ČETVRT VEKA EVROPSKOG SNA REGIONA Jedna zemlja drži neslavan rekord, druga je dobila optimistične prognoze, a evo GDE JE SRBIJA


Vesti

Politika

Zemlje Zapadnog Balkana i članstvo u EU, ko je dokle stigao: Severna Makedonija drži neslavan rekord, Srbija čeka otvaranje klastera 3

Srbija spremna za otvaranje klastera 3

Optimističan datum za Crnu Goru

Zapadni Balkan skoro četvrt veka sanja o ulasku u Evropsku uniju (EU), tokom kojih je bilo uspona i padova oko posvećenosti zemalja koje bi u krug odabranih, ali i želje za proširenjem unutar same EU. Neslavni rekord drži Severna Makedonija koja je skoro 20 godina nikako da se makne od statusa kandidata, a najbolje stoji Crna Gora kojoj je nedavno rečeno da bi mogla i 2028. da uđe u EU. Njoj za stopama je Srbija, koju čeka otvaranje klastera 3 nakon pauze od tri godine.

Zapadni BalkanFoto: Shutterstock / RAS Srbija

Zapadni Balkan

Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike za “Blic” kaže da će u EU, uz sva ova ohrabrenja, insistirati na implementiranju reformi, pa onda o godinama za članstvo.

Blic preporučuje

– Ohrabrujuće je da se Podgorici sve češće priča da može da postane članica do 2028, ali ja mislim da joj je u slučaju da kompletira sve reforme 2030. na dohvat ruke. Beograd navodi 2027. kao godinu za sprovođenje reformi, videćemo da li će ispuniti i ima li osnova za optimizam – napominje Subotić.

On, međutim, smatra da neće doći do grupnih ulaska u EU jer je proces zasnovan na zaslugama, a države koje su u procesu pristupanja su na različitim nivoima i stepenima spremnosti.

.

Foto: Strahinja Aćimović / Tanjug

.

Vesti o 2028. kao godini novog proširenja prošle nedelje je donela predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen tokom posete turneje po Zapadnom Balkanu.

Proširenje je veliki prioritet i u mom sledećem mandatu. To se odnosi na naš plan rasta za Zapadni Balkan, o tome smo razgovarali i u Berlinu. Otvaramo vrata zajedničkog tržišta sa partnerima Zapadnog Balkana – rekla je der Lajenova.

Svi naši datumi

U poslednje dve decenije proširenje i ulazak Srbije najavljivano je više puta, a baratalo se sa čak osam okvirnih datuma:

  • Poslednji “potres” napravio je Kirijakos Micotakis, premijer Grčke, koji je predložio da region uđe u EU do 2033. godine
  • Slovenija je 2021. godine odredila novi evropski datum za Zapadni Balkan – 2030. godinu
  • Prethodno je Žan Klod Junker, bivši šef Evropske komisije, govorio o 2025. godini kao “novoj ciljnoj ravnini”
  • Aleksandar Vučić, tada premijer, je 2015. godine izjavio da bi Srbija mogla 2020. u EU
  • Tadić je 2010. optimizam zamenio pesimizmom pa se mogao čuti novi datum “između 2016. i 2020. godine”
  • Božidar Đelić, bivši potpredsednik vlade, je 2009. godine najavljivao ulazak u EU 2014. godine
  • Bivši predsednik Boris Tadić je 2005. godine rekao da je “realno očekivati članstvo u EU 2012. ili 2013. godine”

Uz sve ove licitacije, evo gde je ko u međuvremenu stigao:

Srbija – čeka otvaranje klastera 3

Zgrada Vlade Srbije

Foto: Mitar Mitrović / RAS Srbija

Zgrada Vlade Srbije

Fon der Lajenova je prilikom nedavne posete Beogradu rekla da Brisel i Beograd rade na otvaranju klastera 3. To je napredak je su pregovori praktično zaleđeni jer se Beograd ne usklađuje sa spoljnom politkom EU i ne uvodi sankcije Rusiji.

Kamen u cipeli u pregovorima je poglavlje koja nijedna zemlja Balkana nema – poglavlje 35 – koje se tiče pitanja Kosova i rešava se u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Srbija je pokrenula proces 2005, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između (SSP) potpisala je 2008, zvanično je podnela zahtev za članstvo u Evropskoj uniji 22. decembra 2009. godine, a 2012. je dobila status kandidata. Od tada je otvorila sva poglavlja a zatvorila dva.

Crna Gora – dobila ambiciozan datum

.

Foto: Vlada Crne Gore/ Saša Matić / Tanjug

.

Podgorica je nedavno od Ursule fon der Lajen dobila optimističan datum ulaska – 2028, uz napomenu da je “ambiciozan ali ostvariv cilj”. Sve se desilo nakon što je 26. juna Briselu, usvojen Izveštaj o proceni ispunjenosti privremenih merila u poglavljima vladavine prava (IBAR) Crne Gore, čime su posle sedam godina odmrznuti pregovori o članstvu. Od tada se čuju samo pozitivne izjave iz EU, pa i da očekuju da “će Crna Gora u narednih šest meseci moći da zatvori veliki broj poglavlja”.

Crna Gora je 12 godina u pregovaračkom procesu, SSP je potpisana 2007, 2008. je aplicirala za status kandidata za punopravno članstvo u EU. Dobila ga je 2010. a pristupni pregovori su počeli 2012. godine, otvorila je sva poglavlja a privremeno zatvorila tri.

Severna Makedonija – rekorder u statusu kandidata

.

Foto: Georgi Licovski / EPA;

.

Severna Makedonija drži neslavan rekord – u statusu kandidata je skoro dve decenije, od 2005. godine, a 2001. je potpisala SSP. U želji da uđe u EU, Skoplje je pristalo i na promenu imena države, ali ni to nije pomoglo. Toliko dugo traje jer je bila suočena sa dve blokade: od Grčke ali se to prevazišlo promenom imena a sada je blokira Bugarska zbog spora oko jezika i statusa bugarske manjine. Bugarska tvrdi da makedonski nije samostalan jezik, već samo zapadno-bugarski dijalekt i zahteva se da se bugarska manjina, koja broji tek 3.000 pripadnika, u Ustav Severne Makedonije unese kao “državotvorna nacija“.

Konferencija o pristupanju u julu 2022. označila je formalni početak pregovora, ali zbog bugarske blokade to još uvek nisu pravi pregovori.

BiH – “spala” sa 14 na 8 uslova

.

Foto: Georgi Licovski / EPA;

.

Bosna i Hercegovina je dobila status kandidata za EU 2022. godine, skoro sedam godina nakon što je podnela zahtev za prijem u EU. Njoj je 2019. postavljeno 14 ključnih prioriteta koji se odnose na područja demokratije i funkcionalnosti države, vladavine zakona, osnovna prava i reformu javne uprave, ali nije daleko odmakla pa je 2022. uz status kandidata dobila i cilj da ispuni osam uslova.

Početkom marta ove godine, Evropska komisija je obavila izveštaj u kojem je zaključila da BiH u dovoljnoj meri ispunjava uslove za početak pristupnih pregovora sa EU i 21. marta donela odluku odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa BiH.

Albanija – otvoreni pregovori

.

Foto: Armando Babani / Tanjug/AP

.

Albanija je iste godine, kada je Bosna i Hercegovina dobila status kandidata, otvorila pristupne pregovore. Na međuvladinoj konferenciji između Albanije i Evropske unije, koja je održana u Luksemburgu 15. oktobra ove godine, otvorila je prvi klaster. Ujedno je i prva zemlja kandidat za članstvo koja otvara pregovore o pristupanju po izmenjenoj metodologiji proširenja.

Albanija je SSP potpisala 2006, podnela zahtjev za članstvo u EU u aprilu 2009. godine, a status zemlje kandidatkinje dodeljen joj je u junu 2014. EU je u julu 2022. godine organizovao prvu međuvladinu konferenciju s Albanijom.


Blic

Check Also

Фаворити пред избацивањем: Ивана Шопић саопштила коме је угрожен боравак у ријалитију – њих троје су номиновани и боре се за опстанак у "Елити"

Ноћас су задругари имали задатак да изнесу своје мишљење о овонедељним потрчцима, Ивану Маринковићу и …