Zdravstveni sistem ove evropske zemlje pred totalnim kolapsom: Lekari najavili masovne ostavke 1. novembra – "To je jedino efikasno rešenje"

Zdravstveni radnici u Slovačkoj nezadovoljni su zbog novog plana fiskalne konsolidacije. Iako je novi ministar zdravlja Kamil Šaško ponudio koncesiju od 100 miliona evra kako bi ublažio nezadovoljstvo, zdravstveni sindikati nisu popustili i zauzeli su čvršći stav u pregovorima.

Novi ministar zdravlja, Kamil Šaško (Hlas), suočava se sa pravim vatrenim krštenjem. Šaško je preuzeo funkciju usred žestokih mera konsolidacije koje su smanjile predviđeno povećanje plata zdravstvenih radnika. U početku su frustrirani zdravstveni radnici planirali da prestanu sa radom na dežurstvima i prekovremenim satima, koja premašuju zakonske limite. Sada su dodatno učvrstili svoj stav, pri čemu lekari prikupljaju ostavke, a predstavnici sindikata spremni su da ih predaju.

 – Imamo 2.462 otkaza iz ukupno 32 bolnice, a broj otkaza nastavlja da raste”, rekao je dr Peter Visolajski, predsednik Lekarskog sindikata (LOZ). Predaje ostavki zakazane su za 1. novembar, a uz dvomesečni otkazni rok, lekari bi napustili bolnice 1. januara.

– Bez ovih lekara, kao što je Slovačka već više puta svedočila, rad bolnica nije moguć – dodao je Visolajski.

Kompromis od 100 miliona evra

Početne mere fiskalne konsolidacije u Slovačkoj planirale su smanjenje budžeta za sektor zdravstva za 259 miliona evra. Ovaj novac je prvobitno bio predviđen za povećanje plata zdravstvenih radnika. Pre ovih mera, vlada i Lekarski sindikat (LOZ) postigli su dogovor 2022. godine da se plate zdravstvenih radnika povećaju za 9,7 odsto. Međutim, zbog novih mera konsolidacije, taj dogovor je revidiran, i povećanje plata smanjeno je na svega tri odsto.

Posle sastanaka sa Ministarstvom finansija, Šaško je objavio da su dogovorili dodatna sredstva od 100 miliona evra za plate, na uštrb povećanja državnog deficita.

– U okviru ovog paketa, danas nudim medicinskim sestrama i bolničarima iste uslove za rast plata koje su imali pre nego što je konsolidacija odobrena, a lekarima nudim povećanje od 6,4 odsto umesto trenutnih tri odsto – rekao je ministar na jutarnjoj konferenciji za novinare sa predsednikom Pelegrinijem i ponovio ponudu na poslepodnevnoj konferenciji u ministarstvu.

Povećanje plata medicinskih sestara i bolničara, dakle, ostalo bi na originalnih 9,7 odsto kao pre konsolidacije. U proseku, plate lekara povećale bi se za 163 evra mesečno, dok su oni tražili 252 evra. Ministar je naglasio da ovo nije zamrzavanje niti smanjenje plata, već nešto sporiji rast.

– Ovo su uslovi koje danas nudim u interesu nalaženja kompromisa predstavnicima lekara, medicinskih sestara i bolničara i verujem da će ih prihvatiti i zaustaviti pritiske – dodao je ministar.

Ministar Šaško je upozorio da bi, ako se ostavke nastave, mogao da bude ozbiljno zabrinut da bi sredstva od 100 miliona mogla biti preusmerena na drugo mesto. “Unapred kažem da je ova suma konačna”, izjavio je Šaško u petak.

Ministar se nalazi u izazovnoj poziciji. Ili će ostati dosledan i ugroziti zdravstvenu zaštitu, ili će popustiti i oslabiti svoju poziciju tokom tek treće nedelje na funkciji.

Jedinstven front

Uprkos obećanju da će održati status kvo za rast plata medicinskih sestara, Unija medicinskih sestara i babica (OZ SaPA) stala je uz lekare i odbila bilo kakvo mešanje u zarade zdravstvenih radnika.

– Vlada tera medicinske sestre i babice dalje od kreveta pacijenata, jer nema mesta za medicinske sestre tamo gde lekari nedostaju. Na taj način, vlada pokazuje da ne ceni niti brine o radu medicinskih sestara i babica – navodi se u njihovom saopštenju.

OZ SaPA je dodala:

– Vrlo je velika potražnja za visoko kvalifikovanim slovačkim medicinskim sestara u susednim zemljama, koje će ih rado primiti kada napuste Slovačku. Najtužniji deo je to što će kvalitet zdravstvene zaštite za slovačke pacijente trpeti –

Visolajski je izrazio žaljenje zbog odluke političara da podele zdravstvene radnike i prekrše sporazum iz 2022. godine između lekara i vlade.

– Ova odluka otvara nepotreban konflikt koji je LOZ pokušavao da izbegne. Podsećamo da je odgovornost za zdravstvo na ministru i vladi. Voleli bismo da vlada, ministri i predsednik uvedu mere koje bi izazvale nezadovoljstvo među finansijskim grupama, a ne među zdravstvenim radnicima – dodao je.

Da li će sindikati uspeti treći put?

– Slovačka će uskoro doživeti treći talas ostavki lekara – upozorio je Visolajski u utorak.

Ovo bi bila repriza scenarija iz 2011. i 2022. godine. U oba slučaja, sindikati su prikupili hiljade ostavki i nadjačali prethodne vlade. Međutim, trenutni spor predstavlja prvi ustanak lekarskog sindikata protiv Ficove vlade.

– Više ne prihvatamo prazna obećanja političara; danas se ne radi samo o platama lekara, već o tome da vlada konačno počne da spašava zdravstveni sistem u Slovačkoj. Nepostizanje rešenja ovog pitanja uticaće na sve pacijente i, samim tim, i na zdravstvene radnike – rekao je Visolajski u utorak.

Nastavio je: “Zbog toga smo pozvali naše kolege da nam se pridruže i predaju svoje ostavke; to je jedino efikasno sredstvo koje imamo da nateramo vladu ka stvarnim rešenjima problema”.

Ministar Šaško i vlada imaju nedelju dana da pronađu zajednički jezik sa sindikatom i izbegnu bilo kakav uticaj na pružanje zdravstvenih usluga.

– Nažalost, vlade deluju samo pod pritiskom ostavki lekar – zaključio je Visolajski.

Izvor: Srbija Danas/EUpravo Zato

Izvor: Srbija Danas

Check Also

Svi ovo radimo, a ne bi trebali: Nikada ne ostavljajte ključ u bravi sa unutrašnje strane vrata!

Obratite pažnju Neki ljudi veruju da će ostavljanje ključa od ulaznih vrata u bravi sprečiti …