Grad Čačak u čast Borisava Bore Đorđevića, koji nas je nakon teške bolesti napustio 4. septembra u 72. godini, organizovao je večeras manifestaciju posvećenu rok legendi i to na dan njegovog rođenja.
Ulaz je bio slobodan za sve, a sada je sestra Bore Čorbe, Biljana Krstić, prisustvovala ovom događaju i tim povodom progovorila o legendarnom rokeru.
Blic preporučuje
Sestra Bore Đorđevića, je inače naša poznata pevačica etno muzike Biljana Krstić.
– Ja moram da vam priznam da mi je večeras veoma bilo teško da izađem i pevam pesmu, koju sam tolike godine pevala sa Borom. Emocije me stižu, toliko je teško, a sa druge strane i lepo da ovo veče posvetimo Bori. Svi znamo koliko je bio divan čovak, nežno biće, a iza svega toga se krila jedna jaka ličnost i sigurno je najbolji autor sa ovih prostora. Odrastala sam uz njega, mi nikada nismo prestali da se družimo – rekla je Biljana.
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Foto: Nenad Božović Ringier / Ringier
Biografija Bore Čorbe
Borisav Bora Đorđević, poznat i kao Bora Čorba (Čačak, 1. novembar 1952) bio je srpski rok muzičar i pesnik.
Đorđević je bio glavni vokal i tekstopisac rok grupe Riblja čorba od njenog osnivanja 1978. godine. Pre toga je bio član muzičkih grupa Suncokret i Rani mraz.
Bio je član brojnih čačanskih i beogradskih pop i rok grupa tokom 1970-ih kao što su Zajedno, Suncokret i Rani mraz (sa Đorđem Balaševićem).
Foto: Snežana Krstić / Ringier
U Beogradu je upisao V beogradsku gimnaziju, potom i Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Pošto nije primljen na glumu, upisao je pozorišnu organizaciju na FDU. Od tada je apsolvent.
O grupi “Riblja Čorba”
Dana 15. avgusta 1978. osnovao je grupu Riblja čorba, koja je postala vrlo popularna tokom sledećih nekoliko meseci. Popularnost grupe se takođe počela manifestovati u Borinom alkoholizmu, što je, zajedno sa provokativnim društveno-orijentisanim pesmama, prouzrokovalo da on postane jedan od najkontroverznijih muzičara u Jugoslaviji. Po izdanju albuma „Koza nostra“, 1990. godine, bio je optužen za „vređanje radničke klase Jugoslavije“, ali su optužbe odbačene.
Foto: Aleksandar Dimitrijević / Ringier
Sa članovima poslednje postave grupe S.O.S, Bora je 15. avgusta 1978. godine napravio novu grupu Riblja čorba. Grupu su činili: Borisav Đorđević – Bora (vokal), Miroslav Aleksić – Miša (bas), Radislav Kojić – Rajko (gitara) i Miroslav Milatović – Vicko (bubnjevi).
Krajem te 1978. godine, tačnije 9. novembra RTV Ljubljana objavljuje album grupe Žetva “Vreme žetve”. Tu je Bora radio tekst za pemu “Viršle sa senfom” na muziku D. Živića.
Istovremeno je Bora pisao i za druge, pa je tako uz Zdravka Čolića od samog početka karijere.
Blic