Tokom ove nedelje, ukoliko se nađete napolju tokom noćnih sati i ugledate sjajnu i šarenu “zvezdu padalicu”, vrlo je verovatno da ste upravo videli Taurid meteorit.
Ova godišnja meteorska pojava pojavljuje se po pravilu, svake godine između sredine oktobra i sredine novembra, a od 5. do 12. novembra biće najbolji trenutak za posmatranje, kada dosegnu široki maksimum.
Tokom ovog perioda može se videti otprilike 8 do 12 meteora po satu pod tamnim nebom. Većina meteorskih pljuskova je najbolje videti posle ponoći, jer su njihovi radijanti (izgleda mesta porekla) najviši na nebu neposredno pre zore. Tauridski meteorski pljusak je neobičan slučaj gde je radijant najviši ubrzo nakon ponoći, tako da se pljusak može posmatrati tokom cele noći.
Ime su dobili po načinu na koji se čini da zrače iz sazvežđa Bika (Taurus), koje se nalazi nisko na istoku nekoliko sati nakon zalaska sunca i gotovo je direktno iznad oko 1:30 ujutru. Što je radijant više na nebu, to se više meteora može videti kako emaniraju iz njega. Mesec je bio mlad 1. novembra, a do 7. novembra će biti vidljiv do oko 21:40 časova po lokalnom vremenu. Do jutra 12. novembra, biće vidljiv do oko 2:30 ujutru, ostavljajući ostatak noći mračnim za posmatranje meteora.
Sjajni, ali spori tragovi Meteori – popularno nazvani “zvezde padalice” – nastaju kada kosmički ostaci ulaze u Zemljinu atmosferu i sagorevaju. U slučaju Taurida, oni se pripisuju ostacima koje ostavlja periodični komet Encke, koji je poslednji put prošao kroz unutrašnji solarni sistem u oktobru 2023. i očekuje se da se vrati u februaru 2027.
Tauridi su najsporiji meteori među svim velikim pljuskovima, ulazeći u Zemlju brzinom od samo oko 30 km/s. Tauridni potok je poznat po mnogim svetlucavim meteorima. Iako je dominantna boja žuta, zabeleženi su mnogi meteori u narandžastoj, zelenoj, crvenoj i plavoj boji. Povremeno, ovaj pljusak uključuje spektakularne takozvane “halloween vatrene lopte”. Ove meteore mogu privući pažnju u bilo kojem trenutku tokom nekoliko nedelja, ne samo na Noć veštica.
Ovaj potok stena sadrži primetno veće fragmente od onih koje ostavljaju drugi kometi, što je razlog zašto ovaj prilično stari meteorski potok povremeno isporučuje nekoliko neobično svetlih meteora poznatih kao “vatrene lopte”.
Dva pljuska po ceni jednog Tauridi su zapravo podeljeni na Severne i Južne Tauride. Ovo je primer onoga što se dešava meteorskom potoku kada postane star. Južni deo Tauridnog pljuska dostiže vrhunac početkom novembra, dok se severni deo dostiže sredinom novembra. Oni se preklapaju i traju nekoliko nedelja. Tokom ovog vremena njihovi veliki, difuzni radijanti migriraju od jugoistočnih Riba preko južnog Ovna do istoka od Plejada. Oblasti radijanta se penju na istočnom nebu tokom večeri, tako da nije potrebna posmatranja posle ponoći. Međutim, da nije mogućnosti vatrenih lopti, ovaj pljusak bi se smatrao skromnim sa minorni interesovanjem.
Prema Margaret Kembel-Braun i Piter Braun, u izdanju “Observer’s Handbook” Kraljevskog astronomskog društva Kanade za 2024. godinu, Južni Tauridi dostižu maksimum 5. novembra, dok Severni Tauridi dostižu vrhunac nedelju dana kasnije, 12. novembra.
Dva radijanta se nalaze južno od Plejada.
Dakle, tokom naredne nedelje, ako vidite sjajan, žućkast meteor kako sporo klizi od tog poznatog malog niza zvezda, možete biti sigurni da je to Taurid; deo Enckeovog kometa.