Ocenjuje da je rad sa AI sistemima budućnost poslovanja, te da su sektori sa najviše potencijala za efikasnu implementaciju novih tehnologija bankarstvo, turizam, zdravstvo, energetika…
Upitnik pokazao da građani smatraju da veštačka inteligencija može da pomogne u obavljanju rutinskih zadataka i ubrzavanju procesa, ali i da je bojazan prisutna u velikoj meri.
Veštačka inteligencija (AI) će povećati potrebu za novim profilima radnika koji kombinuju postojeće veštine sa sposobnošću da koriste AI sisteme. Poslovi koji zahtevaju kreativnost, donošenje odluka i saradnju s AI asistentima postaće dominantni, a najveća potražnja će biti za radnicima koji na već postojeće veštine “dodaju” produktivnu upotrebu AI mehanizama.
Tako izvršni direktor kompanije “ITAS”, koja se bavi razvojem softvera i primjenom AI-a u različitim segmentima poslovanja, Ivan Bošković za medije komentariše potencijal veštačke inteligenicije u otvaranju novih radnih mesta.
Svetski ekonomski forum, neprofitna organizacija sa sedištem u Ženevi, u analizi iz 2020. godine navodi da će AI “pojesti” 85 miliona poslova, ali i da će kreirati 97 miliona novih.
Neki privredni sektori su izloženiji automatizaciji i optimizaciji procesa, što otvara mogućnost brže primene naprednih tehnologija poput AI i velikih jezičkih modela (large language model – LLM).
LLM-ovi su vrsta algoritma tzv. dubokog učenja koji obrađuje i generiše tekst sličan čoveku. Ovi modeli su obučeni na masivnim skupovima podataka koji sadrže tekstove iz različitih izvora, kao što su knjige, članci, web stranice, povratne informacije kupaca, objave na društvenim mrežama, recenzije proizvoda…
Primarni cilj LLM-a je da razume i predvidi obrasce u ljudskom jeziku, omogućavajući mu da generiše jasan i kontekstualno odgovarajući tekst.
Iako nije reč o reprezentativnom uzorku, kroz najveći broj odgovora provlači se ista poruka – AI bi u bliskoj budućnosti mogao biti “kolega” mnogima, ali bojazan da će u potpunosti zameniti ljude je još na visokom nivou.
AI u bankarstvu, turizmu, energetici…
Sektori sa najvećim potencijalom za otvaranje novih radnih mjesta zbog primene AI-a bankarstvo i osiguranje, pravne usluge, maloprodaja, turizam, energetika, zdravstvo, obrazovanje i informacione tehnologije (IT).
“AI” donosi evidentna poboljšanja u oblastima kao što je korisnička podrška, analitika tržišta, pametna energetska infrastruktura, obrada i analiza teksta, pa čak i medicinskoj dijagnostici – kaže Bošković za medije.
“Rutinski” poslovi biće prošlost
Stručnjaci ukazuju na to da će AI značajno promeniti tržište rada kroz automatizaciju rutinskih poslova i stvaranje novih zanimanja u tehnološkim i analitičkim sektorima.
– Promeniće opis mnogih od postojećih radnih mesta i uticati na to kako osmišljavamo nova. Da bi ostale konkurentne, mnoge firme će morati da preispitaju svoje strategije, no to je već posebna tema – objašnjavaju.
Rešenje za nezaposlenost ili novi problem?
Mnogi od “novih” poslova biće usko vezani za vještačku inteligenciju, kao što su AI specijalista ili AI inženjer, ali će veliki deo promene biti rad sa AI sistemima na poslovima koji su već etablirani u društvu.
MIšljenja su mahom podeljena, jedni smatraju da bi veštačka inteligencija mogla biti od velike pomoći u rešavanju problema nezaposlenosti, dok pojedini smatraju da će oduzeti više radnih mesta nego što će ih kreirati.