovarao sa Legijom iza zatvorenih vrata. Sadržaj tog razgovora ostao je tajna do danas, a nakon Ulemekove predaje nagađalo se zbog čega je u stvari to uradio.

Mnogi su u to vreme zastupali tezu da je Legijina predaja još ranije ugovorena sa tadašnjim vladajućim DSS-om, na čijem je čelu bio Vojislav Koštunica i da je u pitanju nagodba. Da li je izigran ili ne, od nagodbe nije bilo ništa, jer je Ulemek dobio maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.

Oni koji su bolje poznavali Legiju veruju da se predao zbog pripadnika JSO, koji su već bili osuđeni na dugogodišnje robije, a pre svega zbog Nenada Bujoševića Ramba.

Dvojicu prevarili

Posle dolaska demokrata na vlast petog oktobra, pokrenute su istrage o političkim ubistvima u Srbiji u vreme vladavine Slobodana Miloševića. Na Legijin nagovor, dvojica pripadnika JSO pristali su na nagodbu da dobiju novi identitet i presele se u inostranstvo, a da zauzvrat ispričaju kako su na Ibarskoj hteli da ubiju lidera SPO Vuka Draškovića, koji je slučajno preživeo, a ubili su četvoricu funkcionera te stranke. Pristali su, ali od novog života nije bilo ništa i obojica služe dugogodišnje kazne, a deo krivice snosi i sam Ulemek, koji je, možda previše, verovao da će sve biti u redu.

Bujošević, jedan od njih, na ratištu je nekoliko puta Legiji bukvalno spasao život. Zbog toga ga je, kako su ispričali njegovi saborci, po svemu sudeći pekla savest, jer je on slobodan, a oni robijaju.

Posle atentata na tadašnjeg predsednika Vlade Zorana Đinđića, za Legijom i za pripadnicima “zemunskog klana” bila je raspisana poternica, a mediji su pisali da je viđen u Švajcarskoj, Bosni, na Tajlandu.

Pored osuđujuće presude za učešće u atentatu na premijera, Ulemek je osuđen i za saučesništvo u četvorostrukom ubistvu na Ibarskoj magistrali, kao i za ubistvo Ivana Stambolića.

Sve vesti o Zemunskom klanu pročitajte OVDE.

Izvor: Srbija Danas

Check Also

PEVAČICI KOJOJ JE SIN POGINUO PRE GODINU NA KUĆNU ADRESU STIGLO NEŠTO ŠTO JU JE SLOMILO: Nije mogla da zadrži suze

Za sve sinove – rekla je ona tada i otpevala pesmu Pevačica Lejla Leki doživela …