Macura komentariše nedavne slučajeve nasilja nad ženama i decom
Naglašava važnost prijavljivanja nasilja i podizanja svesti o problemu
Tatjana Macura, ministarka za rodnu ravnopravnost i sprečavanje nasilja nad ženama, kaže za Blic TV da je posle najnovijih slučajeva femicida najhitnije potrebno podizati svest o tome da je važno da se nasilje prijavljuje i očekuje da će se nasilje u društvu smanjiti pooštravanjem kazni.
Srbiju su šokirali novi slučajevi femicida i porodičnog nasilja u svega dva dana. Juče je u Aleksandrovcu mladić Damir I. (23) ubio Draganu M. i pretukao njenog malog sina, a dan pre toga u Beogradu je otac pucao na suprugu i sina.
Blic preporučuje
Stalno govorimo o nultoj toleranciji na nasilje nad ženama. Imamo slučaj 23-godišnje devojke koja je u Aleksandrovcu prebijena na smrt. Šta smatrate da je potrebno pod hitno da se uradi?
– Najhitnije je podizati svest o tome da je važno da se nasilje prijavljuje. Ne ulazeći u detalje konkretno ove situacije, za mnoge druge slučajeve u kojima su žene izgubile život, znamo da one nisu prethodno prijavile nasilnika. Konkretno, podatak kaže da tri odsto od svih ubijenih žena do sada nisu nikada ni sa kim podelile iskustvo o nasilju koje doživljavaju. Ja mislim da je važno da podižemo svest o tome da se prijavljuje nasilje, da postoje odgovorni pojedinci i većina njih je naravno u institucijama sistema koje adekvatno odgovaraju na slučajeve nasilja. Ja sam sigurna u to da bi mnoge od ovih žena danas bile žive da su prethodno prijavile nasilje. Ne samo one, pošto se ne radi samo eksplicitno o žrtvama, s obzirom na to da su one često uplašene i neosnažene, u stvari ekonomski i na svaki drugi način, da prijavljuju nasilje, ali mislim da i neposredno okruženje koje zna da se nasilje dešava u stvari snosi jedan deo odgovornosti kada je u pitanju prijava nasilja.
“Za 10 godina ubijeno više od 400 žena”
Podaci govore da je u poslednjih 10 godina u Srbiji ubijeno više od 400 žena. Da li smatrate da je potrebno promeniti zakon, uvesti oštriju kaznenu politiku ili izmeniti sam rad institucija?
– Mislim da je javna rasprava o izmenama krivičnog zakonika već završena. Ovaj zakon se između ostalog bavi pooštravanjem kazni po svim ovim pitanjima koji se odnose pre svega na nasilje nad ženama, jer je to najčešći oblik nasilja koji se doživljava u društvu. Tako da sam sigurna u to da će to na neki način doprineti, da kažem, smanjenju nasilja u društvu i podizanju svesti o tome da je nasilje kao takvo apsolutno neprihvatljivo. Međutim, pored toga, mi moramo da osećamo odgovornost i da na ovim pitanjima radimo svakodnevno, da prosto jednim preventivnim merama, aktivizmom pre svega, govorom u javnom prostoru, osnaživanjem žrtava da prijavljuju nasilje, u stvari činimo to da do nekih ekstremnih slučajeva kakvo je ubistvo ili teške telesne povrede, uopšte ni ne dođe.
Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja
Sam početak školske godine obeležili su brutalni primeri nasilja. Na ovaj poslednji, gde je dečak ubo devojčicu nožem u Subotici, praktično nije bilo reakcije. Da li mislite da bi i tu trebalo uvesti konkretne korake?
Ono što je država već i do sada uradila jeste formiranje Saveta za sprečavanje vršnjačkog nasilja koji se formirao u mandatu prethodne Vlade. Ja se nadam da će se sa tim aktivnostima nastaviti u mandatu ove Vlade. A pored toga, postoji jedan mehanizam koji je inače aktivan na nivou škola, koji služi upravo, između ostalog, za to da se i prijavljuje nasilje. Zove se platforma “Čuvam te”. Pored prilike da prijavite neposredno nasilje i da imate sigurnost da će neka od institucija sistema koja treba da odgovori na te slučajeve nasilja i odgovoriti, jer je platforma tako zamišljena, da ne postoji mogućnost da se nasilje na bilo koji način sakrije ili stavi pod tepih. To je platforma koja je između ostalog i informativnog karaktera. Mislim da je to možda u ovom trenutku dragocenije od svega.
Blic