Grupa psihologa, psihoterapeuta i psihijatara nudi besplatnu psihološku pomoć svima pogođenima tragedijom
Nesreća u Novom Sadu je uzrokovala duboki potres u celokupnoj javnosti
Nesreća u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 osoba duboko je potresla celokupnu javnost, ali pre svega porodice žrtava i povređenih. Traume sa kojima će se nositi društvo u narednom periodu trajaće dugo. Traume sa kojima će živeti porodice nastradalih i teško povređenih, neće proći nikad!
Blic preporučuje
Psihološka podrška je ključna da bi se koliko-toliko pomoglo onima koji prolaze kroz najteže dane u životu. Grupa psihologa, psihoterapeuta i psihijatara ponudila je besplatnu psihološku pomoć svima koji su pogođeni tragedijom u Novom Sadu. Nađa Tulić, članica ove grupe za podršku, gostovala je u “Blic uživo” i govorila o značaju ovakve pomoći.
“Ono što mogu da kažem je, svakako kada je bilo kakva tragedija ovih razmera u pitanju, da smo svi na neki način učesnici i zapravo da svi snosimo posledice, najviše, naravno, same porodice žrtava i ljudi koji su bili na samom mestu dešavanja, ali i celo društvo, svedočimo zapravo u prethodnim danima da je anksioznost i frustracija u samom društvu i naciji dosegla jedan nivo koji je poprilično visok i zaista zahteva jednu posebnu pažnju i rad sa ljudima. U ovakvim trenucima psihološka podrška je zaista neophodna i to je ono što smo kolege i ja prepoznali i svakako na čemu radimo”, rekla je Tulić za “Blic uživo”.
“Posledice postanu očigledne tek kasnije”
Tulić je objasnila da prva psihološka pomoć podrazumeva pružanje podrške u akutnim slučajevima.
“Dakle, ta prva psihološka pomoć podrazumeva, ono što bi narodski reklo, da gasimo vatru. Ono što mi radimo je da pomognemo ljudima da interpretiraju i identifikuju svoja osećanja, usmerimo ih i informišemo o ustanovama i licima koja mogu pomoći u daljem terapijskom radu, i uputimo ih na tehnike samopomoći kao što su svesno disanje, meditacija i slično,” rekla je Tulić.
Foto: Snežana Krstić / Ringier
Foto: Zlatko Čonkaš / Ringier
Foto: Zlatko Čonkaš / Ringier
Naglasila je da posledice traumatičnih događaja postaju očiglednije tek kasnije.
“Te psihološke posledice su već na neki način učvršćene i postale su deo osobe, a naš zadatak je da radimo na njihovom isceljenju,” rekla je Tulić.
Foto: Blic televizija / Ringier
Blic