Avijarna influenca je veoma zarazna virusna bolest koja se najčešće pojavljuje u populaciji živine i divljih ptica, dok je prenos na ljude i dalje ređi. Međutim, austrijsko ministarstvo zdravlja proglasilo je da je cela zemlja u riziku od ptičijeg gripa, uz nove, strože mere bezbednosti koje su stupile na snagu rano ujutru u petak.
Uvođenje mera dolazi nakon izbijanja ptičijeg gripa u okrugu Amsteten u Donjoj Austriji pre nedelju dana što je dovelo do eutanazije oko 18.000 životinja.
Danas će austrijska vojska započeti misiju asistencije u Amstetenu i ukloniti mrtve životinje, ali i dezinfikovati kamione i kontejnere.
Takođe, postavljena je zaštitna zona oko pogođenih farmi u radijusu od tri kilometra, dok su veterinari zaduženi da provere 78 farmi unutar zone na prisustvo ptičijeg gripa.
Pored toga, uspostavljena je zona nadgledanja unutar radijusa od 10 kilometara, koja će ostati na snazi 30 dana.
Čak 25 okruga u Donjoj i Gornjoj Austriji, Štajerskoj, Salcburgu, Koruškoj i Burgedlandu takođe su klasifikovani kao područja sa značajno povećanim rizikom.
U tim okruzima, farme sa više od 50 životinja obavezne su da drže živinu u zatvorenom. Hranjenje životinja napolju je takođe zabranjeno.
– Već smo preduzeli mere u Donjoj Austriji. Odredili smo četiri okruga kao rizične, gde je na snazi opšta obaveza čuvanja životinja u zatvorenom. Znam da Savezno ministarstvo već razmatra ovakve mere za još veće područje širom saveznih pokrajna i da se one takođe sprovode – izjavila je Suzan Rosenkranc, savetnica za rad, dobrobit životinja, zaštitu potrošača i očuvanje prirode u vladi Donje Austrije.
Zbog povećanog rizika od infekcije, ishrana životinja na otvorenom je zabranjena širom Austrije, a kontakt između živine i divljih ptica mora se sprečiti mrežama ili krovovima.
Novi slučajevi ptičijeg gripa nedavno su otkriveni na četiri farme sa oko 200.000 životinja u Gornjoj i Donjoj Austriji.
Takođe, broj slučajeva kod divljih ptica nedavno je povećan.
– Kako bismo suzbili širenje, cela Austrija se sada proglašava područjem sa povećanim rizikom – objasnilo je Ministarstvo za socijalna pitanja i zdravlje, koje je takođe odgovorno za dobrobit životinja.
Vlasti još uvek ne znaju kako su se prve infekcije u Austriji pojavile, ali su slučajevi prvi put otkriveni kod divljih ptica i domaće živine u septembru, otprilike u isto vreme kada su nekoliko oblasti Donje Austrije pogodile katastrofalne poplave.
Avijarna influenca je veoma zarazna virusna bolest koja se najčešće pojavljuje kod domaće živine i divljih ptica. Može biti visoko ili nisko patogena (HPAI/LPAI), u zavisnosti od sposobnosti izazivanja teških bolesti ili smrtnosti kod domaćina.
Visoko patogena avijarna influenca je smrtonosna za domaću živinu i može uništiti jato u roku od nekoliko dana, dok sojevi nisko patogene avijarne influence obično uzrokuju malo ili nimalo simptoma bolesti.
Prenos na ljude je i dalje ređi i ograničen na one koji su u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama i kontaminiranim prostorima.
Agencije EU, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti i Evropska agencija za bezbednost hrane, pozivale su u julu na povećani oprez, upozoravajući da, iako su slučajevi ptičijeg gripa u Evropi opali, pretnja i dalje postoji zbog migracija ptica nakon leta.
Izvor: Euronews