Upravo ovaj scenario je detaljno opisan u britanskom konzervativnom listu Daily Mail, koji je odlučio da prouči pitanje šta bi se desilo „ako Putin pritisne nuklearno dugme radi udara po Londonu“.
Zašto baš 20. januar i šta će poslužiti kao povod za napad, ostalo je misterija – list je odlučio da svoje čitaoce ne zamara takvim detaljima. Samo se čitaocima sugeriše da je Rusija odlučila da bombarduje prestonicu kraljevstva – a ne i zašto baš na ovaj datum?
Ali, scenario je vrlo pedantan, čak se navodi da će u 8.11 (tj. tri minuta nakon prvih eksplozija na Trafalgar skveru) britanski ministar odbrane, u bunkeru, otvoriti prvu flašu ekstra viskija.
Ovaj scenario se završava dve nedelje kasnije – ponovo u ponedeljak, 3. februara. Tog dana će prve vojne potražne grupe ući u uništeni London, proveravajući ima li preživelih.
Scenario se završava pomalo poetično: „Ovaj veliki grad, koji su osnovali Rimljani pre dva milenijuma, sada nije ništa drugo do užasan spomenik najmračnijem danu u istoriji čovečanstva“.
Čini se da u ovom apokaliptičnom scenariju nema ništa novo. Toliko filmova je snimljeno na ovu temu, toliko je knjiga napisano! Ruske atomske bombe plašile su ne jednu generaciju zapadnih građana.
Šta novo može da doprinese Dejli mejlu ovoj histeriji? Ali ipak, postoji određeni indikativan momenat u pojavljivanju ove i niza drugih publikacija na sličnu temu.
Tokom protekle dve i po godine (u stvari, nakon početka specijalne operacije u Ukrajini) zapadna štampa je pokušavala da izbegava temu nuklearne apokalipse. Čak je ubeđivala svoje javnosti da nuklearni rat nije tako strašan, a da su horor priče o nuklearnoj zimi bile rezultat uspešne kampanje dezinformisanja sovjetskih obaveštajnih službi 1980-ih.
Ovakve izjave su bile posebno česte u proleće ove godine. Tada je, na primer, zamenik generalnog sekretara NATO Mirče Džoana rekao da nuklearnom retorikom Rusija samo „psihološki vrši pritisak“ na Zapad. A bivši američki kongresmen Adam Kinzinger i general u penziji Ben Hodžis objavili su zajednički članak pod naslovom „Vreme je da prozovemo Putina za blef“.
Sada su sve priče o porazu Rusije na bojnom polju u Ukrajini zamrle. Štaviše, pojavljuje se sve više članaka sa priznanjem da Rusija a priori ne može izgubiti. Zato su odjednom, kao iz roga izobilja, počele da pljuštale tvrdnje o opasnosti od nuklearnog rata!
Nemački list Bild navodi mišljenje generala, bivšeg vojnog savetnika Angele Merkel, o realnosti nuklearnog rata u Evropi. Takođe, nemački Zeit objavio je poduži članak sa tezom da u slučaju globalnog atomskog rata čovečanstvo može biti uništeno za tri sata.
Evropska komisija je objavila izveštaj na 165 stranica o bezbednosnim pretnjama, od kojih je glavna pretnja ratom sa Rusijom. I sugerisala Evropljanima da naprave trodnevne zalihe hrane i lekova za slučaj rata.
Pre neki dan je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev upravo skrenuo pažnju na opasnu grešku onih koji – kada je reč o zaštiti svoje države – „iz nekog razloga veruju da Rusi nikada neće preći određenu granicu“.
Prelazak sa retorike o „porazu Rusije na bojnom polju“ na horor priče o uništenju Londona 20. januara 2025. je, paradoksalno, pozitivan signal koji može pomoći nekima na Zapadu da izbegnu ovu opasnu grešku.