U susret “Montesongu 2024”, festivalu koji će odlučiti koji će crnogorski izvođač predstavljati svoju zemlju na predstojećoj Evroviziji, mnoge je iznenadila činjenica da su pesme koje će se takmičiti mahom delo srpskih autora. Ovaj fenomen pokreće ozbiljna pitanja o logici samog evrovizijskog sistema, koji dopušta da tekstopisci, producenti i autori pesama budu stranci, dok je izvođač i dalje obavezno državljanin zemlje koju predstavlja na takmičenju.
Pesme za crnogorske izvođače uglavnom dolaze iz Srbije
Kao što je već postalo jasno, pesme koje će biti izvedene na “Montesongu 2024” najviše su delo srpskih autora i izvođača. Milena Vučić, koja će nastupiti sa pesmom “Škorpija”, imala je pomoć naše popularne pevačice Sanje Vučić, koja je napisala pesmu. Milena ovo nije prvi put da se upliće u skandale i da je tema raznih natipisa jer su mnogi već optužili organizatore da je pobednik festivala unapred poznat, te da je Milena Vučić favorit koji će “preko veze” otići na Evroviziju.
Slično tome, pesma “Ljeto, ljeto, ljeto”, koju izvodi Isak Šabanović, delo je poznate srpske pevačice i kantautorke Leontine, dok je pesmu “Među zvijezdama”, koju izvodi Nemanja Petrović, napisao Bane Opačić, srpski producent i tekstopisac. Takođe, “To ljubav je”, pesma koju izvodi Đurđa, delo je poznate srpske kantautorke Kristine Kovač, dok je pesma “Poguban let” za Tamaru Živković delo Borisa Subotića, koji je, iako se takmičio na Pesmi za Evroviziju u Srbiji, ostao u muzičkom “podrumu”, te nije napravio ništa spektakularno.
Evrovizijska pravila: Nelogičnost koja dolazi do izražaja
Iako je “Montesong” primarno crnogorski festival, sa ciljem da se odabere najprikladniji izvođač za Evroviziju, postavlja se ozbiljno pitanje o samoj logici Evrovizijskih pravila. Naime, iako je jasno da samo državljani određene zemlje mogu predstavljati tu zemlju na Evroviziji, pravilo koje omogućava da tekstopisci, producenti i autori pesama mogu biti iz drugih zemalja potpuno se kosi sa osnovnom idejom da umetnici koji predstavljaju svoj narod moraju imati i ličnu povezanost sa tom zemljom.
Kako to da je izvođač crnogorske pesme obavezno državljanin Crne Gore, dok osobe koje pišu tekst, muziku i rade na produkciji mogu biti strani državljani? Ovo pitanje postavlja sumnju u pravičnost i doslednost pravila Evrovizije, jer omogućava stranim autorima da utiču na odluku o tome šta će predstavljati određenu zemlju, dok istovremeno isključuje državljane drugih zemalja da izvoditi pesme.
Takav sistem može da stvori situaciju u kojoj je pesma visoko konkurentna na osnovu kvaliteta produkcije ili popularnosti autora, ali je sam izvođač, koji nosi najveći deo odgovornosti za prezentaciju pesme, u stvari zapostavljen u celokupnom procesu. Ova nelogičnost postavlja pitanje da li je zapravo važno ko je stvarni kreator pesme, ili samo ko je taj koji će stati na scenu i pevati.
Kontroverze i spekulacije o “namenovanim” pobednicima
Mnogi već tvrde da je “Montesong 2024” unapred odlučen u korist Milene Vučić, a spekulacije o pobednicima postale su svakodnevna tema u crnogorskoj javnosti. Pojedini mediji, kao i poznate ličnosti, otvoreno govore da je rezultat festivala već poznat pre nego što su svi izvođači nastupili, čime se dodatno podstiče osećaj da su pesme i takmičenje samo formalnost.
S obzirom na ovu dinamiku, “Montesong” bi mogao postati i kritički test za Evroviziju i njena pravila, koja bi morala biti preciznija i usklađenija.
Šta Goran govori o estradi