Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
– Bajdenova administracija je bila paralizovana kada je Rusija eskalirala situaciju ne samo u samoj Ukrajini, već i, na primer, posle prebacivanja severnokorejskih trupa, kao i provokacija protiv NATO-a na Zapadu. I to je bila neskrivena sabotaža od strane Rusa, kada su njihove bespilotne letelice i rakete koje su se uputile ka Ukrajini letele vazdušnim prostorom NATO zemalja, a sama Alijansa nije preduzela mere da ih obori. Ono što smo videli je paraliza, a to je zapravo problem za američku nacionalnu bezbednost – ocenio je Herbst u intervjuu za Ukrinform.
Kako je naveo, učešće severnokorejskih trupa u ratu protiv Ukrajine verovatno neće dovesti do opipljivih promena na bojnom polju, ali pokazuje prave posledice geopolitičkih razmera kada nova država direktno uđe u rat u Evropi.
– Mislim da to ništa nije promenilo. Ako je reč o 10.000 vojnika, onda, po mom mišljenju, to nije dovelo do velikog uticaja direktno na frontu. Ali, naravno, geopolitičke posledice su realne. Uostalom, u ovom slučaju imamo još jednu silu koja, u stvari, ulazi u rat”, istakao je Herbst. On je naglasio da je Vašington samo izrazio zabrinutost – umesto da iskoristi ovaj mesec da pokaže mudrost i snagu. “Sve što radimo je pokazivanje slabosti. A kada svetske demokratske velesile pokažu slabost, to ohrabruje agresore – zaključio je Herbst.